Sun, MySQL’i Satın Aldı

Sun MicroSystem Inc. 1 Milyar dolara MySQL AB firmasını almayı kabul etti. Bu açıklama geçtiğimiz Çarşamba günü duyuruldu.Sun server üretiminde Dünya bulunan 3. en büyük firma. MySQL veritabanı marketinin %15’ni elinde bulunduruyor ve Oracle firmasının en büyük rakiplerinden birisi durumunda. Ayrıca Sun firması MySQL geliştiricilerini ve MySQL müşterileri, örneğin Google, Chicago Mercantile Exchange vb. elinde tutacak.

Sun firmasının CEO’su olan Jonathan Schwartz yaptığı açıklamada Sun firmasının daha çok web tabanlı yazılımlar ve uygulamalar ile müşterilerine hizmet verdiğini, MySQL’in alınması ile ellerinde kullanabilecekleri çok büyük bir açık-kaynak kodlu veritabanı olduğunu ve bunun Sun firması için çok yararlı olacağını belirtti. MySQL sayesinde Sun firması Solaris işletim sistemini yeni baştan inşa edebilecek ve bu güçlü veritabanı altyapısı ile işletim sistemi dünyasında yerini alabilecek.

Kimi eleştirmenlere göre Sun, MySQL için çok fazla para ödedi, kimine göre ise Sun en iyi atağını yaptı. Bekleyip yarınların neler getireceğini göreceğiz.

MySQL’in açık kaynak olarak yoluna devam edeip etmeyeceği kesin olarak bilinmiyor.

Kaynak : http://linuxmasasi.com/index.php?pid=3&habno=308
Kaynak: http://linuxmasasi.com/index.php?pid=3&habno=308
Tarih:
Hit: 1602
Yazar: EmQceRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.