Xerox’un Gümüş Baskı Devrimi

Bir mühendis, teknisyen ya da öğrencisiniz. Elektrik-elektronik alanında çalışıyorsunuz. PC’nizden bir devre tasarladınız ve bu devreyi gerçek hayat uyarlamak istiyorsunuz. Hem de ucuz olsun derdindesiniz. Bunu yapmak gerçekten zahmetli bir iştir. Bakır levha alıp onu asitle aşındırarak devrenizi oluşturmak zorundasınız. Üstelik devrenizde bir hata oldu mu yenisini hazırlamak daha zorlayıcı bir iş olur herhalde. İki-üç dakikada hemen kurup deneyebileceğiniz bir sistem, bir teknoloji olsa ne iyi olurdu değil mi?

Xerox’ta çalışan araştırmacılar plastik, film ve kumaş üzerine elektronik devre şemaları çizebilmek için elektriği iletebilen bir çeşit mürekkep icat ettiler. Devrenizi bir doküman gibi plastik sayfalara bastırıp, klasörlerde saklayacağınız günler yakındır. Ayrıca her plastik sayfa elektronik devrenizde katman vazifesi görebilir. Örneğin bu şekilde 4-5 katmanlı bir devre rahatlıkla oluşturabilirsiniz. İletken mürekkeple dolu bir toner işinizi görür.

İletken bir mürekkep oluşturmanın en zorlu yolu, bir metali normal ergime sıcaklığının çok daha altında eritmektir. Normalde metallerin ortalama 1000 derece civarı erimeye başladığını bilirsiniz. Halbuki plastik bir sayfa 150 Derecede erimeye başlar. Xerox’un geliştirdiği bir teknoloji sayesinde gümüş katkılı mürekkep plastikten 10 derece daha düşük bir sıcaklıkta, yani 140 derecede eriyor ve böylece gümüşi baskılar mümkün oluyor.

Kaynak: Tom‘s Hardware Guide
Tarih:
Hit: 1096
Yazar: Jilet_BorisYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.