Türk Telekom tekel mi?

Avrupa Alternatif Telekomünikasyon Operatörleri Derneği'nin (ECTA) yılda iki kere hazırladığı rapordan yaptığı derlemelere göre, AB'de genişbant abone sayısı 2008'in ilk çeyreğinde, 2007'nin son çeyreğine göre yaklaşık yüzde 10 artarak, 102 milyona ulaştı.

Kuzey Avrupa ülkeleri, hem dünyanın hem de Avrupa'nın geniş bant internet erişiminde lideri olarak dikkati çekerken, Danimarka'da nüfusun yüzde 36'sı geniş bant internet erişimi imkanına sahip bulunuyor. Finlandiya, İsviçre ve Hollanda'da ise bu oran yüzde 30'u geçti.

Bulgaristan, Romanya, Polonya ve Slovakya, yüzde 10'un altında doygunluk oranı ile alt sıralarda yer aldı. İsveç nüfusunun yüzde 10'u, "Süper Genişbant Hızı" olarak tanımlanan 10 Mbit/s üzerinde bir hıza sahip.

Bu oran Slovenya ve Litvanya'da yüzde 1,5 seviyelerinde bulunuyor. Yüksek hız, internet televizyonu gibi uygulamaların gelişmesine de katkı sağlıyor.

Türkiye'de tekel devam ediyor
Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği (TELKODER) Başkanı Yusuf Ata Arıak, ECTA raporuna ilişkin soruları yanıtlarken, Avrupa'da hızlı internet kullanımının arttığına işaret etti. Arıak, "Avrupa'da, ECTA, düzenleyici kurumları hızlı internetin yaygınlaşması için rekabeti desteklemeye çağırıyor. Türkiye'de ise internet piyasasında fiili tekel devam ediyor. Türkiye'nin, Avrupa'ya yetişebilmesi için ciddi tedbir almakta hızlanması gerekiyor" dedi.

Rapora göre, Avrupa'da 10 Mbit/s'den daha yüksek hızlı internet hizmetlerinin büyük bölümünün alternatif işletmeciler tarafından verildiğini ve yerleşik işletmecinin bu hizmetlerde payının çok düşük olduğunun vurgulandığını anlatan Arıak, "Raporda, İsveç gibi hızlı internet konusunda öncü olan ve her on kişiden birinin hızlı internet abonesi olduğu bir ülkede bile, yüksek hızlı internet hizmetlerinin yüzde 70'inin alternatif işletmeciler tarafından sağlandığı, yerleşik operatörün sadece yüzde 20'lik bir paya sahip olduğu ortaya konuluyor" tespitinde bulundu.

Alternatif işletmecilerin hızlı internet hizmeti vermelerindeki en önemli engelin, yerleşik operatörün altyapıyı elinde bulundurması olduğuna işaret eden Arıak, Avrupa'da internet hizmetlerinin yüzde 18'inin alternatif altyapılar ile sunulduğunu, geriye kalan bölümünde de yerleşik operatörün altyapısının alternatif işletmeciler tarafından hizmet vermek için kullanıldığını bildirdi.
 

Kaynak: aa
Tarih:
Hit: 928
Yazar: psyho



Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.