Türk İşaret Dili Sözlüğü

Türk İşaret Dili Sözlüğü, Millî Eğitim Bakanlığı tarafından okullardaki Türk işaret dili sözlüğü ihtiyacını karşılamak amacıyla hazırlanmış. Sözlük’te 1986 kelime ve deyim yer almakta. Sözlük’te sözcüklerin anlam karşılıkları değil kavramların işaret dilindeki karşılıkları verilmektedir. Ellerin ve parmakların aldığı biçimler ve hareketlerin yönü anlatılarak işaret dili öğretiminde kolaylık sağlanması hedeflenmektedir. Ayrıca her kelime için resim ve el biçimi de ayrıca verilmektedir. Sözlük’te işaret dili kullanıcılarının gündelik hayatta en çok ve en yaygın olarak kullandıkları sözcüklere yer verilmiştir.

İşitme engelli insanların kısmen de olsa ihtiyaçlarına cevap vereceği umut edilen Sözlük, hem basılı hem de ağ ortamında kullanıcıların hizmetine sunulmuştur. Sözlük’ün ilgililerin ve kullanıcıların eleştiri ve ihtiyaçları doğrultusunda ağ ortamındaki sürümünün yenilenmesi düşünülmektedir.

Bunun yanında artık türk dil kurumu sitesinde arattiğiniz kelimelerin alt kısmında işaret dili ile anlatımıda yer almakta.
Detaylı olarak incelemek isteyenler için link http://www.tdk.gov.tr/index.php?option=com_content&view=article&id=264&Itemid=74

Kaynak: türk dil kurumu
Tarih:
Hit: 511
Yazar: MaDCouRaGeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.