folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Computer Numerical Control - CNC

Computer Numerical Control - CNC

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

babam 5 eksenli CNC kullanıyo iş yerinde. 5 eksen olur mu demeyin oluyormuş benim de kafamı kurcalamıştı :D neyse hayvan gibi bi makine. oda büyüklüğünde. hatta bi keresinde kırıyordum vinçle nerdeyse :D bu da başka bi hikaye =P

12 eksenlisi var hocam ne diyorsun ya deli birşey :D

Sistemlerdeki güvenlik açıkları, onu üretenleri unutmamanız için üretenler tarafından bırakılan bir hatıradır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    Persebar bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı

babam 5 eksenli CNC kullanıyo iş yerinde. 5 eksen olur mu demeyin oluyormuş benim de kafamı kurcalamıştı :D neyse hayvan gibi bi makine. oda büyüklüğünde. hatta bi keresinde kırıyordum vinçle nerdeyse :D bu da başka bi hikaye =P

oha :S hacım ben 3 eksenden sonra eksen bilmiyom mk. x,y,z eksenleri vardır benim bildiğim :D hem 11 boyut var 12 eksen 11. boyutta bile imkansız ki biz 3. boyutta yaşıyoz :D

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı
    Persebar bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı

oha :S hacım ben 3 eksenden sonra eksen bilmiyom mk. x,y,z eksenleri vardır benim bildiğim :D hem 11 boyut var 12 eksen 11. boyutta bile imkansız ki biz 3. boyutta yaşıyoz :D

http://www.youtube.com/watch?v=xle27m9qNpo

H
    ocam tam videoyu bulamadım ama hem kesici takım hem taret hem tabla hepsi oynuyor 

Sistemlerdeki güvenlik açıkları, onu üretenleri unutmamanız için üretenler tarafından bırakılan bir hatıradır.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    Persebar bunu yazdı

H
    ocam tam videoyu bulamadım ama hem kesici takım hem taret hem tabla hepsi oynuyor 

ne oynak aletmiş akadaş! babamın fabrikaya bundan alırlarsa baba katili olurum, öyle oynak aletlerle çalışıyo dedirtmem babam için!

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı
    Persebar bunu yazdı

H

ne oynak aletmiş akadaş! babamın fabrikaya bundan alırlarsa baba katili olurum, öyle oynak aletlerle çalışıyo dedirtmem babam için!

ahah Türkiyede 12 eksen cnc programlayabilecek operatör belki bir kişi falan oda einstein modunda olması lazım :D

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    banneduser
    banneduser's avatar
    Erkek
    Persebar bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı
    Persebar bunu yazdı

H

ahah Türkiyede 12 eksen cnc programlayabilecek operatör belki bir kişi falan oda einstein modunda olması lazım :D

Hocam 5'ten sonrasıyla kimse uğraşmıyor. Alıyor eline bir CAM yazılımı ayarlarını yapıyor sonrasında program çıkarıyo kodunu felan. Gerisi usb ile felan CNC'ye atmaya kalmış.

ride or die..
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Liquid
    Liquid's avatar
    Erkek
    HolyOne bunu yazdı

Hocalar solidworks ogreniom su anda. 2d, 3d bişeyler çiziorum cnc hiç kullanmadım hatta görmedim

1) Çizdiğimi istanbulda nerelerde yaptırabilirim

2) Pahalı bişeymidir? Örnek parça ve fiyat ne olabilir mesela

Hocam tahmin ediyorum ki benim gittiğim kurs da ücretli olarak istediğin parçayı çıkartırsın. Hocalardan öyle bir şey sezdim yani . Okulda zaten fabrikalar için yapıyorlar okula gelir olsun diye ayrıca kurs yerinde de CNC makinası var. Sen fiyat al. Bana haber ver. Bende bir sorayım eğer yaparım derse mail atarsın parçayı fiyat alırım bende. Kesin bişey söylemiş olmayayım ama kursa yardım amaçlı yapacaklarını tahmin ediyorum.

Ayrıca bilmeyen ve meslek olarak düşünen arkadaşlara tavsiye ederim. Yerine göre çok sıkıntılı iştir. Yani milimetrenin yüzde birinin önemli olduğu durumlar oluyor ama genel olarak gerçekten zevkli özellikle tasarımını falan siz yaparsanız. Parçanın üretimi için yazılan kodlardan , malzemenin cinsinden, kesici uçlara, soğutma sıvısına kadar birçok şey önemlidir. Hatta uçların ne kadar hızla döneceği ve her seferinde parçadan ne kadar mm talaş kaldıracağı falan titizlikle ayarlanır. Fazla yapsan uç yanar az yapsan yine yanar falan... Programı yanlış yaparsan ucu götürür başka yere bindirirsin kırarsın. Kalıphanede olursan şartlar farklı , seri üretimde farklı. seri üretimde takarsın parçayı sıfırlama yaparsın yada takozları dayarsın. Seri seri aynı parçadan üretirsin. Kalıphane ise daha dikkat ister. Bir parçanın üretiminde kabası ve ince işçiliği vardır. Kabasını daha büyük uçlarla alırsın sonra ince işinde küçük çaplı uçlarla tekrar tekrar yaparsın. Gibi gibi... Güzel iştir ama cnc operatörlüğü işin hamallığı yani. Tasarımda para var. Tabi işi bilmeden tasarım yapman çoğu yerde hata yapmana sebep olur. En iyisi tozu pisi yiyip olayın hasını kapman sonra tasarıma geçmen.

Liquid tarafından 11/Tem/13 04:25 tarihinde düzenlenmiştir

İmzalamazsam ne olcak?
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    Liquid bunu yazdı
    HolyOne bunu yazdı

Hocalar solidworks ogreniom su anda. 2d, 3d bişeyler çiziorum cnc hiç kullanmadım hatta görmedim

1) Çizdiğimi istanbulda nerelerde yaptırabilirim

2) Pahalı bişeymidir? Örnek parça ve fiyat ne olabilir mesela

Hocam tahmin ediyorum ki benim gittiğim kurs da ücretli olarak istediğin parçayı çıkartırsın. Hocalardan öyle bir şey sezdim yani . Okulda zaten fabrikalar için yapıyorlar okula gelir olsun diye ayrıca kurs yerinde de CNC makinası var. Sen fiyat al. Bana haber ver. Bende bir sorayım eğer yaparım derse mail atarsın parçayı fiyat alırım bende. Kesin bişey söylemiş olmayayım ama kursa yardım amaçlı yapacaklarını tahmin ediyorum.

Ayrıca bilmeyen ve meslek olarak düşünen arkadaşlara tavsiye ederim. Yerine göre çok sıkıntılı iştir. Yani milimetrenin yüzde birinin önemli olduğu durumlar oluyor ama genel olarak gerçekten zevkli özellikle tasarımını falan siz yaparsanız. Parçanın üretimi için yazılan kodlardan , malzemenin cinsinden, kesici uçlara, soğutma sıvısına kadar birçok şey önemlidir. Hatta uçların ne kadar hızla döneceği ve her seferinde parçadan ne kadar mm talaş kaldıracağı falan titizlikle ayarlanır. Fazla yapsan uç yanar az yapsan yine yanar falan... Programı yanlış yaparsan ucu götürür başka yere bindirirsin kırarsın. Kalıphanede olursan şartlar farklı , seri üretimde farklı. seri üretimde takarsın parçayı sıfırlama yaparsın yada takozları dayarsın. Seri seri aynı parçadan üretirsin. Kalıphane ise daha dikkat ister. Bir parçanın üretiminde kabası ve ince işçiliği vardır. Kabasını daha büyük uçlarla alırsın sonra ince işinde küçük çaplı uçlarla tekrar tekrar yaparsın. Gibi gibi... Güzel iştir ama cnc operatörlüğü işin hamallığı yani. Tasarımda para var. Tabi işi bilmeden tasarım yapman çoğu yerde hata yapmana sebep olur. En iyisi tozu pisi yiyip olayın hasını kapman sonra tasarıma geçmen.

Hocam sağlam açıklamışsın ama şurada bir durmak lazım işin zevkli kısmı tabikide tasarım ama öncelikle şunu söyliyeyim çoğu operatörler kendi tasarlamıyor dediğin gibi ya seri imalat  yada özel üretim ise üretmek isteyen kişi/fabrika zaten resmini yolluyor ki biliyorsun bunu :) sonrasında zaten bu işe gönül vermiş adamlar inceliklerini bilir incelikten kastım atıyorum elmas uçlu çakının hangi parça cinsi üzerinde kaç devirde döndürülceğini vs. Ama tabiki ne ezbere nede toz yutmaya gerek var hepsinin kitabı bilmem nesi kiiii cnc operatörü parçanın cinsine göre devir ayarlarken kitaba baksa kimsede sen niye bakıyorsun diyemez sonuçta onun o işlemi yapmak zorunda olduğu bir süre var o süre içerisinde o parça üzerinde çalışmalar yapabilir vsvs. Tasarımda şöyle para var bunun için ayrı bölümler var bilmeyenler için söylüyorum 'MAKİNE RESSAMLIĞI' bu çok sıkıntılı bir iştir çünkü makine işi öyle bir iştir ki 0,00001 mm kaçırsanız parça salgılı dönebilir çok sıkı oturabilir ve bunlar istenmeyen şeyler olabilir.O yüzden bu tasarımları yaparken tüm bunları göz önünde bulundurmak artı makine içerisindeki tasarımcı yani makine ressamı bir nevi o fabrikanın ar-ge side sayılabilir çünkü o parçayı daha basit hale getirip atıyorum elektrikten kullanacağı malzemeden azaltıp kar oranını yükseltebilir ama makinenin her türlü dalı alanı ayrı bir zevklidir he birde araştırmak isteyenler 'KALIP' diye bir bölüm var buda tamamen matematik ve görsel bir göz isteyen bir daldır merak eden olursa anlatırım.

@HolyOne

Hocam senin sorularına gelince 

1-Bana maille fotoğrafı ulaştır belki ücretsiz  yaptırabilirim.Yaptıramasakda cuzi bir fiyat ayarlanır.

2-Parayla yaptıracak olursak öncede söylediğim gibi parçanın cinsine işlemin uzunluğu ve inceliğine göre değişir.

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    Esquire bunu yazdı

en küçük kaça kaç çalışılabilir cnc de ?

Konuyu gözden geciriyordum senin sorunu anlatmisiz hacim kusura bakma yaniti arkadas vermis zaten cnc tezgahlarinin 2 eksen torna icin soyluyorum z ve x eksenlerinde taretin yani kesici takimlarin oynayabilecegi alan kisitlidir bu fabrikanin ki eger bu fabrika seri imalat yapiyorsa yaptigi isin olcusu belli oldugundan kendi isine yarar bir tezgah yani o tezgahda isleyebilecegi parcalarin durumuna gore bir tezgah siparis eder onun disinda aslinda pek kucukluk buyukluk farki gozetilmeksizin her parca islenebilir.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    siyahbereli
    siyahbereli's avatar
    Erkek

Hocam yazılımı nereye yazıp atıyorusunuz hangi dili kullanıp atıyorusunuz. sanayide çalışan operatorler oturup kendimi yazıyor. yazdıgı şeyler bildiğimiz bizim bilgisayar proğramalam mı. ben yazılımdan anlamıyorum cnc makinası kullanamazmıyırım kursuna gitsek. bim işi par akazandırmıyor hemde boş ameleleişk bu iş üretim + ne bliyim bişeyler üretiyorsun emek çıkartıyorsun felan iyi bişeyey benziyor muhendislik yaparsın kafan baıyorsa seviyorsan felan anlatabildimmi. birazdaha açın bakalım

Yapmadıklarınıza pişman olmaktansa, Yaptıklarınıza pişman olun...Yapın pişman olun, yada yapmayın yine pişman olun.
Toplam Hit: 5376 Toplam Mesaj: 38