Volkswagen, Türkiye'den yaklaşık 324 bin aracı gönüllü geri çağıracak

Geçtiğimiz ay ortaya çıkan Volkswagen'in emisyon skandalında gelişmeler devam ediyor. Kısa bir süre önce bu haberde şirketin Ocak ayından itibaren araçları geri çağırmaya başlayacağını sizlere iletmiştik. Bu kez ise Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık ülkemizde etkilenen araçlar ve geri çağrılmaları hakkında konuştu.

 
Türkiye'de Volkswagen'in EA 189 dizel motoruna sahip 323 bin 977 araç olduğunu söyleyen Işık, tüm araçların Almanya ile birlikte Ocak ayından itibaren gönüllü olarak geri çağrılacağını belirtti. Geri çağrılan araçların teknik güncellemeleri yapılacağı belirtilirken bu güncellemelerin içeriği konusunda henüz net bir bilgi bulunmuyor.

Türkiye'de araç vergi sisteminin emisyona bağlı olmadığını hatırlatan Işık, "Bizim için önemli olan Türkiye’de emisyon değerlerinin çevre kirliliğine olan etkisi" şeklinde konuştu. Firmanın da araçları gönüllü geri çağırmayı kabul etmesinin ardından cezai yaptırım uygulanmayacağı belirtildi.
 
VW araç sahipleri ise : www.volkswagen.co.uk/owners/dieselinfo adresinden sorgulama yaparak emisyon skandalından etkilenip etkilenmediklerini öğrenebilirler.
Kaynak: Donanımhaber
Tarih:
Hit: 2551
Yazar: KarakartaL

Taglar: volkswagen


Yorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

eraycnar tarafından yazıldı. Tarih: 19/Ara/15 13:51
Vw polo 2012 EA189 motora sahip aracımı kasım ayında mazot filtresi dizayn hatası olarak çağırıp garantim olmamasına rağmen garantiden mazot filtresi bütün ekipmanıyla değiştirildi. Şüphelenip sordum emisyonla ilgili mi bu diye. Hayır ocak ayında karar çıkar çalışmalar o konu hakkında devam ediyor dendi.Bence bu ön aşamaydı , şimdi ocakta bunlara yazılım atılıp işten sıyrılacaklar..
sadikcafer tarafından yazıldı. Tarih: 05/Ara/15 20:20
yeni caddy şuan satılıyor, yazılımla mı çözdüler olayı yoksa parça mı değişti? Almanlar mı Doğuş mu çözdü olayı??
Milamber tarafından yazıldı. Tarih: 05/Ara/15 01:42
ulan yine yirttilar. bence sahtekarlik yaptiklari icin dusukte olsa cezai bir yaptirim uygulanmaliydi.
yunusdogan tarafından yazıldı. Tarih: 22/Kas/15 17:22
vw link ölü
THT2005 tarafından yazıldı. Tarih: 12/Kas/15 12:20
Haşırt.....