Windowsun Otomatik Çalıştırdığı Virüsler Yükselişte

BitDefender’ın E-Tehdit Raporu’nda bu ay Windows'un otomatik olarak çalıştırdığı Trojan.AutorunInf.Gen liderliği ele geçirdi.


BitDefender’ın her ay düzenlediği E-Tehditler Kasım Ayı Raporunda, geçen ay ikinci sırada yer alan ve Microsoft Windows autorun özelliğini kullanan Trojan. AutorunInf. Gen.’in ilk sıraya yükseldiğini görüyoruz. Bilindiği gibi her taşınabilir depolama cihazı dosya transferlerinde autorun. ini özelliğini kullanıyor. Kötü amaçlı yazılım üreticileri ise işte bu özelliği kullanarak en fazla hasarı oluşturmayı başarmış gözüküyor.

Trojan. Clicker. CM ise bu ay bir basamak düşerek ikinci sırada yer alıyor. Yasa dışı uygulamaların yer aldığı web sayfaları üzerinden bulaşan Trojan. Clicker. CM bu ay toplam hasarın yüzde 8’ini elinde bulunduruyor.

 


Bu ay üçüncü sırada Win32.Worm. Downadup. Gen. Yer alıyor.  Yerel ağ üzerinden yayılan malware, toplam hasarın yüzde 6’sına sahip.

Win32.Worm. Downadup. Gen.’i dördüncü sırada toplam hasarların yüzde 5’ini elinde bulunduran Trojan. Wimad takip ediyor. Trojan. Wimad genellikle uzaktan ASF dosya aktarımı yoluyla yayılıyor.

Adobe PDF Reader Javascript motoruna yerleşerek PDF dosyaları aracılığıyla yayılan Exploit. PDF-JS. Gen ise toplam hasarın yüzde 3.23’ü ile bu ay listenin beşinci sırasında bulunuyor. Hasarlı bir PDF dosyasının açılmasıyla birlikte ele geçirilmiş Javascript kodu uzaktan kötü amaçlı yazılım yüklemesi yapmaya başlıyor.

 

Kaynak: http://cnetturkiye.com
Tarih:
Hit: 693
Yazar: C-M-DYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.