Pi Sayısı Yanlış Mı Hesaplandı?

Demir çelik sektöründen emekli olan Bekir Özmen, matematiğin bel kemiklerinden olan pi sayısının yanlış olduğunu iddia etti.
Teknik bir kitap yazarken pi sayısının yanlış olduğu düşüncesine varan Özmen'in çalışmasına göre '3,14159265'' olarak bilinen pi sayısı ''3,1426968'' olarak görülüyor.
Özmen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, matematik ile amatör olarak uğraştığını, demir çelik sektöründe uzun yıllar çalıştığını ve 1998-1999 yılları arasında teknik bir kitap yazarken ilginç bir durumun dikkatini çektiğini söyledi. Kitap yazarken bir durumun kendisini meraklandırdığını anlatan Özmen, ''Orada anladım bu pi sayısının yanlışlığını. Üzerinde yoğun çalıştım. Gazi Üniversitesinde, İzmir'deki üniversitelerde bunu tartıştım. Benim çalışmamı beğendiler. Ancak tatmin olmadılar. Ama ben de aslında biraz şüpheliydim. Ama şimdi bazı verilerle beraber artık bunu netliğe kavuşturdum'' dedi.


Pi sayısının ''3,14159265'' olduğunu anımsatan Özmen, kendi bulduğu sayının ise ''3,1426968'' olduğunu kaydetti.
Yeni bulduğunu öne sürdüğü pi sayısına ilişkin çalışmasını notere de onaylattığını dile getiren Bekir Özmen, ''Ancak bazı profesörleri tartışırken tatmin edememiştim. Oysaki şimdi tatmin edecek durumdayım. İspatlamış durumdayım. TÜBİTAK'a da dün belgeleri verdim'' dedi. 


Bir dairenin çevresinin çapına bölümü ile elde edilen matematik sabiti olan pi, ismini, Yunanca ''çevre'' sözcüğünün ilk harfi olan π'den aldı. 
''Arşimet sabiti'' veya ''Ludolph sayısı'' olarak da bilinen pi sayısı, günlük kullanımda basitçe 3, 3,14 veya 3,1415 olarak ifade edilmesine rağmen gerçek değeri ''3,14159265'' olarak ortaya konuldu.

Kaynak: AA
Tarih:
Hit: 3899
Yazar: hezaYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.