folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Computer Numerical Control - CNC

Computer Numerical Control - CNC

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

Hocam yazılımı nereye yazıp atıyorusunuz hangi dili kullanıp atıyorusunuz. sanayide çalışan operatorler oturup kendimi yazıyor. yazdıgı şeyler bildiğimiz bizim bilgisayar proğramalam mı. ben yazılımdan anlamıyorum cnc makinası kullanamazmıyırım kursuna gitsek. bim işi par akazandırmıyor hemde boş ameleleişk bu iş üretim + ne bliyim bişeyler üretiyorsun emek çıkartıyorsun felan iyi bişeyey benziyor muhendislik yaparsın kafan baıyorsa seviyorsan felan anlatabildimmi. birazdaha açın bakalım

Hocam simdi solidcam dene bir program var oraya parcanin cizilmis halini atip oradan islemi yapacagimiz tezgahi falan secip usp ile atiyoruz ben sana guzel bir aciklama yapayim oncelikle bilgisayar programciligi ile hic bir alakasi yok kursuna gitsen kurs suresince cokda saglam ogrenirsin program yazmasini sadece senin icin gerekli olan biraz mekanik makine bilgisi olacaktir incelikleri var onlarda zamanla oturur zaten bu ise basladiginda eksilkliklrerini belirtirsen dugmeci olan baslarsin dugmeci dedigimiz ise operatorun yardimcisi tum inceliklerini 2 yada 3 ay icerisinde  kaparsin benden sana bir tavsiye eger olurda bu meslek uzerine calismak istersen torpil morpil birsey yapip buyuk denizde bogulmaya bak.

Sistemlerdeki güvenlik açıkları, onu üretenleri unutmamanız için üretenler tarafından bırakılan bir hatıradır.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    hallederi_55
    hallederi_55's avatar
    Erkek

Hocam güzel bi konu açmışsın şimdi bende finalde kaldım bütüne giricem bu cnc'nin ama hiç bişey bilmiyorum.Eğer geçersem bu dersi okulum %95 sorunsuz bitiyor bu sene.

Benim ricam örnek bi parçanin kesimini kodlarıyla yazar mısın tabi resminide koyup açıklayarak kodları burda şunu yaptık burda bunu diye?

**OLMASI GEREKENLER:

Kalemi parçanın ucuna taşınıp sıfırlanıcak eksen

1)RADİUSLU kısımları olucak

2)Delik delincek parçada

3)Delik delerken yada diğer gereken yerlerde kodla soğutma sıvısı püskürtülücek sonra durdurulucak

4)hem ince hem kaba talaş kaldırılacak

5)en önemlisi belli yerlerde yada yerde en azından bekleme noktası olucak ve kalem değiştirilicek

ekleme:Dil fanuc hocam

hallederi_55 tarafından 08/Oca/14 22:18 tarihinde düzenlenmiştir

_ICEMAN_
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    AnaMuhalefet
    AnaMuhalefet's avatar
    Erkek
    siyahbereli bunu yazdı

Hocam yazılımı nereye yazıp atıyorusunuz hangi dili kullanıp atıyorusunuz. sanayide çalışan operatorler oturup kendimi yazıyor. yazdıgı şeyler bildiğimiz bizim bilgisayar proğramalam mı. ben yazılımdan anlamıyorum cnc makinası kullanamazmıyırım kursuna gitsek. bim işi par akazandırmıyor hemde boş ameleleişk bu iş üretim + ne bliyim bişeyler üretiyorsun emek çıkartıyorsun felan iyi bişeyey benziyor muhendislik yaparsın kafan baıyorsa seviyorsan felan anlatabildimmi. birazdaha açın bakalım

N15 G0 G90 G54 X40 Y20; ( G0;Hızlı ilerleme G90;Şimdilik boşver G54;Şimdilik boşver böyle yazarak parçanın başlangıç noktasına getiriyoruz kesici takımı. ) 

diye yazmış ya arkadaş bu cnc makinasının anladığı kod dili. Bilgisayar programcılığıyla alakası yok kendi mantığı var yani.

Teknik resmi verilmiş parçaya bakıp en kısa şekilde makina bunu nasıl işler diye kafanda yorumlayıp onu bu yukarıda yazılan kodlar haline döküyorsun ( Tuşa basıyorsun sonra makina kendisi hallediyor )

Koddan ziyade senin makina-malzeme bilgin önem taşıyor. Orası hangi uçla hangi toleransta işlenir vs gibi. Yoksa istenmeyen sonuçlar oluşur ucun parçanın cnc nin hasar görmesi gibi :P Atıyom 20 mm sağa kaydıracağına 30 mm kaydırayım dedin hooop gitti  uç parçaya vurdu tak diye gibi.

İşte parçaya baktın,malzemeyi sabitledin aletin içine yerleştirdin. falanca uç olsun (kodlarla belirtin), falanca devirde olsun(kodlarla), uç şu kısımdan girsin ( kodlarla ), sonra şu devirde dursun, sonra tekrar başlangıca dönsün, diğer uç seçilsin ( kodlarla) , falanca uzunlukta çapta kanal-delik açsın (kodlarla) gibi mantığı  vardır.

Kodlar çok kapsamlıdır, yazarken bile üşenebilirsin. Dediğim gibi teknik uzmanlık ( incelik ) gerektirebilecek yönleri çoktur. Zamanla öğrenilebilir tabi.

Düşündüğünüz kadar zevkli olmayabilir bence :) Verirler seri üretime günde bir kere yazarsın kodu, 1000 tane yapılacaktır parçadan. Tak çıkar, tak çıkar amelelik yaparsın. Zevk alır mısınız bilemem ( Yani devamlı elime bir şekil alayım, yaratıcılığımı konuşturayım, cnc de ustalığımı göstereyim heyo onu yaptık bunu da yapalım, bir de şöyle bir şey deneyelim bakalım deme şansın olmaz )

Bir işi: " BİLMEYEN " ELEŞTİRİR, " AZ BİLEN " AKIL VERİR, " YAPAMAYAN " ÇAMUR ATAR, " BİLEN " YAPAR.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    hallederi_55 bunu yazdı

Hocam güzel bi konu açmışsın şimdi bende finalde kaldım bütüne giricem bu cnc'nin ama hiç bişey bilmiyorum.Eğer geçersem bu dersi okulum %95 sorunsuz bitiyor bu sene.

Benim ricam örnek bi parçanin kesimini kodlarıyla yazar mısın tabi resminide koyup açıklayarak kodları burda şunu yaptık burda bunu diye?

**OLMASI GEREKENLER:

Kalemi parçanın ucuna taşınıp sıfırlanıcak eksen

1)RADİUSLU kısımları olucak

2)Delik delincek parçada

3)Delik delerken yada diğer gereken yerlerde kodla soğutma sıvısı püskürtülücek sonra durdurulucak

4)hem ince hem kaba talaş kaldırılacak

5)en önemlisi belli yerlerde yada yerde en azından bekleme noktası olucak ve kalem değiştirilicek

ekleme:Dil fanuc hocam

Konunun en baslarinda olan resmi gun icerisinde yazacagim delikli halinide cizerim daha yeni kalktim kafam allak bullak 😄 konuyu aksam duzenleyip yazabildigim m ve gcodelerini ekleyecegim hatta cnc'i tbtye elimden geldigince ogretecegim modlardan ricam m ve gcodelerini yazip duzenledikten sonra konunun gizlenmesidir bize kalsin bilgiler disari cikmasin tbt ayricaligi 😄

Sistemlerdeki güvenlik açıkları, onu üretenleri unutmamanız için üretenler tarafından bırakılan bir hatıradır.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    AnaMuhalefet bunu yazdı
    siyahbereli bunu yazdı

N15 G0 G90 G54 X40 Y20; ( G0;Hızlı ilerleme G90;Şimdilik boşver G54;Şimdilik boşver böyle yazarak parçanın başlangıç noktasına getiriyoruz kesici takımı. ) 

diye yazmış ya arkadaş bu cnc makinasının anladığı kod dili. Bilgisayar programcılığıyla alakası yok kendi mantığı var yani.

Teknik resmi verilmiş parçaya bakıp en kısa şekilde makina bunu nasıl işler diye kafanda yorumlayıp onu bu yukarıda yazılan kodlar haline döküyorsun ( Tuşa basıyorsun sonra makina kendisi hallediyor )

Koddan ziyade senin makina-malzeme bilgin önem taşıyor. Orası hangi uçla hangi toleransta işlenir vs gibi. Yoksa istenmeyen sonuçlar oluşur ucun parçanın cnc nin hasar görmesi gibi :P Atıyom 20 mm sağa kaydıracağına 30 mm kaydırayım dedin hooop gitti  uç parçaya vurdu tak diye gibi.

İşte parçaya baktın,malzemeyi sabitledin aletin içine yerleştirdin. falanca uç olsun (kodlarla belirtin), falanca devirde olsun(kodlarla), uç şu kısımdan girsin ( kodlarla ), sonra şu devirde dursun, sonra tekrar başlangıca dönsün, diğer uç seçilsin ( kodlarla) , falanca uzunlukta çapta kanal-delik açsın (kodlarla) gibi mantığı  vardır.

Kodlar çok kapsamlıdır, yazarken bile üşenebilirsin. Dediğim gibi teknik uzmanlık ( incelik ) gerektirebilecek yönleri çoktur. Zamanla öğrenilebilir tabi.

Düşündüğünüz kadar zevkli olmayabilir bence :) Verirler seri üretime günde bir kere yazarsın kodu, 1000 tane yapılacaktır parçadan. Tak çıkar, tak çıkar amelelik yaparsın. Zevk alır mısınız bilemem ( Yani devamlı elime bir şekil alayım, yaratıcılığımı konuşturayım, cnc de ustalığımı göstereyim heyo onu yaptık bunu da yapalım, bir de şöyle bir şey deneyelim bakalım deme şansın olmaz )

Sunu soylemekte buyuk yarar var cok dogru soylemissin hocam seri imalatta gunde bir kere yazarsin ama ustaysan bu tak cikar olayini sen yapmazsin ciragin yapar soyle birse gercek var buyuk denizde bogulmak diye bir tabir eger sen atolye gibi ve ya dusuk gelirli bi is yerinde ( buyuk fabrikalara nazaran dusuk ) calisirsan haliyle ciraginda olmaz amelelikten baskasa birsey yapmazsin nerde kalir operatorluk nerde kalir ustalik

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DadasAdam
    DadasAdam's avatar
    Erkek

hocam bu nasıl bir teknoloji harikası makinadır, metali işleyen başlığın metal etrafında dönmesi tamam da bir de metalin altındaki platform dönüyor, ince ayarlar yapıyor. bittim valla helal olsun okul biter bir bok olamazsam cnc eğitimi alacağım bayağı zevkli bir işe benziyor..

duyduğum kadarıyla kazançları da dolgunmuş ^^

Bir anadan dünyaya gelen yolcu...
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Persebar
    Persebar's avatar
    Erkek
    BeyinAdam bunu yazdı

hocam bu nasıl bir teknoloji harikası makinadır, metali işleyen başlığın metal etrafında dönmesi tamam da bir de metalin altındaki platform dönüyor, ince ayarlar yapıyor. bittim valla helal olsun okul biter bir bok olamazsam cnc eğitimi alacağım bayağı zevkli bir işe benziyor..

duyduğum kadarıyla kazançları da dolgunmuş ^^

aynen öyle hocam hem zevkli hemde ücreti fazlası ile dolgun tabii iyi fabrikalarda sağlam fabrikalarda bu böyle ama 40-50 kişilik bir fabrikada diğer bile en az alacağın maaş 2000 lira fiziksel bir güç kullanmadan program yazarak ve yazdığın şeyin bir parça bir şekil haline dönüşmesini izlemek de zevk veriyor vallaha bnde iş arayan müridlerimize örnek olsun bilgileri olsun diye acmıstım zaten konuyu faydalı olabildiysem ne mutlu

Toplam Hit: 5349 Toplam Mesaj: 38