Twitter‘da ‘muhalif‘ avı

Twitter’da hükümet karşıtı görüşe sahip olan kişilerin hesapları, AKP-Twitter görüşmesinden sonra askıya alınmaya başlandı.

Twitter’da hükümet karşıtı olan kişilerin hesapları askıya alınmaya başladı. Twitter’ın ‘baş belası’ ilan edilmesinden sonra AKP yetkilileri Twitter’ın Türkiye ofisi için harekete geçtiler. Bu görüşmelerden sonra Twitter muhalif vatandaşların hesaplarına doğru harekete geçti. Atatürk resimleri, Türk bayrakları vb. milli ifadeleri paylaşan kişilerin hesapları tek tek askıya alınıyor. Bunun üzerine vatandaşlar ‘neler oluyor’ sorusuna cevap aramaya başladı. Operasyonun en net örneklerinden biri de Ulusal Kanal’ın spikerlerinden Can Karadut’un (@cankaradut) hesabına yapılan operasyon. Karadut’un hesabı birkaç gün önce askıya alınarak, tweet atması da engellendi. 

Twitter kullanıcısı A.B, "Bize alternatif bırakmıyorlar. Ben yalnızca Mustafa Kemal Atatürk'ün fotoğraflarını, önemsediğimiz yazarlarımızın yazılarını fikirlerini paylaşıyorum. Hemen dakikasında karşıma hesabınız askıya alınmıştır yazsısı çıkıyor. Son 1 haftadır Twitter'da tabiri caizse cadı avı başlatıldı. Bizim haberleşmemiz böylece engellenmiş oluyor. Telefondan başka alternatif bir iletişim kanalı bırakmıyorlar. Böylece yüzbinlerce yurttaş mağdur oluyor" dedi.

 

Kaynak: Ulusal
Tarih:
Hit: 1498
Yazar: CyberAngelYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.