Türkiye'de 3 büyük banka Hacklendi.
Türkiye'nin üç büyük bankasının internet sitesi "hack"lendi... Bu üç bankanın internet siteleri dolandırıcılar tarafından kopyalandı, çok sayıda müşterinin özel bilgilerine ulaşıldı. Savcılığın araştırması sonrası üç site kapatıldı... Şimdiyse çok sayıda müşteri hesabının boşaltıldığı dolandırıcılığın boyutu merak ediliyor. İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılak suçlarına bir yenisi daha eklendi.

Türkiye'nin üç büyük bankasının internet sitesinin bire bir kopyasını hazırlayan dolandırıcılar, işlem yapmak için internete giren çok sayıda müşteriyi tuzağa düşürüp şifre, pin kodu ve hesap numarası gibi ‘kişiye özel’ bilgilere ulaştılar.

Bankanın internet sitesinde işlem yaptığını zanneden müşterilerin şifrelerini ve gizli bilgilerini ele geçiren kimliği meçhul kişiler, bu bilgilerle çok sayıda banka hesabını boşalttılar.

Akıllara durgunluk veren dolandırıcılık eylemi, banka hesapları sıfırlanan müşterilerin şikayetleri üzerine ortaya çıktı.

Müşterilerden gelen şikayetler üzerine banka yetkilileri savcılığa başvurarak şikayetçi oldular ve sahte sitelerin kapatılmasını talep ettiler.

Savcılığın yaptığı araştırmada, üç bankanın adı kullanılarak sahtesi kurulan üç ayrı internet sitesi tespit edildi ve bu siteler mahkeme kararıyla kapatıldı.

Kararın icrası için, Telekomünikasyon Kurumu’nun, İnternet Güvenliği Başkanlığı’na başvuru yapıldı.

Bu gelişme üzerine sahte banka sitelerine erişim engellendi. Olayı doğrulayan telekomünikasyon yetkilileri, dolandırıcılığın boyutu ve banka isimlerini, müşteriler arasında panik olmasın diye açıklamadı

Kaynak: SkyTürk
Tarih:
Hit: 1809
Yazar: kalekuleYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.