folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Computer Numerical Control - CNC

Computer Numerical Control - CNC

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Esquire
    Esquire's avatar
    Erkek

en küçük kaça kaç çalışılabilir cnc de ?

boş
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Kaan
    Kaan's avatar
    Erkek
    Esquire bunu yazdı

en küçük kaça kaç çalışılabilir cnc de ?

takıma göre değişir.

Öyle bir ölçe limiti yok normalde.

Freze gibi düşünün, bağlayabilmek önemli.

100liraya 10x10x10cm parça işleyecek varsa orayla çalışmaya başlayayım, 10'a 10 delrine 2 kanal açtırdım, bir de delik 230lira para verdim. 3 yerden de fiyat alıyorum her seferinde.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hocalar solidworks ogreniom su anda. 2d, 3d bişeyler çiziorum cnc hiç kullanmadım hatta görmedim

1) Çizdiğimi istanbulda nerelerde yaptırabilirim

2) Pahalı bişeymidir? Örnek parça ve fiyat ne olabilir mesela

Operatörün bu işe ne kadar zaman ayıracağı ve işlemde kullanılan parçanın cinsi kesici takımın cinsine göre değişkenlik gösterir.

Sistemlerdeki güvenlik açıkları, onu üretenleri unutmamanız için üretenler tarafından bırakılan bir hatıradır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    banneduser bunu yazdı

Hacılar swansoft diye bi simulasyonu var CNC'nin. Burdan buyrun: http://tahribat.com/Forum-Swansoft-Cnc-Simulator-6-9-178386/2/

Altta linkleri var.

http://www.swansoft.com.tr/egitimler.html

H
    ocam eğitim almak isteyenler bu siteden ulaşabilirler yalnız simülatör indirirken dikkat edin CNC lerde yaygın olan iki işletim sistemi vardır.

Bunlardan biri FANUC diğeri SİEMENS en yaygın olanı ise FANUC 1000 fabrika üzerinden düşünürken 800 tanesi FANUC kullanmaktan siemens öğrenmeniz pek faydalı olmayabilir ona dikkat.

Sistemlerdeki güvenlik açıkları, onu üretenleri unutmamanız için üretenler tarafından bırakılan bir hatıradır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    detCode
    detCode's avatar
    Erkek
    Persebar bunu yazdı
    detCode bunu yazdı

hocam anlatsana biraz cnc çalışma sistemini. makina g kodlarını uyguluyor sanırım ancak g kodlarını ayrı bir çizim programında mı çıkartıyorsunuz veya işleyiş nasıl ?

Hocam şöylece kısa bir program yazıp anlatacağım.

01346; ( Program adı )

N5 M06 T01 ( M06; Kısayoldan takım seçme T01;Takım numarası ) Böyle takıp seçiyoruz program içerisinde.

N10 M03 S1000; ( M03;İş milini yani kesici takımı saat yönünde döndürme 'parçaya göre terside olabilir' S1000; 1000 devirde.

N15 G0 G90 G54 X40 Y20; ( G0;Hızlı ilerleme G90;Şimdilik boşver G54;Şimdilik boşver böyle yazarak parçanın başlangıç noktasına getiriyoruz kesici takımı. )

N20 G43 H1 Z5; ( G43;Şimdilik boşver H1;Takım boy farkı şimdilik boşver Z5;Parçaya yaklaşma ne kadar uzakta dursun.)

N25 G01 Z-2 F400; ( G01;Kontrollü ilerleme parçanın içindeyken Z-2;Ne kadar içeri gireceğimizi belirtir. F400;İlerleme Miktarı )

N30 Y20; ( 20 mm yukarı çıkarak parçanın sol tarafaki ilk şeklini belirledik böyle böyle şekli veriyoruz

İşleyiş basit olarak böyle hocam aslına bakılırsa çok basit 2-3 saat reelde anlatsam enne bumuydu dersin anlamamış olabilirsin kusura bakma gece gece ancak bu kadar bastı kafam :)

eyv. hocam eline sağlık. peki bu kodları otomatik ayarlayan bişey yokmu şekli çiz kodları çıkartsın tarzında

Who is detCode?
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    detCode bunu yazdı
    Persebar bunu yazdı
    detCode bunu yazdı

hocam anlatsana biraz cnc çalışma sistemini. makina g kodlarını uyguluyor sanırım ancak g kodlarını ayrı bir çizim programında mı çıkartıyorsunuz veya işleyiş nasıl ?

Hocam şöylece kısa bir program yazıp anlatacağım.

01346; ( Program adı )

N5 M06 T01 ( M06; Kısayoldan takım seçme T01;Takım numarası ) Böyle takıp seçiyoruz program içerisinde.

N10 M03 S1000; ( M03;İş milini yani kesici takımı saat yönünde döndürme 'parçaya göre terside olabilir' S1000; 1000 devirde.

N15 G0 G90 G54 X40 Y20; ( G0;Hızlı ilerleme G90;Şimdilik boşver G54;Şimdilik boşver böyle yazarak parçanın başlangıç noktasına getiriyoruz kesici takımı. )

N20 G43 H1 Z5; ( G43;Şimdilik boşver H1;Takım boy farkı şimdilik boşver Z5;Parçaya yaklaşma ne kadar uzakta dursun.)

N25 G01 Z-2 F400; ( G01;Kontrollü ilerleme parçanın içindeyken Z-2;Ne kadar içeri gireceğimizi belirtir. F400;İlerleme Miktarı )

N30 Y20; ( 20 mm yukarı çıkarak parçanın sol tarafaki ilk şeklini belirledik böyle böyle şekli veriyoruz

İşleyiş basit olarak böyle hocam aslına bakılırsa çok basit 2-3 saat reelde anlatsam enne bumuydu dersin anlamamış olabilirsin kusura bakma gece gece ancak bu kadar bastı kafam :)

eyv. hocam eline sağlık. peki bu kodları otomatik ayarlayan bişey yokmu şekli çiz kodları çıkartsın tarzında

Cad cam programları var tabikide tabiki herşey kodla veya kodu çıkartmakla bitmiyor malesef :(

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    swordfish
    swordfish's avatar
    Erkek

Siktiredin cncyi hayatınızı karartmayın..

Eskişehirin göbeğinde tecavüze uğrayan Rapci gençler : http://www.youtube.com/watch?v=248MKazGlpo&feature=plcp
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    srsr_mnyk
    srsr_mnyk's avatar
    Erkek
    swordfish bunu yazdı

nedeni nedir ? ve tavisyen nedir onuda söylermisin

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    Wine bunu yazdı
    swordfish bunu yazdı

nedeni nedir ? ve tavisyen nedir onuda söylermisin

Bazı çevrimler zordur ezberi kafa karıştırır sebebi ondan olabilir :)

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

babam 5 eksenli CNC kullanıyo iş yerinde. 5 eksen olur mu demeyin oluyormuş benim de kafamı kurcalamıştı :D neyse hayvan gibi bi makine. oda büyüklüğünde. hatta bi keresinde kırıyordum vinçle nerdeyse :D bu da başka bi hikaye =P

________ inspired by love and guided by knowledge _______
Toplam Hit: 5383 Toplam Mesaj: 38