Symantec kaynak kodunun sızdığını kabul etti!

Güvenlik devi Symantec, anti virüs yazılımının eski bir sürümüne ait kaynak kodlarının sızdığını kabul etti. Lords of Dharmaraja adındaki Hintli bir hacker grubu, ünlü Norton Antivirus programına ait kaynak kodlarına eriştiğini iddia etmiş ve şirkete tüm kodları açığa vurma tehdidini savurmuştu.

Grup, Pastebin adlı web sitesinde API arayüzleriyle ilgili belgeleri yayınlarken, Norton Antivirus'ün 2006 sürümüne ait olduğu düşülen kaynak kodlarını da yerel gazetecilerle paylaştı. Gruba ait bir sözcü, kaynak kodunun Hint hükümeti sunucularından alındığını söyledi. Bu ise Symantec'in ve belki de bazı diğer yazılım firmalarının Hint yetkililere kaynak kodu sağladığı anlamına geliyor.

Symantec ise sızdırılan bu kodun tüketici değil, 2006-2007 dönemimne ait kurumsal ürünlere ait olduğunu açıkladı. Bu ise saldırının önemini oldukça düşürdü. Bir güvenlik şirketinin hack'lenmesi Symantec'in ekosisteminin güvenliğini gündeme getiriyor. Bununla birlikte sızıntı güncel bir sürüme ait dahi olsa, hacker'ların işine yaramayacaktı.

 

Kaynak: CHIP
Tarih:
Hit: 1518
Yazar: FCNYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.