Samsung, Apple’a Rekor Tazminat Ödeyecek

Apple ve Samsung arasında uzunca bir süredir devam eden davanın ilk aşaması nihayete erdi. Peki mahkeme Samsung’un Apple’a ne kadar ödemesine hükmetti?

Android ile birlikte akıllı telefon pazarının lider ismi haline gelen Samsung, Galaxy S adlı modelini duyurarak mobil dünyada devrim yapmıştı. Akabinde gelen tablet bilgisayarlarsa çok başarılı olmadı belki ancak Samsung ile Apple arasındaki gerginliğin dozajını artırdı.

Tasarım benzerliği, patent ihlali gibi konular yüzünden ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Samsung’a karşı dava açan Apple, uzunca bir süredir devam eden davada nihayete ulaştı. Hakimlerden oluşan kurul, Samsung’u patent ihlalleri konusunda haksız bulan kurul, Apple’ınsa Samsung’a ait hiçbir patenti ihlal etmediğine karar verdi.

samsung_galaxy_s_3gs_haber1

Kullanıcı arayüzünde kullanılan birçok patenti söz konusu davada adı geçen neredeyse tüm cihazlarında kullandığı ileri sürülen Samsung’un bu patentleri istem dışı kullandığına ilişkin de hiçbir kanıt öne süremediğine hükmetti.

Karar neticesinde kurul Samsung’un Apple’a ihlaller nedeni ile 1.049.343.540 Dolar ceza ödemesine hükmetti. Samsung cephesi kararı “ABD’li tüketicilerin kaybı!” olarak yorumlarken, Apple hisseleri tavan yaparak %1.70 arttı ve 674.48 Dolar oldu.

apple_samsung_patent1

Kaynak: s
Tarih:
Hit: 2113
Yazar: BlackAppleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.