Yüzde 40 Yakıt Tasarruflu Yerli Motor

Kayserili sanayici Özdamar, geliştirdiği tek silindirli, yakıttan yüzde 40 tasarruf sağlayan enjeksiyonlu motoruna Patent onayı aldı.

Hasan Basri Özdamar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 33 yıldan beri motorlar üzerine çalışmaları bulunduğunu, şimdiye kadar onlarca buluşu olduğunu, ancak 22 yıldan beri üzerinde çalıştığı tek silindirli yüzde 100 yerli motoru üretmeyi başardığını bildirdi.
Yeni hedefinin ise bu motoru yerli otomobil üretiminde kullanmak ve ABD'li General Motors ile işbirliği yaparak seri üretimi gerçekleştirmek olduğunu belirten Özdamar, yıllardır hayalini kurduğu yerli ve çok tasarruflu yüzde 100 yerli ay yıldız armalı HBO (Hasan Basri Özdamar) Türk motoruna Uluslararası Patent Enstitüsünden onay almanın onurunu yaşadığını söyledi.

Motorda devrim
Motorun iç yapısını tamamen değiştirdiklerini söyleyen Özdamar, kendisine en büyük desteği Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün verdiğini belirtti.
Özdamar şöyle devam etti:
''Sanayi Bakanımız Nihat Ergün, bu motoru yerli Türk arabasında kullanmamı istedi. Ben hazırım, şimdi yerli otomobilin prototipi yapılacak. Ardından da seri üretime geçebilmek için çok hızlı ARGE çalışması yapmamız gerekiyor'' diye konuştu.

En büyük hedefine ulaştı
Sanayici olan eski Kayseri Milletvekili Şaban Bayrak da, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hasan Basri Özdamar'ın dünyada eşine az rastlanır bir sanayici olduğunu belirterek, Özdamarlar'ın yaptığı motorun dünya tarihinde bir ilk olduğunu söyledi.
Motorun gaz emisyonunun sıfıra yakın olduğu bilgisini veren Bayrak, ''Yakıttan yüzde 35-40 tasarruf sağlıyor. Motor gücünü yüzde 30 artırıyor ve yüzde 12 tork artışı sağlıyor. Tüm bu özellikleri ile motorun dünyada eşi benzeri yok'' diye konuştu.

Kaynak: AA
Tarih:
Hit: 1935
Yazar: hezaYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.