folder Tahribat.com Forumları
linefolder Elektronik / Embedded / Mobil Cihazlar
linefolder Güneş Enerjisi İle Pc Çalıştırma

Güneş Enerjisi İle Pc Çalıştırma

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

selamlar

bol güneşli bir coğrafyada yaşayan bir arkadaşım var. (ben de yakında yanına gitmeyi planlıyorum)

şimdi bu arkadaş mining yapmak istiyor ama elektrik gündüz pahalı. 

pcmizde 2 tane ekran kartı var. 150+150 watt, 12 volt çekiyor bu iki kart. bu iki kartı güneş panelinden beslemek istiyoruz.

araya ufak bir de batarya koymayı düşünüyorum, hava karardıktan sonra 1-2 saat daha götürsün yeter. tüm gece götürmesine gerek yok, gece elektrik ucuz.

direkt bir ups alsam ve o UPS i güneş enerjisi ile şarj edip onun üstünden çalıştırmayı denesem saçma bişey mi yapmış olurum ? 

çok elektrik bilgim yok, kartları sikmekten de korkuyorum. bu işi en güvenli nasıl yaparım? 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baracuda81
    baracuda81's avatar
    Erkek

Ben Antalyada evi ısıtma/soğutma için panel düşünmüştüm. Panel, akü, devre falan derken uçuk fiyat çıkmıştı. Umarım hesaplı bir yolu bilen vardır. Bizde nasipleniriz.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sansar55
    sansar55's avatar
    Erkek

tam sirüs invetorler biraz pahalı- modifiye olanlar ucuz  bir tane aku  panel

- ahmet abi sen hala ölmedin mi ya? - yok yok ölmedim - e öldü demişlerdi? - yok ölmedim
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

abi selam

dünyanın en düz mantığını yazıyorum şuan :)

150 + 150 watt iki kart 12volt besleme ile sana 25 amperlik bir sürekli akım gerek.

25 amperlik bir güneş panelide büyük ihtimalle arkadaşının kaldığı yerin yüz ölçümüyle eş değer olucaktır.

arada akü olmadan inverter olmadan bir kaç regülatör olmadan filan o iş biraz zor.

senin istediğin gibi direk onu 12v ilede besleyemeyebilirsin illaki bir psu gerekecek.

miningden gelenin bir kaç katı gideriniz olur o sebeple

baristbt tarafından 25/Eki/21 01:01 tarihinde düzenlenmiştir

http://www.leyladansonra.com/
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Baturay_Turkmen
    Baturay_Turkmen's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

selamlar

bol güneşli bir coğrafyada yaşayan bir arkadaşım var. (ben de yakında yanına gitmeyi planlıyorum)

şimdi bu arkadaş mining yapmak istiyor ama elektrik gündüz pahalı. 

pcmizde 2 tane ekran kartı var. 150+150 watt, 12 volt çekiyor bu iki kart. bu iki kartı güneş panelinden beslemek istiyoruz.

araya ufak bir de batarya koymayı düşünüyorum, hava karardıktan sonra 1-2 saat daha götürsün yeter. tüm gece götürmesine gerek yok, gece elektrik ucuz.

direkt bir ups alsam ve o UPS i güneş enerjisi ile şarj edip onun üstünden çalıştırmayı denesem saçma bişey mi yapmış olurum ? 

çok elektrik bilgim yok, kartları sikmekten de korkuyorum. bu işi en güvenli nasıl yaparım? 

4 tane 160w panel. 6 akü ve bir tane inverter alıyorsun. Gece gündüz kesintisiz çalışıyor.

Ne Mutlu Türk Doğana..
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    FOXXLY
    FOXXLY's avatar
    Erkek

kendi çatımdaki sistemim, 190+190w 2 monokristal panel, 2 tane 105a akü, 50a regülator, 1200wlıkta inverterüm var.160w tüketim yapan, laptop, monitör 2 modemi 6 saatten fazla çalıştırıyor. teknik olarak daha da fazla çalıştırır. ama akü sağlığı için %50 altına inmemeye gayret ediyorum. benzeri bi sistem biraz takviye ile seni götürür. 2 panel daha eklesen gündüzü her türlü halledersin.

ama tavsiym akü vs ile uğraşma ongrid kur aküsüz direk güneşten şebekeye basıyor elektriği. tek kötü tarafı elektrik gidince oda gidiyo :d

kelimeler albayım bazı anlamlara gelmiyor.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    samaccc
    samaccc's avatar
    Erkek

burda önceden baya konuşuldu . astarı yüzünü geçiyor .

samaccc tarafından 25/Eki/21 12:13 tarihinde düzenlenmiştir

Minimalist Değilim Tembelim
Toplam Hit: 1046 Toplam Mesaj: 7
güneş enerjisi mining