Türkiye‘deki yasaklı siteler 8 bin 300‘ü aştı

İYAD Başkanı Erhan Tezakar, yaptığı açıklamada, fizy.com'un MÜYAP ile sürdürmekte olduğu telif görüşmelerinin sonuçsuz kalması sebebiyle mahkeme kararıyla kapatıldığını belirterek, "Dünyanın en prestijli internet ödüllerinden biri olan MashableAwards 2010'da Türkiye'yi temsil ederek, daha önce hiçbir Türk sitesinin finale kalamadığı yarışmada müzik kategorisinin birinciliğine layık görülen fizy.com ekibi önümüzdeki hafta Amerika'da düzenlenecek ödül törenine, bizce 'ülkesinde mahkeme kararıyla kapatılmış' bir siteyi temsilen katılmak durumunda kalmamalı" dedi.

Sanata ve sanatçıya belirli bir telif bedeli ödenmesi gerekliliğini İnternet Yayıncıları Derneği olarak tereddütsüz desteklediklerini vurgulayan Tezakar, "Ancak okyanusta bir damla olmaya çalışan Türk internet girişimcilerinin vizyon projesi olan fizy.com'un mahkeme kararıyla erişime engellenmesi ülkemiz adına çok üzücü bir durum. Dava detaylarına hakim olmadığımız için hukuki bir değerlendirme yapma imkanımız bulunmuyor ancak dernek merkezimize ulaşan bilgilere göre tarafların 2009 yılındaki telif sözleşmelerini 2010 yılında da devam ettirebilmek için ödenmesi gereken tutarlarda uzlaşamadıklarını öğrendik. Problemin tarafların karşılıklı iyi niyeti ile yapıcı bir şekilde çözüme bağlanmasını umuyoruz" diye konuştu.

Türkiye'de 20 Aralık 2010 rakamlarına göre 8 bin 300'den fazla web sitesine erişimin engellenmiş durumda olduğunu belirten Tezakar, şunları kaydetti:
"Bizim de yakın irtibat halinde olduğumuz engelliweb.com sitesinin verilerine göre her ay 260 yeni web sitesi mahkeme kararları ve Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı (TİB) tarafından yasak kapsamına alınıyor. Yasaklanan siteler kamuya açıklanmadığı için rakamlar sadece kapatıldığını teyit edebildiğimiz kadarını yansıtmakta ve gerçek sayının 10 bin civarında olduğunu tahmin ediyoruz."

Kaynak:
Tarih:
Hit: 1676
Yazar: Robinson_CrusoeYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.