Ultrabook Segmenti Başarılı mı, Yoksa Başarısız mı ?

Intel tarafından ortaya konan Ultrabook segmentinde son zamanlarda oldukça enteresan gelişmeler yaşanıyor. Intel firması yalnızca birkaç gün önce, OEM iş ortaklarıyla beraber bir dizi yeni Ultrabook modelinin tanıtımını yaptı. Buna karşın Ultrabook pazarıyla ilgili daha önce 2012'de 22 milyon satış adedine ulaşılmasını beklediklerini açıklayan ünlü pazar araştırmaları firması IHS iSuppli önceki gün bir güncelleme yaparak satış beklentisini %50'nin üzerinde düşürdüklerini ve 10,3 milyona çektiklerini açıkladı. Dolayısıyla "Ultrabook segmentinde işler iyiye mi, yoksa kötüye mi gidiyor?" konusunda kafalar hayli karışmış durumda.

Ultrabook, ilk olarak Mayıs 2011'de gündeme gelen yeni bir PC form faktörü . Silikon vadisinin dev çip üreticisi Intel firması, kendisini smartphone ve tabletlerden oluşan mobil cihaz alanına adapte etmekte başarılı olamayınca adeta kendi segmentini kendisi yaratmaya soyundu ve Ultrabook'lar böylece ortaya çıktı. 

Pazarın tam anlamıyla Intel tarafından pompalandığını söylemek yanlış olmaz zira Ultrabook konseptinden emin olamayan notebook üreticileri üretime sınır getirirken , Intel ise satış hedeflerini gerçekleştirebilmek için OEM'lerden kar marjlarını kısmalarını ve fiyatları ucuzlatmalarını istiyordu . 

Sonuç olarak Ultrabook cihazlar piyasaya gireli neredeyse 1,5 yıl oldu. Şimdi bu cihazlardan oluşan segmenti değerlendirenler ise birbirinden farklı olan ama ikisinin de geçerli görülebileceği, iki senaryo çiziyorlar. 

Bunlardan ilki, satışların hiç de pazar araştırmaları firmalarının beklentileri doğrultusunda gerçekleşmediğini gösteriyor. IHS iSuppli firması daha önce yayınladığı bir öngörüde 2012 sene sonuna dek 22 milyon Ultrabook satılacağını açıklamaktaydı. 2 gün önce yayınlanan güncellemede ise bu rakam bir anda 10,3 milyona düşürüldü. Üstelik IHS iSuppli firmasına göre bu rakamın %60'ına yakını yani neredeyse 6 milyon satış da henüz gerçekleşmemiş durumda ve 2012 son çeyreğinde bekleniyor. Dolayısıyla bu beklenti de tutturulamayabilir. 

Diğer senaryo ise Ultrabook segmentini rakip segment ile kıyaslamak. Ultrabook form faktörünün yapısı ve ana özellikleri bu segmentin tamamen olmasa da büyük ölçüde Apple laptop serisi ile rekabet için geliştirildiğini göstermekte. Bu açıdan bakıldığında ve Apple'ın laptop satışları ile Ultrabook segmenti kıyaslandığında ise bu kez Ultrabook'un bariz başarısını görüyoruz. 

Apple'ın açıkladığı rakamlara göre firma 2012'nin ilk finansal çeyreğinde 3,72 milyon, ikinci finansal çeyrekte 2,8 milyon ve 3. finansal çeyrekte ise 3,01 milyon adet laptop satmış. Ultrabook segmentine bakıldığında ise son 3 çeyrekteki satış rakamlarının toplamda 4,5 milyona ulaştığı görülmekte. Üstelik son eçyrek için olan beklenti 6 milyona yakın Ultrabook satışının gerçekleşmesi. Bu gerçekleşmese bile, Ultrabook segmenti bu artış trendiyle çok kısa sürede Apple laptoplardan çok daha fazla satmayı başaracaktır. 

Gördüğünüz gibi bir taraftan bakınca ve Ultrabook'ları pazarda yaratılan beklentiyle kıyaslayınca başarısız olarak görüyoruz. Öte yandan bakıldığında ve en büyük rekabet kaynağı olan Apple ile kıyasladığımızda ise Ultrabook'ların başarılı olduğunu görüyoruz. Dolayısıyla ortada kamaşık bir durum mevcut.

Tarih:
Hit: 1262
Yazar: CenkSertozYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.