Pentagon’a Siber Saldırı

BD Savunma Bakanlığı (Pentagon) adına çalışan ABD ve dünyanın en büyük havacılık/silah şirketi Lockheed Martin de son yıllarda artan siber saldırılardan nasibini aldı. Pentagon’un en büyük tedarikçisi, durumu erken farketmesi sonucu Sony’nin uğradığı akıbete uğradmasa bile durum o kadar normal değil.

ABD savunma sanayi şirketi Lockheed Martin, savunma bakanlığı için ürettiği hava savunma sistemleri ve son teknoloji silahlarla tanınıyor. Hatta şu an Türk Hava Kuvvetleri’mizin kullandığı F16 uçaklarını geliştiren Lockheed Martin isimli bu silah şirketi. Adı çok fazla skandala karışan Lockheed, bu kez farklı bir habere konu oldu. Şirketin enformasyon sistemleri şebekesine hacker saldırısı düzenlendi.

Şirketin basın sözcüsü Jennifer Whitlow, bir hafta önce gerçekleştirilen siber saldırıyı farkeder farketmez hemen koruyucu önlemlere geçtiklerini, herhangi bir müşteri ya da datalarına zarar gelmeden sorunun önüne geçtiklerini açıkladı. Whitlow, en büyük zararın, enformasyon sistemlerindeki personel giriş panelinde yaşandığını sorunu fikslemek için 24 saat çalıştıklarını da sözlerine ekledi.

Tabii söz konusu ABD Savunma Bakanlığı’nın en büyük projelerine imza atan ortak olunca Pentagon da saldırıdan en az zararla kurtulmak için ortağıyla hareket ediyor. Hava Kuvvetleri görevlisi Yarbay April Cunningham, siber saldırının etki alanını belirlemek ve önemli bilgilerin zarar görmesini minimize etmek için Lockheed ile birlikte hareket ettiklerini belirtti.

ABD gibi dünyanın en büyük gücüne hava savunma sistemleri üreten, geliştirdiği silah teknolojilerini dünyanın  dört bir yanına pazarlayan Lockheed Martin’in hacklenmesi, bilgi teknolojilerinin aslında ne kadar büyük bir güç olduğunun da en büyük kanıtı. Bir hacker, sade bir bilgisayarla çok gizli silah projelerinin bulunduğu dosyalara dünyanın herhangi  bir yerinden ulaşabiliyorsa teknolojinin silahla birleşmesi sadece yıkım getirmeyebilir. Artık dünyayı değiştiren dev silahlar değil; çantamıza kadar giren taşınabilir bilgisayarlar diyebilir miyiz acaba?

Kaynak:
Tarih:
Hit: 900
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.