YouTube Googleye Pahalıya Patladı

İtalyan medya şirketi Mediaset SpA, kendisine ait 4 bin 600 video ve video parçasını barındıran YouTube'u mahkemeye vermeye hazırlanıyor.


Viacom tarafından mahkemeye verilen YouTube'a, bu sefer de Avrupa'dan yasal bir darbe geldi. İtalyan Şirket Mediaset SpA, YouTube'u 500 milyon euro tazminat isteğiyle dava ediyor.

YouTube'un, telifi kendisine ait olan 4 bin 600 video ve video parçası bulundurduğunu tespit eden şirket, görüntülerin 315 bin 672 izleyici tarafından toplam 325 saat izlenmesinin bir bedeli olduğunu, bu bedelin de 500 milyon euro'ya denk geldiğini belirtti.

YouTube, normalde böyle durumlarda içeriği kullanıcıların yüklediği internette hizmet veren şirketleri, yüklenen içeriğin sorumluluğundan kısmen sıyıran bir Amerikan kanunu olan "Safe Harbor"dan ("Güvenli Liman") faydalanırdı.
 
Ancak dava Avrupa'da açıldığı için, bu sefer bu kanundan yararlanma imkanı yok. Eğer davayı kaybeder de tazminatı ödemek zorunda kalırsa, Viacom'a büyük ihtimalle ödenecek 1 milyar dolar tazminatla birlikte sitenin ve sahibi olan Google'ın beli bir hayli bükülecek.
Kaynak: Yahoyt.Com
Tarih:
Hit: 1299
Yazar: NighT-7Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.