Yoğun spam saldırıları bekleniyor

GFI Software Üst Yöneticisi (CEO) Walter Scott, önümüzdeki dönemde internet üzerinden saldırıların artacağını belirtti.

Spam e-postalarda ve bunlardan kaynaklanan sorunlarda yüzde 30-40 artış beklediklerini bildirdi.GFI’ın ağ izleme ve bilgi güvenliği hizmetlerine ilişkin olarak düzenlenen basın toplantısında konuşan Scott, asıl olarak KOBİ’lere yönelik hizmetler sunduklarını ve Türkiye’de halihazırda binin üzerindeki müşteri sayılarını önümüzdeki birkaç yıl içinde 5 binin üzerine çıkarmayı hedeflediklerini kaydetti.

Scott, içerik güvenliği, mesajlaşma, ağ izleme, fakslaşma gibi alanlardaki ürün ve hizmetlerine ilişkin bilgi verdiği konuşmasında, önümüzdeki dönemde internet üzerinden saldırıların artacağı öngörüsünde bulunarak, "Spam e-postalarda ve bunlardan kaynaklanan sorunlarda yüzde 30-40 oranında artış bekliyoruz. Bir spam maili durdurmak için 30’dan fazla işlem yapmak gerekiyor. Gönderen adresin saygınlığını, içinde yer alan bağlantıların güvenilirliğini, İngilizce dışında bir dil ise, düzgün bir çeviri mi yoksa internet üzerinden çevirisi yapılmış klasik bir spam e-posta mı olduğunu kontrol etmemiz gerekiyor" diye konuştu.

Facebook, Myspace gibi sosyal ağlar aracılığıyla saldırılar gerçekleştirilebildiğini, bu tür sitelere erişime izin veren şirketlerin virüs kontrolü, ağ izlemesi gibi konularda kendi politikalarını belirlemesi gerektiğini söyleyen Scott, özellikle gelişmiş ülkelerde yaratıcılık gerektiren işlerde çalışanların motivasyonlarını sağlamak kendi zaman kontrollerine sahip olmalarının önem kazandığını, bu yeni çalışma modellerinin geliştiği ortamlarda internet üzerinde de iyi ve güvenli bir ortamın sağlanmasının önem taşıdığını anlattı.

Scott, GFI’ın geçen yıl 50 milyon doların üzerinde bir ciroya ulaştığını belirterek, "Dünyada 30 milyar doların üzerinde bir internet güvenlik pazarı olduğu söyleniyor ve bu rakam sürekli büyüyor" dedi.

Korsan yazılımlara ilişkin bir soru üzerine Scott, geliştirdikleri güvenlik çözümlerinin kullanılan bilgisayar üzerine kurulu sürümleri gibi, internet üzerinden çalışan sürümleri de bulunduğunu ifade ederek, internet üzerindeki bu yazılımlar için gerekli şifrelerin her gün yeniden güncellenmesi ihtiyacı bulunduğu için bu uygulamaların yaygınlaşmasının korsan yazılım kullanımını azaltacağını söyledi.

GFI’ın "we care" adı altında bir girişimi bulunduğunu söyleyen Scott, bu girişim kapsamında Türkiye’de de üniversitelere giderek yazılımlar sağladıklarını ve bu yazılımlara ilişkin eğitimler verdiklerini anlattı.

Kaynak: Radikal
Tarih:
Hit: 1344
Yazar: EmQceRYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.