folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Bir Mühendis En Fazla Ne Kadar Maaş Alabilir ?

Bir Mühendis En Fazla Ne Kadar Maaş Alabilir ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek

Müridler, bu soruyu hep merak ediyorum. Araştırdığım kadarıyla maksimum yıllık 250 bin dolarları gördüm, onlar da proje yöneticisi seviyesindeydi. En az 20 yıl deneyim ister.

Daha da fazla miktarda kazanılabilir mi bir mühendis olarak. Türkiye de itü-odtü-boğaziçi üçlüsünden birini sağlam bir dereceyle bitirip, abd de ilk 20-30 da ki üniversitelerden birinde yüksek lisans yapıldığını düşünelim. Mekanik, elektronik, yada bilgisayar alanlarında bir mühendis olarak orada bu derece ile 5-6 bin dolar aylık gelirle başlanabiliyor.

Peki herşeyin mükemmel gittiğini varsayalım, bu eleman maksimum ne kadar yıllık gelir elde edebilir ? En fazla boeing, aerospace engineer, project manager, $260.000 gördüm.

Daha fazlası olabilir mi? Bu konuda bir bilgisi olan var mıdır ? 

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Buremba
    Buremba's avatar
    Erkek

maksimum limitin $298.453 olması lazım.

nasıl bi soru anlamadım. :/

. . .. . ... .
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek
    Buremba bunu yazdı

maksimum limitin $298.453 olması lazım.

nasıl bi soru anlamadım. :/

hocam limit değil, yani tahmin edebileceğiniz gibi öğrenciyim ve merak ediyorum, en fazla kaçlı rakamlara ulaşılabiliyor ? Mesela zengin olmak istiyorsan mühendis olma derler hep, ama mühendisliği seviyorsak ne olacak ? 

arkadaşlarınızdan duyduğunuz, bir yerler de okuduğunuz-gördüğünüz, maksimum rakam nedir ? 

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    syklops
    syklops's avatar
    Erkek

hacı hangi amacla soruyorsun? öyle bir sormuşsun ki sanki harp okulundan mezun olmayan askerde kalmayı tercih eden biri en çok ne kadar yükselebilir gibi bir soru sormuşsun.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek

hava şirketlerinde alabileceğin en fazla yıllık 50 bin tl. :)

bu kıdeme göre değişiyor tabi.

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zigor
    zigor's avatar
    Erkek
    syklops bunu yazdı

hacı hangi amacla soruyorsun? öyle bir sormuşsun ki sanki harp okulundan mezun olmayan askerde kalmayı tercih eden biri en çok ne kadar yükselebilir gibi bir soru sormuşsun.

amaç sadece merak, bir mühendis en fazla ne kadar para kazanabilir merak ediyorum.

ve sadece Türkiye için düşünmeyelim, herhangi bir ülke olabilir. 

ayrıca yeni başlayan bir kişi için sormuyorum, deneyimli bir mühendis, her şey mükemmel olduğunda, maksimum ne kadar para kazanabilir yıllık ? 

zigor tarafından 05/Oca/14 00:15 tarihinde düzenlenmiştir
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Sserkan
    Sserkan's avatar
    Erkek

O Sorunun cevabı türkiyede vs yurt dışında diye değişir

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tabela Fatihi
    kaygusuz
    kaygusuz's avatar
    Erkek
    zigor bunu yazdı
    syklops bunu yazdı

amaç sadece merak, bir mühendis en fazla ne kadar para kazanabilir merak ediyorum.

ve sadece Türkiye için düşünmeyelim, herhangi bir ülke olabilir. 

ayrıca yeni başlayan bir kişi için sormuyorum, deneyimli bir mühendis, her şey mükemmel olduğunda, maksimum ne kadar para kazanabilir yıllık ? 

TR de 5 milyarın üstünde maaş alma zor.

yurtdışında pek bilmem ama  7 bin dolar üstünü zorlar

Aldananlar aldanmaktan zevk aldıkları için hile ortaya çıkmıyordu Tolstoy
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    tosun
    tosun's avatar
    Erkek

Türkiyede özel sektörde maden mühendisi olarak çalışan 15-20 hatta 40 bin tl ye kadar maaş alan mühendisler tanıyorum

tosun tarafından 05/Oca/14 00:26 tarihinde düzenlenmiştir
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unix
    Andrei
    Andrei's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

böyle bir genelleme yapamazsın.

türkiye sartlarında alacagı maas farklıdır, silikon vadisi'nde alacagı maas farklıdır, hindistan'daki maası bambaskadır.

yazılım alanı icin söyleyeyim, o saydıgın üniversitelerde okuyup alanıyla ilgili ne yapacagını bilmeyen adamı da gördüm, lise mezunu olup bircok konuda bilgi sahibi olan, konferanslar veren insanları da tanıdım.

tabi kasarsın, yurtdısında yüksek lisans yaparsın, yabancı dil akıyordur, bunlar güzel seyler tabii ki ama hangi alanda ilerleyeceksin ? bir yazılım dilini biliyor musun ? sistem bilgin ne seviyede ? network'te takla attırabilir misin gibi sorular daha cok belirliyor bence maas konusunu.

su an sektörde isim yapmıs sahısların bir kısmı, üniversiteyi zorla bitiren veya bitiremeyen insanlardan olusuyor.

somut bir örnek vereyim, isvicre'de calısan bir tanıdık, aylık 12000 küsür isvicre frangı kazanıyor, dolara vurdugumuzda yıllık 150000 doların biraz üzerinde.

silikon vadisi'ndeki firmalarda calısanların da yıllık maasları oldukca dolgun diye biliyorum.

holyone'a bak, adam bahcesehir terk resmen ama c++, c#, cracking gibi konularda kendisine uzman diyen insanların cogunu donunda sallar.

ve bence isine hakim olan, severek yapan bir insan, eninde sonunda emeginin hakkını alacaktır.

%40 indirimli olarak "Centos Sistem ve Sunucu Yönetimi" adlı kitabımızı satın alarak, Linux üzerine yapılacak olan devam projeleri icin destekte bulunabilirsiniz : http://www.hepsiburada.com/centos-sistem-ve-sunucu-yonetimi-oku-izle-dinle-ogren-p-KKODLAB01579
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Gizem
    sLeymN
    sLeymN's avatar
    Erkek

yazılımda 6800 ü bizzat gözlerimde gördüm. İşi yapan 8 yıllık bilgisayar mühendisi. Artık yazılım mimarı olarak çalışıyordu 

Cehennemin dibine kadar yolum var daha.. || Nasılsa her yalnız kendine sürgündür Asmera unutma.
Toplam Hit: 11175 Toplam Mesaj: 75