Pentagon‘dan Usain Bolt‘tan Daha Hızlı Savaş Robotu

 
Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon'un maddi desteğiyle yapılan robot, koşu bandında saatte 45,5 kilometreye ulaştı.Jamaikalı koşucu Usain Bolt ise saatte en fazla 44,7 km hız yapabiliyor.
Proje askeri amaçlı robotlar geliştirme programının bir parçası.
 
Bir robot uzmanı Çita'nın "insanları öldürme amacıyla" yapılıyor olmasının talihsiz bir durum olduğunu söyledi.
 
Robotu Massachusetts merkezli Boston Dynamics yaptı; ABD Savunma Gelişmiş Araştırma Projeleri Ajansı Darpa destek verdi.
 
Darpa'ya göre amaç "savaşçılara çeşitli misyonlarda daha etkin bir şekilde yardımcı olmak."
 
Hidrolik bir pompayla çalışan Çita, Şubat ayında saatte 29 km koşmuştu.
 
Darpa'nın açıklamasında "Çita'nın Usain Bolt'a göre ufak bir avantajı vardı o da koşu bandında olmasıydı." denildi, "Ama Çita gücünün çoğunu bacaklarını kaldırmak ve ileri atmak için kullandı, kendisini ilerletmek için değil."
 
Darpa robotu gelecek yıl laboratuvar dışında da denemeyi planlıyor.
 
Sivilleri öldürecek mi?
 
Sheffield Üniversitesi'nden yapay zeka profesörü Noel Sharkey robotun "muazzam bir teknolojik başarı olduğunu ancak insanları öldürmek için kullanılacak olmasının talihsizlik olduğunu" söyledi ve ekledi:
 
"Tahminim çölde insanları yakalamak için kullanılacak. Fazla sivil kullanım alanı olacağını pek sanmıyorum. Belki avlanırken ya da koyun sürülerini toparlarken olabilir.
 
"Ama eğer savaş alanında kullanılacaksa, sivilleri de öldürecektir çünkü siviller ile askerler arasında ayrım yapamayacaktır."
 
 
Kaynak: BBC Türkçe
Tarih:
Hit: 1758
Yazar: slangerYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.