Sony‘den Katlanabilir LCD Ekran

2011 in ilk ayında Samsung tarafından üretilen büküp kullanıcının istediği şekli alabilen AMOLED ekranlar CES 2011 sergilenmesinden çok süre geçmeden Sony harekete geçti ve 2011 yılında düzenen CIS konferansında bükülebilir LCD ekran tanıtıldı. Görenleri hayrete düşüren ve bir cismi kağıt gibi kaplayabileceğiniz ekran Sony markasını bir basamak daha öne taşıdı.

SAMSUNG 2011 CES Fuarında AMOLED EKRANINI TANITMIŞTI

   Sony'nin katlanabilir LCD ekranı görünce hayrete düşmemek elde mi? Bundan bir kaç yıl önce filmlerde izleyip "acaba olur mu?" denilen kağıt kadar ince ekranlar bir kaç yıl içince hayatımıza gireceğini söylemek hiçde yanlış olmaz.  Aşağıdaki ürün 2007 yılında ilk olarak gördüğümüz ince bükülebilir Sony üretimi ekrandı.

2007 yılında ilk bu ufak ince ve yere düşünce kırılmaz olan ekranla tanışmıştık.

   Bükülebilir ve kağıt kadar ince olan bu ekranlar hafifliği ve yer kaplamamasından dolayı askeri alanda da tercih sebebi. İleride bu teknolojini askeri alanda ışık kaynağı yada kamuflaj olarak kullanılabileceği aklımıza gelmedi değil. Bu nedenle ticari ürün olarak satılıp teknolojinin paylaşılması da güç bir durum haline geliyor.


    Dünyadaki en son teknolojilerin tanıtıldığı SID 2011 konferansında Sony en son teknoloji bükülebilir LCD ekranı neredeyse tamamen katlanabiliyor. Cüzdanımızın içine katlayıp tıkıştırabileceğimiz bir bilgisayarımız olması hep hayalimiz değilmiydi? Teknolojik gelişmeler öyle hızlı ki bu fantazilerimiz çok yakında gerçekleşecek gibi duruyor.

CIS 2011 Los Angelas Sony bükülebilir LCD ekranı tanıtım standı.

 Tanıtım alanında kullanılan 13,3 inçlik ekran 1600 x 1200 çözünürlükte görüntü verebiliyor. Sony yöneticileri bu ürünü bir ekran değil de elektronik kağıt olarak nitelendirirken ürünün yapımında PXX (Peri-Xanthenoxanthene) adlı özel bir maddenin kullanıldığı belirtildi. Öyle ki bu madde 5mm çağındaki cisimlerin çevresini bile sarabiliyor. Ticari bir ürün olarak üretilmeyen bükülebilir LCD ekranın piyasalara ne zaman düşeceği ise merak konusu olurken Chisato Kitsukawa henüz ticari bir ürün olarak üretilip üretilmeyeceği hakkında bilgi vermedi. 


Kaynak: ShiftDelete
Tarih:
Hit: 1625
Yazar: ExpirEYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.