Harmony OS Hakkında Ne Düşünüyorsunuz ?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Huawei, Google'dan ban yiyince "okul çıkışında görüşürüz seninle" diyen liseli pozlarına girip kendi işletim sistemimizi yazarız demişti. 2 senedir geliştirdikleri sistemi pardon Android romunu sonunda tanıttılar. :)

Bildiğimiz Android'e iPhone arayüzü giydirmişler melez çakma bir sistem ortaya çıkmış. Tamam sıfırdan bir işletim sistemi yazmak çok zor bende kodlama bilmediğim halde farkındayım ama ağa bu nedir ? Geçmişte Firefox OS, Ubuntu Touch gibi işletim sistemleri çıkmıştı hatta bayağı özgün ve stabillerdi fakat gerek maddiyat gerekte büyük markaların desteğini göremeyince test aşamasında yok oldu gittiler.  Ufak girişimleri bırakın ortada milyar dolarlık Microsoft'un Windows Phone faciası var. Google uygulamalarını koymadı markete, Instagram senelerce beta sürecinde kaldı vs.

Huawei bence artık cep telefonu sektöründen silinen bir marka oldu, iyi bilirdik. Özellikle Lite serisiyle ucuz telefonlar segmentinde güzel alternatif olmuştu. Telefonları Xiaomi gibi dandik değildi kaya gibi telefonları vardı.

Bu arada yiğidi öldürüp hakkını yememek lazım bugün en kral Samsung S20 falan bile alsanız animasyonlarda anlık FPS düşmeleri, yırtılmalar vs görebiliyorsunuz. Arayüz ve animasyonlar olması gerektiği gibi. iPhone kalitesi yakalanmış. Ana menüye dönerken takılarak geçen animasyon telefonun kastığı izlenimini veriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=NuQByGUtb2c

mkyb tarafından 06/Haz/21 00:23 tarihinde düzenlenmiştir

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo

niye sıfırdan yazsın ki? bu şekilde android app çalıştırıyor. halihazırda android pazarına hitap ediyor. ayrıca apple gibi ekosistem oluşturmaya başlamışlar. appledan üstün yanları bile olacaktır bu ekosistemin büyük ölçüde. google veya windows bu işi beceremedi. bu gazla huawei becerebilir. tutar mı bilmiyoruz tabi ama win pc ile entegre çalışacağından win/android tarafındaki tek düzgün ekosistem olacak gibi. talep görürse ki görmemesi için bi sebep yok, 2-3 yıl sonra google kapılarına gidip bize dön diye ağlayabilir.

ekosistem işini küçümsemeyin. apple a geçtiğimden beri çok etkilendim. önceden hiç çekici gelmiyordu. tamamen başka amaçlarla applea geçtim. ama bütünlük beni çok etkiledi. bu tarif edilebilecek birşey değil. deneyimleyince anlıyorsun. sayısız android kullanıcısı windows kullanıcısı böyle bir deneyimle tanışacak. önemli miktarda kullanıcının benimseyeceğini düşünüyorum.

Prometheus tarafından 06/Haz/21 00:30 tarihinde düzenlenmiştir

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LaNCeLoT
    LaNCeLoT's avatar
    Erkek

Açıkçası huawei den korkulur, hiç küçümsenecek firma değil adımlarını korkunç bilinçli atıyorlar hezeyanla değil. İç çin piyasası ve çinin nüfusu da boostluyor bu tarz akıllı firmaları

Kurtlar tasma takmaz....
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RitmFarbRacourci
    RitmFarbRacourci's avatar
    Erkek

Hmmm. yuvarlak masa ilginç. ^^`

I'şıkY'ılı;^^`) Zk't^^` RnSySyTk.Ödl.SpRtÇzBşBkYd Kryptia.agogE Sa'd-l'Suûd az.ç'k 'lmyn'Dşn Pnct'tnAnNttn Blgi,YpBlgi 'Ct'nDrm.CmdyDrm.MdrnDrm hRşYdşR ClptcPth'Strsm M'nPhs' Ld,X/Y YrYnZmnGrçklk,AlgBzklğ KrzFrst'tr Tiytr' Pugchv,Jtrn,İmmlmn,FllngLef,Pik' SuprmcySprrty CoBehTh elFnmno:NzrioRonldo AdnKy TkSs,TkHrf(?) .RtNsTk.KvMp.Mk.TrmDyn ScklkNmRzgr ŞkHcBy ccp.kky Snrlr'Çz SnaSnLzmsn 'NsnKsknçtr BgDppr.MagllnCl'ds.S'thCro's Ch'kW'ng CreazioneDiAdamo^^`, Arctrs.Spic' ArcScnd,YySnye TrbProp,TrbJet,TrbFan ~3.10^5km/sn~343m/sn ~900-1240m/snMacH RamJt,ScRamJt Przdi^^' Tbu.XL Prsek MAtv^^` mLAT G'dWllHnting(f). 3id't^^` TareZmenPr ParaMotor TrflrVArsİlşklr (-)+.(/)*,~ ZminŞkil . ..Bu imza @SubZero tarafindan degistirilmistir. "Bu kadar uzun karmakarisik bir imza yapma diye uyardim ama heeheeeey(^^D)_hey kim söylüyor, kim dinliyor." Imzanizi SubZero'ya bilgi vermeden degistirmeyiniz. Tesekkurler...
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

baya emek verilmiş gibi görünüyor amerikalıların eline sağlık koniçivalara iş bırakmamışlar

next next next install
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

Şuan bir akıllı telefonu akıllı telefon yapan tüm uygulamalar Amerikan menşeili. Google uygulamaları Apk olarak yüklense bile ya sorunlu yada hiç çalışmıyor. En basiti YouTube yok. Youtube Vanced ile aşılıyor ama Gmail hesabına giriş yine sıkıntılı. 

Whatsapp'ta Apk olarak kuruluyor ama sohbet geçmişini yedekleme veya yedekten geri yükleme yok. Güncelleme gelince beni güncelle yoksa çalışmam diyebiliyor. Tekrar Apk indirip kurman gerekiyor.

Netflix ise lisans olmadığı için 480p çözünürlükte çalışıyor.

Yukarıda Windows Phone örneğini boşa vermedim. Microsoft sistemi güzel yapmıştı ama uygulama işini becerememişti. Bilgisayardan Android Apk ve iPhone İpa dosyaları tek tıkla Windows Phone için uyumlu hale getirebiliyordu ama uygulama kendi içerisinde illa Google sunucularına işi düştüğü için çöküyordu. 

Yaşlandıkça 50 liralık saatin ve 5.000 liralık saatin aynı şeyi gösterdiğini fark edeceksin. 1.000.000 liralık ve 100.000 liralık ev aynı yalnızlığı barındırır. 1.000 liralık Android ile 20.000 liralık iPhone Pro kimse aramadıktan sonra aynıdır. Materyalist şeylerde gerçek mutluluk bulunmaz. Asıl mutluluk bir çift memededir. Enflasyon yüzünden bu imzayı bir ara güncellemek lazım. Bin liraya telefon kalmadı amk.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Retro
    by_Tet
    by_Tet's avatar
    Erkek
    Prometheus bunu yazdı

niye sıfırdan yazsın ki? bu şekilde android app çalıştırıyor. halihazırda android pazarına hitap ediyor. ayrıca apple gibi ekosistem oluşturmaya başlamışlar. appledan üstün yanları bile olacaktır bu ekosistemin büyük ölçüde. google veya windows bu işi beceremedi. bu gazla huawei becerebilir. tutar mı bilmiyoruz tabi ama win pc ile entegre çalışacağından win/android tarafındaki tek düzgün ekosistem olacak gibi. talep görürse ki görmemesi için bi sebep yok, 2-3 yıl sonra google kapılarına gidip bize dön diye ağlayabilir.

ekosistem işini küçümsemeyin. apple a geçtiğimden beri çok etkilendim. önceden hiç çekici gelmiyordu. tamamen başka amaçlarla applea geçtim. ama bütünlük beni çok etkiledi. bu tarif edilebilecek birşey değil. deneyimleyince anlıyorsun. sayısız android kullanıcısı windows kullanıcısı böyle bir deneyimle tanışacak. önemli miktarda kullanıcının benimseyeceğini düşünüyorum.

Malesef haklısın ama adamlar sıfırdan yazdık Android üzerine yapılmış bir sistem değil diyorlar her yerde

Bu durumda kaynak kodlarına bakmışlar. Reddite vs bayağı olay olmuş. Kaynak kodlarında bir çok yerde birebir android kodları var

Bunun üzerine "bütün açık kaynak kodlardan, hızlı yapmak adına yazdık" gibi bir açıklama yaptılar. Ancak kernel dahil baktığımızda linux üzerine, Anroid runtime kullanan bir şey yapmışlar

Maç sonucunda zaten androidin sanal makinesi androidi geri bırakıyorken onlar performans veya uygulama desteği dışında farklı bir ekosistem yaratma peşindeler sanırım

iyibu! yeniden..
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zalimadam
    zalimadam's avatar
    Erkek

hocam bu bildiğin rom atılmış telefon gibi olmuş :D  bildiğin tema yüklenmiş android gibi. 

pek tutacak gibi durmuyor. huaweinin işi bu konuda zor gibi. microsoft gibi bir kamyon para dökecek ama tutmayacak gibi.

ayrıca videoda telefon aynı android gibi geçişlerde donuyor takılıyor filan. şimdi daha beta ne bekliyorsun diyenler olacak ama ilk izlenim önemli. 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Wort
    Wort's avatar
    Erkek

Övündükleri tek yer çekirdek yapısı, gerisi android.Bu çekirdek yapısıyla bütün cihazlarda tek işletim sistemi ve cihazlar arası iletişimi ile bir ekosistem yaratma.Normal android ile böyle bir ekosistemin yaratılamayacağını söylüyorlar.Bence iot için güzel bir adım ama güvenlik durumu nasıl olacak.

Karanlıklara sitem edeceğimize hepimiz bir mum yaksak karanlıklar aydınlığa dönerdi…
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Tekken'deki Eddy
    Prometheus
    Prometheus's avatar
    Homo
    by_Tet bunu yazdı
    Prometheus bunu yazdı

Malesef haklısın ama adamlar sıfırdan yazdık Android üzerine yapılmış bir sistem değil diyorlar her yerde

Bu durumda kaynak kodlarına bakmışlar. Reddite vs bayağı olay olmuş. Kaynak kodlarında bir çok yerde birebir android kodları var

Bunun üzerine "bütün açık kaynak kodlardan, hızlı yapmak adına yazdık" gibi bir açıklama yaptılar. Ancak kernel dahil baktığımızda linux üzerine, Anroid runtime kullanan bir şey yapmışlar

Maç sonucunda zaten androidin sanal makinesi androidi geri bırakıyorken onlar performans veya uygulama desteği dışında farklı bir ekosistem yaratma peşindeler sanırım

biraz daha baktım, gerçekten farklı sistem tasarlarmışlar ama android uygulamaları çalıştıracak şekilde yapmışlar. ben bunu olumlu buluyorum. bambaşka birşey yapsalar kesinlikle çok zorlanırlardı yani yapma anlamında değil kabullendirme anlamında. tüm uygulamaların yeniden yazılması gerekirdi ve çoğu geliştirici hatta facebook gibi büyükler yazmazdı sanırım. o zaman bir işe yaramazdı.akıllıca bir iş yaptıklarını düşünüyorum. ilgi görecek mi, bilemeyiz. ben olumlu bakıyorum. şahsen kullanmayı pek düşünmüyorum mevcut haliyle o ayrı ama büyük ilgi görmesini isterim. rekabet olur. özellikle apple'ı harekete geçirecektir böyle bir rakip. belki android ile google bile yarışa girip ilerleyecektir. android son yıllarda ne kadar geliştiyse de bir türlü ekosistem işini beceremedi. tamam kabul, milyon çeşit üretici ve cihazda çalışıyor o yüzden ios gibi optimize edemezler vb ama burada cep tel üreticileri devreye girip androidi özelleştirmeliydi. xda'da çok güzel romlar yapılıyor. bunu bağımsız geliştiriciler evde yapıyor. koskoca samsung'un ise yapabildiği anca birkaç uyduruk samsung uygulaması yazıp varsayılan olarak cihaza yüklemek. yılların harika samsung note serisi bile tamam çok güzel de kabul edelim hiçbir zaman kalemsiz cihazlara rakip olacak kadar özelleştirilemedi.

________ inspired by love and guided by knowledge _______
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Bilirkişi
    mkyb
    mkyb's avatar
    Erkek

https://www.webtekno.com/android-i-tarihe-gomup-dunyayi-fethedecek-google-fuchsia-os-hakkinda-7-onemli-detay-h64701.html

Google zaten 5-6 yıldır Fuşya işletim sistemi ile Android'e alternatif bir sistem ile uğraşıyor.

PC'dede kullanılabileceği için ve artık oyun işi buluta kaydığı için Microsoft'u bayağı zorlayacak. Zaten Microsoft daha önce Windows 10'dan sonra yeni sistem çıkmayacak artık sadece 10'a güncelleme verip devam edeceğiz derken günümüzde Windows 11'in çıkacağı konuşuluyor.

Android'i özelleştirmek telefon üreticisi firmaların işine gelir çünkü Android telefon kullanan kişilerde iPhone gibi marka sadakati yok. En ucuz fiyata en yüksek özelliği sunan telefonu alıp geçiyor. 2016 ve sonrasında Çinli firmaların akıllı telefon sektöründe uluslarası açılması LG, HTC ve Sony gibi yılların devlerini piyasadan zamanla sildi. Şuan sadece Samsung ayakta kalabildi zaten.

Samsung, S3 zamanlarında Android'i özelleştirip resmen farklı bir sistem yapıyordu ama telefonun işlemcisi ve rami o zamanlar için çok yetersiz olduğu için rehbere bile 10 saniyede anca girebiliyordu. HTC'nin efsanevi Sense arayüzü vardı ama telefonu çok zorluyordu. Kalan bataryayı % ile göstersin diye uygulama indirdiğimiz, root yaptığımız zamanlardan bahsediyorum.

Ne oldu ? Google arayüz konusunda fazla abartmayın, telefonlara çok bloatware doldurmayın benim uygulamalarımı kullanın dedi. Android ART'a geçti. Android 5. sürümden adam olmaya başladı. Root ve rom işlerine ilgi zamanla azalarak bitti. Kullanıcı eskisi gibi bir telefonu 4-5 sene kullanayım demiyor. Eskiden amiral gemisi telefonlar harici ucuz Androidler pişmanlıktı. Çinliler sağolsun bunu kaldırdı. Orta seviye bir Android alıp gittiği yere kadar kullanıp telefon "beni artık bırak" sinyalleri vermeye başladı zaman çekmeceye atıp tekrar orta seviye ucuz bir telefon alıp geçiyor. Piyasa artık kullan-ata döndü.

Şimdi aklıma geldi Samsung'unda 2 sefer böylece işletim sistemi macerası olmuştu. Bada vardı Android'in ilk dönemlerinde aslında güzelde sistemdi ama mağazası boştu. İkinci sürümü çıktıktan sonra Samsung projeyi bitirdi. Sonradan Tizen diye bir sistem çıkardı onda da bir kaç tane telefon çıkardı hatta Hindistan'da piyasaya sürdü sonradan vazgeçti. Tizen sadece televizyon ve akıllı saatlerde olacak artık dedi.

Ortaya karışık başarısız veya iptal olmuş mobil işletim sistemleri : 

https://www.youtube.com/watch?v=9gC51vJwsow

mkyb tarafından 06/Haz/21 14:35 tarihinde düzenlenmiştir

Toplam Hit: 2149 Toplam Mesaj: 20
huawei