Türkiye‘de bir ilk! Sanal tatbikat yapılacak.

İnternette, kamu kurumlarının güvenlik açığının denetlenmesi için Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı yapılacak. Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ile TÜBİTAK'ın ekimde ortaklaşa düzenleyeceği tatbikata özel sektör kuruluşları da katılacak

 

 

Türkiye, düşmanlarından gelebilecek bir siber saldırıya karşı neler yapabileceğini görmek için 'siber tatbikat' düzenleyecek. İlgili kurumlar, Ekim 2010 tarihinde gerçekleştirecek olan tatbikatın alt yapısı üzerine yoğun bir çalışma yürütüyor. Günlük yaşamda kullanılan elektronik sistemlerinin güvenliği, internet üzerinden yapılacak sanal saldırılarla kontrol edilecek.

BTK VE TÜBİTAK

       Sabah gazetesinin haberine göre; günlük hayatın her alanına giren internetin güvenliği ülkeler için çok önemli hale geldi. Özellikle kamu kurumlarının internet altyapısındaki açıkların Türkiye'nin güvenliğini tehdit edecek bir potansiyel oluşturması Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile TÜBİTAK'ı harekete geçirdi. İki kurumun ortaklaşa organize ettiği Ulusal Siber Güvenlik Tatbikatı, 4-9 Ekim tarihlerinde yapılacak. Tatbikata kamu kurumlarının yanısıra isteyen özel sektör kuruluşları da katılacak. 2 gün boyunca Ankara'da toplanacak katılımcılar, daha sonra kendi mekânlarında tatbikata katılacak.

ÖZEL TİM HAZIRLANDI

       Tatbikat için özel olarak bir "siber saldırı timi" hazırlandı. Bu tim, katılımcı kurum ve kuruluşların sistemlerine saldırıda bulunacak. Saldırıda sistemin çökertilmesi, sistemin ele geçirilmesi, kontrol edilmesi, bilgilerin çalınması gibi pek çok senaryo uygulanacak. Katılımcıların sistemine gerçek saldırılar yapılması planlanırken en önemli sorun sistemin yeniden eski haline dönüştürülmesinde yaşanabilecek sorunlar. En ağır saldırılarda ise gerçek sistemler yerine tatbikat için kurulan sistemler kullanılacak. Böylece sistemlerin geri dönülemez şekilde zarara uğraması durumunda hizmetlerin aksamasının önüne geçilmiş olacak.

SENARYO HAZIRLIĞI

       Tatbikatta pek çok sistemle ilgili senaryoların uygulanması gündemde. Senaryolar eylül ayında kesinleşecek. 4-5 Ekim tarihinde katılımcılar bilgilendirilecek ancak saldırılar hakkında somut bilgi verilmeyecek. 6-7 Ekim tarihinde ise sistemlere saldırılar gerçekleştirilecek. Tespit edilen açıklar ve sistemin zayıf yönleri, ilgili kurum ve kuruluşlara bildirilerek önlem alınması istenecek.

Tarih:
Hit: 1409
Yazar: ssemihYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.