Sabit diskin sonu geliyor

Google'ın yeni Chrome işletim sistemi sabit diskin sonunu getiriyor. Geçtiğimiz 25 yıla damgasını vuran hard-disk anlamsızlaşacak. Çünkü yeni Google Chrome dosyaları, verileri, baytları kısacası her şeyi internette bulunan serverlara kaydediyor. 

İlk bakışta sadece basit bir değişiklik gibi görünen bu gelişme, bilgisayarların tamamına uygulanabilecek. Yani bilgilerinizi, dosyalarınızı evdeki bilgisayarınıza değil, internete kaydedebileceksiniz. 

Yeni Google dizüstü bilgisayarlarında sabit disk olmayacağı ise kesin gibi. 

Diğer pek çok donanım üreticisi de sabit diskle olan ilişkilerini sonlandırdı. Amazon ve Barnes & Noble'un elektronik kitap okuyucularında sabit disk yok. Apple'ın iPad'i ve en yeni MacBook Air dizüstü bilgisayar sabit disk kullanmıyor. Bütün bunlar kayıt için flash hafıza kullanmayı tercih ediyorlar. Fox News'e konuşan eski PC World dergisi editörü Harry McCracken bilgisayarların ilk üretildiği zamandan bu yana ortaya çıkan temel problemlerden birinin çözüldüğünü düşünüyor. "Bilgisayar devrimini yaşadığımız 35 yıl boyunca "Ne kadar hafıza alanına ihtiyacın var" sorusu basit bir şekilde cevaplanıyordu ; "Ne kadar elde edebilirsen o kadar." Nihai olarak bu durum değişmeye başladı. Müzik, video, kişisel dosyalar ve benzerleri için servis sağlayıcıların verdiği online hizmet sayesinde… "

Artık bütün e-mail servisleri dosya depolanması için hizmet vermeye başladı. Dökümanlar Google Docs'ta, fotoğraflar Flickr'da, videolar YouTube'a koyulabiliyor. 

Google sözcüsü Eitan Bencuya "Sabit disk web erişiminin olmadığı bir zaman icat edilmişti" diyor. 

Google'ın yeni işletim sistemi Microsoft ve Apple'ın işletim sistemlerinden de bir hayli hızlı. Chrome 7 saniyede çalışır duruma geliyor. 

Diğer firmalar ne yapacak?


Apple flash üzerinden depolama yapmaya devam edecek gibi görünüyor. Microsoft'un gündeminde ise Windows'u internet tabanlı bir işletim sistemi haline getirmek var. 

Çoğu analist sabit diskin yok olmadığı görüşünde, çünkü en sonunda internete kaydedilen veriler de, başka bir yerde bulunan sabit diskler üzerinde kaydediliyor.

Kaynak: USA Sabah
Tarih:
Hit: 992
Yazar: PoLiZeiYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.