Ruslar, 2011 de tamamen kendi özgün Linux‘larına geçiyor !

MOSKOVA - Rusya kaynaklı bazı bloglarda, Başbakan Vladimir Putin’in Linux tabanlı bir Rus işletim sisteminin geliştirilmesi ve devlet bilgisayarlarında kullanılmasına 2011’de başlanması talimatı verdiği öne sürüldü.

Açık kaynak kodlu işletim sistemlerine ilişkin haberlerin yer aldığı bloglardaki habere göre Putin, Ekim’de dedikodusu dolaşan, ülkedeki tüm enerji altyapısıyla bütçe kontrol sistemlerinde kullanılan bilgisayarlarda açık kaynak kodlu Linux sistemine geçilmesi talimatı ve takvimi içeren bir kararnameyi imzaladı.

Belgede, Rusya’daki kritik önemdeki devlet organlarının bilgi işlem sistemlerinde Linux tabanlı ve yerel işletim sistemlerinin kurulmasına en geç 2011’nin ikinci çeyreğinde başlanması isteniyor. Tüm geçiş sürecinin ise 2015'e kadar tamamlanması talimatı veriliyor.

Çin de kendi ulusal Linux tabanlı işletim sistemi olan Red Flag inux’u geliştirmiş ve devlet kurumlarına kurulmasına başlamıştı.

Putin, en son geçen Ekim ayında ulusal bir işletim sistemi geliştirilmesi gerektiğini söylemiş, isim vermeden ABD kökenli Windows gibi işletim sistemlerine güvenmediğini belirtmişti.

Kaynak: Ntv
Tarih:
Hit: 1761
Yazar: murathanYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.