Uzaylılarla İlk Temas!

28 Temmuz gecesi, Güney Afrika’daki bir teleskop güneş sistemi dışından uzaylı olma olasılığı olan bir radyo sinyalini ilk kez yakaladı. Oğlak A'daki kaynak 30 ışık yılı uzakta..

Dünya Gürcistan ve Rusya arasındaki savaşla Pekin Olimpiyatları arasında gidip gelirken, Güney Amerika’dan ilginç bir haber geldi. Durban Üniversitesi’nden bir ekip, güneş sistemi dışından ilk kez bir radyo sinyali yakaladı.

Galaksimiz Samanyolu’nun kalbinde yer alan Oğlak Takım Yıldızı ( Sagittarus A)’dan alınan radyo sinyalinin uzaylı bir yaşam olasılığı taşıdığı belirtildi. Kaynak bizden 30 ışık yılı uzakta bulunuyor.

Durban Üniversitesi’nin Steve Biko Kampüsü’nde yer alan Indlebe Radyo Teleskobu, 28 Temmuz gecesi, ilk kez güneş sistemi dışından bir radyo sinyali yakalamayı başardı. Zulu dilinde Kulak anlamına gelen Indlebe Teleskobu, 5 metre çaplık çanağıyla Hidrojen Çizgisi frekansı 1420 MHz’de çalışıyor. Teleskopta dünya dışı radyo sinyallerini yakalamak için hassas alıcılar yer alıyor.

Teleskopun hassasiyetiyle ilgili bir karşılaştırma verecek olursak, dünya çekiminde bir pirincin 2 santimden bir tabağa düştüğünde çıkardığı enerji 1960’dan beri radyo teleskoplarının topladığı enerjiden büyük olduğunu söyleyebiliriz.

Proje lideri, Stuart MacPherson, teleskopun bir sinyal yakaladığını gördüklerinde öğrencileriyle yaşadıkları şaşkınlığı şöyle anlattı:

“Teleskopun hassasiyeti için önemli değişiklikler yapmıştık. Sabah kontrole geldiğimizde bir kaynak bulduğunu gördük”.

Kaynağın gerçekten uzaylı bir yaşam formuna ait olup olmadığı sorusuna gülerek cevap veren MacPherson, sinyalin kaynağının bir uzaylı medeniyete ait olma şansı ve umudunun olduğunu kaydetti. Proje lideri teleskopun hassasiyeti ve elde edilen verilerin isteyenlere açılması için çalışmalarının sürdüğünü bildirdi.

 

 

Kaynak:
Tarih:
Hit: 757
Yazar: mektepliYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.