Windows Mobile Barselona Yolcusu!

Geçtiğimiz günlerde ayyuka çıkan dedikodular Windows Mobile 6.5 için geri sayımın başladığını ortaya koyuyordu. Peki geri sayım ne zaman bitecek?

Geçtiğimiz yıl MWC 2008'de Windows Mobile 6.1'in öngörünümünü duyuran Microsoft, bu yıl yapılacak olan Mobile World Congress 2009'da Windows Mobile'ın 7 versiyonundan önceki olası son sürümü 6.5'un duyurusunu yapacak. 3 yeni cloud computing (bulut bilgi işlem) servisi dışında yeni mobil işletim sisteminin geliştirilmesi ile ilgili bilgi yok.


Windows Mobile'ın tamamen değişen kullanıcı arayüzü

SkyBox, SkyLine ve SkyMarket servisleri dışında göze çarpan en büyük yenilik ise kullanıcı arayüzünün tamamen yenilenmesi. Bu yenilikler Microsoft'un güçlenen ancak iPhone'un gelmesiyle sıkı bir sarsıntı geçiren Windows Mobile dünyasını tekrar güçlendirebilir.

Yeni 6.5 Cihazları Yolda

Tayvanlı üreticilerin yer aldığı bazı kaynaklardan gelen haberlere göre ilk Windows Mobile 6.5 işletim sistemine sahip cihazlar yılın 3.çeyreğinde piyasalara girecek. iPhone ve BlackBerry'nin uygulama pazaryerlerine karşın WinMo'nun benzer uygulaması yoktu ve bu işletim sistemin eskimiş olduğu hissini veriyordu. Şimdi yeni bulut bilgi işlem dünyası servisleri ile oyunun kuralları değişebilir.

Kablosuz Senkronizasyon

SkyBox WinMo kullanıcılarına kablosuz senkronizasyon imkânı veriyor. Kişiler, mesajlar, dosyalar, takvim olayları, yedekleme ve geri yükleme fonksiyonları bu servisin sundukları arasında yer alıyor.

SkyLine ise iş dünyası kullanıcıları için tasarlanmış. SkyBox gibi ama daha kurumsal özellikler sunuyor. Exchange sunucuları üzerinden senkronizasyon gibi. SkyMarket tahmin edebileceğiniz üzere Apple'ın AppStore'una bir cevap. Binlerce 3.parti uygulamanın kapısı böylece WinMo kullanıcılarına tek tıkla indirebilmek üzere açılacak.


WinMo artık dokunmatik kullanıma daha uygun

Tahmin edileceği üzere W.nMo 6.5'un dokunmatik özellikleri de geliştirmeden en önemli payı alan kısım olacak. Çok nokta dokunuş desteğine kavuşması beklenen kullanıcı arayüzü parmakla kullanım için optimize edilmiş olacağı da kesin gözüyle bakılan geliştirmeler arasında yer alıyor. Ancak kesin olan bir şey varsa o da WinMo 6.5'un şubat ayında Barselona'da gerçekleştirilen MWC 2009'da elimize geçeceği.

Kaynak: SDN
Tarih:
Hit: 505
Yazar: rapidhacker550Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.