Yollara akıllı sensör yerleşiyor

Yerli bilişim şirketi Verisun'un geliştirdiği Manyetik Akıllı Ulaşım Sensörleri ile trafik yoğunluğu, park yeri ve yol durumu 'cep'e geliyor. 10 yıllık pil ömrü olan bu sensörlerle sunulan şehircilik çözümleri, İstanbul ve Kayseri'de test edilmeye başlandı.

Makinelerarası iletişim teknolojilerini ulaşıma uygulayan yerli bilişim şirketi Verisun, geliştirdiği Manyetik Akıllı Ulaşım Sensörü (MAUS) sistemiyle otoyolları “akıl”landırdı.

2011’de kurulan şirketin kurucu ortakları Sadullah Uzun ve Mustafa Eren'in verdiği bilgiye göre yol üzerine monte edilen MAUS, kablosuz olarak veri toplayıp aktaran bir sensör sistemi. Kullanım amacına göre akıllı park, akıllı bilgi ve akıllı kavşak olarak işlev gören sistem, İstanbul ve Kayseri gibi illerde pilot projeler olarak kullanılmaya başlandı. Enerji bağlantısı gerektirmeden araç algılaması yapan MAUS'un 10 yıldan fazla pil ömrü bulunuyor. Şirketin aynı zamanda genel müdürü olan Sadullah Uzun, Yüzde 100 yerli bir firma olarak, akıllı yolcu bilgilendirme sisteminden sesli trafik yoğunluk haritasına, yöneticilere özel tablet çözümlerinden trafik sensörüne kadar birçok akıllı çözüm sunuyoruz diye konuştu.

Şirketin geliştirdiği bir diğer ürün olan ve Turkcell tarafından sunulan 0 888 222 11 22 Trafik Hattı'nın Türkiye genelinde trafik yol bilgisi sağladığını belirten Mustafa Eren ise ses tanıma teknolojileri kullanılarak geliştirilen hizmetle kullanıcıların, ses komutları kullanarak tüm Türkiye genelinde şehiriçi ya da şehirlerarası trafik yoğunluk bilgisine erişebildiğini aktardı.

Beklediğiniz otobüs önce ‘cep’e gelecek

Verisun’un akıllı durak uygulamasıyla kullanıcılar bineceği toplu taşıma aracının nerede olduğunu anlık olarak takip edebiliyor. Uygulamayla konum bilgisi, hat, güzergâh ve durak bilgisi, anlık hat zaman çizelgesi, mobil bilet, promosyonlardan faydalanma ve alarm ile otobüs durağa gelmeden haberdar olma imkânı da sunuluyor.

NERELERDE KULLANILIYOR?

* Yol kenarı park noktalarına sensörler kurularak açık alan park yerlerinin dolu/boş bilgisi, anlık olarak takip edilebiliyor.

* Topladığı araç sayısı, araç hızı ve araç tipi gibi bilgileri merkeze iletilerek, bölgenin trafik yoğunluğunu çıkarıyor.

* Sinyalizasyon bulunan kavşaklarda ise kırmızı olan trafik ışığı yeşile dönerek oluşan trafiği ortadan kaldırıyor.

Şirketi tabletten yönetiyor

Verisun'un kurucu genel müdürü Sadullah Uzun'un verdiği bilgiye göre Verisun Bilişim’in akıllı iş çözümlerinden biri olan kokpit uygulaması, şirketlerin üst düzey yönetimlerinin yanlarındaki tablet veya mobil cihaz ile şirketleri yönetmelerini sağlayan bulut teknolojisi çözümü. Yönetimin ekibi ile devamlı iletişim halinde olmasını sağlayan uygulamayla, yöneticiler şirkete ait tüm raporlara, personel durumu ve satış trendleri gibi bilgilere anlık olarak erişebiliyor.

 

Kaynak: Bigpara
Tarih:
Hit: 2020
Yazar: MycityYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.