Seagateden 1 milyar sabit disk

Dijital içerik patlaması depolama talebinde büyük artış yaratıyor; Seagate, saniyede 1 TB'a denk gelen depolama miktarıyla günde 111,600 TB sevk ediyor.

Seagate, 1 milyarıncı sabit diski dünya çapında sevk eden ilk sabit disk üreticisi olduğunu açıkladı. Bu rakam sadece boyut olarak şaşırtmakla kalmıyor; evde, elde, ofiste, arabada ve diğer alanlarda yaratılmış dijital içerik miktarının büyüklüğünü simgeliyor. Seagate'in piyasaya sunduğu 1 milyar sabit disk; 158 milyar saat dijital video veya 1.2 trilyon saat müzik depolamanızı sağlayan yaklaşık 79 milyon TB'a denk geliyor. Seagate'in sabit diskleriyle depolama çözümleri, insanların daha fazla dijital içerik yaratmalarını, paylaşmalarını, kullanmalarını ve saklamalarını sağlıyor.

Günümüz dijital dünyasında depolama çözümlerinin oynadığı merkezi rol göz önüne alındığında; pazar lideri Seagate, 1 milyar eşiğine gelmek için 29 yıl geçmesine rağmen gelecek 1 milyarıncı diski 5 yıldan daha kısa bir sürede sevk etmeyi öngördüğünü açıkladı. Ayrıca, en yakın rakibi 1 milyarlık sevkiyata ulaştığı sırada Seagate, ikinci 1 milyarlık sevkiyatını tamamlamak üzere olacak.

Seagate, 1 milyarlık kilometre taşını geride bırakırken, dünyadaki sabit disk sevkiyatı da çarpıcı bir biçimde artmaya devam ediyor. Gartner Grup, 1990 yılında 30 milyondan az disk sevkiyatı yapılmışken, bu sayının sadece geçen yıl için 500 milyondan fazla olduğunu bildirdi.

Seagate'in 1979 yılındaki ilk ürünü olan ST506 sabit diski, bir MP3 şarkısına denk gelen 5 MB veri depolayabiliyordu. Bu disk yaklaşık 2,2 kg (5 pound) ağırlığında ve MB başına 300 dolarlık maliyeti ile toplam 1500 dolar değerindeydi. Bugün, tipik bir Seagate sabit diski, aralıksız 32 gün boyunca yüksek çözünürlükte video kaydetme kapasitesine sahip ve 1 TB'lık veriyi (ya da 1 milyon MB) MB başına bir cent'in 1/5000'i (0.00022 $) değerinde sunuyor.
Kaynak:
Tarih:
Hit: 791
Yazar: r3drosYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.