Ve ATI Nvidia‘yı geçti!

AMD'nin geçtiğimiz yılın son çeyreği ile beraber tek taraflı olarak başlattığı DX11 fırtınasının meyveleri artık resmen olgunlaştı. 

Ve%20ATI%20Nvidiayı%20geçti!%20ati%20nvidia1

Radeon HD 5800 ile beraber yeni nesil grafik kartlarını tanıtan ve Nvidia'nın yaklaşık 6 ay boyunca kendisine karşılık veremediği ATI bu çabasının neticesinde artık harici grafik dünyasının bir numaralı ismi ünvanını kazandı.

Bağımsız pazar araştırma ve analiz kuruluşlarından Mercury Research tarafından ikinci çeyreğe dair hazırlanan rapora göre, artık AMD harici grafik pazarının %51'ini elinde tutuyor. Sadece bir sene önce iki ezeli rakibin pazar payları Nvidia lehine %59'a %41 idi.

Hem dahili hem de harici grafik yongalarını gözönüne aldığımızda ise Intel'in halen açık ara liderliğini sürdürdüğünü görüyoruz. İkinci sırada ATI ve üçüncü sırada ise Nvidia geliyor:

  • Intel: %54.3
  • AMD/ATI: %24.5
  • Nvidia: %19.8

Bakalım Nvidia'nın GTX 460 ile başlattığı ve önümüzdeki aylarda GTX 475 ile devam ettirmeyi planladığı orta ve üst seviyeden gelecek yeni modelleri ile Eylül'le beraber tanıtacağı giriş seviyesi kartları oluşan bu yeni tabloyu son çeyrekte değiştirmeye yetebilecek mi, yoksa ATI 2010 yılını lider mi kapatacak…

Kaynak: pclabs
Tarih:
Hit: 1214
Yazar: murathanYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.