Youtube yasağında son karar

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi’nden yasağı daha da genişleten yeni karar

Yaklaşık 2 yıldır erişime kapalı olan ünlü video paylaşım sitesi Youtube ile ilgili umutlar yine söndü.

Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi Youtube'a alternatif bağlantı sağlayan 44 IP adresini daha engelledi.

Halen BTK tarafından alınan kararla Türkiye'den erişimi yasak olan Youtube'un farklı IP'ler üzerinden kullanıcı erişimine açık olması nedeniyle mevcut yasaklı IP listesi genişletildi.

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Suçları Soruşturma Bürosu'nda görevli Cumhuriyet Savcısı Kürşat Kayral, Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) başvurarak, ''Youtube'' internet sitesine erişimi sağlayan yeni IP adresleri olup olmadığını sordu.

TİB, Cumhuriyet Savcısı Kayral'a gönderdiği cevapta, erişimi sağlayan 44 yeni IP adresinin tespit edildiğini belirtti.

Bunun üzerine Kayral, Ankara 1. Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurarak, 44 yeni IP adresine erişimin engellenmesi istemiyle ek karar çıkartılmasını talep etti.

Mahkeme, talebi yerinde görerek, ''Youtube'' internet sitesine ait olduğu tespit edilen 44 yeni IP adresine erişimin engellenmesine karar verdi.

Bu kararda Gazze'ye yardım götüren Mavi Marmara gemisi ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan hakkında hakaret içeren videoların yayınlanmasının da payı olduğu teknoloji çevrelerinde konuşuluyor.

BTK mevcut yasağa konu olan hakaret amaçlı Atatürk videosunda yaptığı gibi yeni videolar için de Youtube'a  kaldırılması başvurusundu bulundu ama olumlu sonuç alamadı. Youtube bu videoların kendileri açısından bir sakınca oluşturmadığı cevabını verip kaldırmayı reddetti.

Teknoloji sektöründeki genel kanıya göree BTK bu olumsuz cevap üzerine Youtube'a alternatif erişim sağlayan 44 IP'yi daha erişim engelleme listesine dahil etti.

 

Kaynak: Ensonhaber
Tarih:
Hit: 1714
Yazar: EphesusYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.