folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Basit LDR‘Li Devre Örneği Arıyorum

Basit LDR‘Li Devre Örneği Arıyorum

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Illegal_Character
    Illegal_Character's avatar
    Erkek

arkadaşlar yegenimin ödevi için basit devre ihtiyacım var pil anahtar ampul hoca gece lambası da olabilir demiş bu yüzden ldr li bi devre yapmak daha güzel olucağnı düşündm aklmda şöyle bi devre var fakat sizlerinde düşüncesini almak istedim

araya buton koymaya gerek yok sanırım ldr zaten buton görevi görücek bu devre calışırmı yani karanlıkta ampul yanarmı ?

yada böyle basit bi devre bilen arkadaşlar yardımcı olrsa sevnirim

Kibarlığım affedilmez bir küfürdür belki. Sen anla onu ! Kimse anlamadan ya sustum, ya suçtum. İki türlüde bana ziyandi. Ne insanlar anlayabildi derinliğimi, ne ben anlayabildim onlarin sığlığını. O yüzden hep sustum ve sustukça suç oldum. Ama hic işlenmedim...
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aercys
    aercys's avatar
    Erkek

LDR nin anahtar görevi görmesi için transistör elemanından yararlanabilirsiniz. 
    http://elektrikelektronik.org/topic/ldr-ile-karanlikta-yanan-ledli-lamba-yapimi.htm
    Y
    ukarıdaki bağlantıda nasıl yapıldığı mevcut hocam..

0x62 0x75 0x6e 0x75 0x20 0x79 0x61 0x7a 0x61 0x6e 0x20 0x74 0x6f 0x73 0x75 0x6e 0x2c 0x20 0x6f 0x6b 0x75 0x79 0x61 0x6e 0x61 0x20 0x6b 0x6f 0x73 0x75 0x6e
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Illegal_Character
    Erkek

hocam araştırdım bunları fakat okılda gosterilen şeyler direncleri seri paralel baglama ldr bile cok fazla ne işe yaradığını bilmiyor bile yani basit ama gösterişli bi devre gerekli bana mesela pil buton ampul 3lüsünü biraz daha geliştirerek ampulu değişik şekillerde yakmak gibi

Kibarlığım affedilmez bir küfürdür belki. Sen anla onu ! Kimse anlamadan ya sustum, ya suçtum. İki türlüde bana ziyandi. Ne insanlar anlayabildi derinliğimi, ne ben anlayabildim onlarin sığlığını. O yüzden hep sustum ve sustukça suç oldum. Ama hic işlenmedim...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    aksata
    aksata's avatar
    Erkek
    Illegal_Character bunu yazdı

hocam araştırdım bunları fakat okılda gosterilen şeyler direncleri seri paralel baglama ldr bile cok fazla ne işe yaradığını bilmiyor bile yani basit ama gösterişli bi devre gerekli bana mesela pil buton ampul 3lüsünü biraz daha geliştirerek ampulu değişik şekillerde yakmak gibi

az daha transistor röle vs işin içine katıyordum :)

Bazıları özgürlüğü sadece kendileri gibi düşünenlere reva görüyor...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Yucel
    Yucel's avatar
    Erkek

Umarım işine yarar,

less than one, more than zero.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JAVVAJ
    JAVVAJ's avatar
    Erkek

farklı renlerde yanmasını istiyorsan...

1 ) 3 renkli ledler var renkler sarı kırmızı yeşil olmak üzere 3 farklı renkte. Ledin mantıgı farklı voltajlarda çalışan maddelerden oluşturulması.Her renk farklı renklerde çalışıyor.Tam hatırlamıyorum ama değerleri atıyorum orn sarı 1.2 de yesil 1.8 de kırmızı 2.2 v ta çalısıyor.

2) Transıstorun tetıkleme ucuna ldr yı koy transıstorun kontol ucuna 3 renkli ledi bagla.Işık degerıne göre ledın üzerinden geçen voltaj değişecegi için rengide değişecektir.

Bir dil bir insan iki dil iki insan java bilmeyen ahrazdır...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Illegal_Character
    Erkek

hocam ldrden vazgeçtim basit elektrik düzeneği yapmak en mantıklısı lise öğrencisi nerden bilsin transistörü ldr yi en iyisi fazla uğraşmadan 2-3 buton 2-3 birini seri 2 sini paralel bağlayıp hafiften süsleyip sürmek sanırım

Toplam Hit: 3691 Toplam Mesaj: 7