folder Tahribat.com Forumları
linefolder Bilim Teknik Teknoloji
linefolder Hastanenin Bilgisayar Sistemi Çöktü...

Hastanenin Bilgisayar Sistemi Çöktü...

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAXION
    HAXION's avatar
    Erkek

Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin bilgisayar sistemlerinin sabah saatlerden itibaren çökmesi sonucu, çok sayıda hastanın kayıt, muayene, tetkik, yatış ve diğer tüm işlemleri gerçekleştirilemedi, gün boyu süren arıza hastanenin çalışmalarını adeta felce uğrattı.

Ankara'nın en yeni ve en modern hastanelerinden olan ve 5 yıldan bu yana hizmet veren Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesinin ileri teknoloji kullanılarak oluşturulan bilgisayar sistemi saat 08.30'da çöktü. Hastanenin hasta kayıt, yatış, muayene, tetkik, laboratuvar, acil servis başta olmak üzere tüm hizmetlerinin durmasına neden olan arıza nedeniyle, polikliniklerin önünde uzun kuyruklar oluştu ve sık sık hastalarla görevliler arasında tartışmalar yaşandı.

Hastaneye bağlı çalışan İçişleri Bakanlığı, Beşevler, TEDAŞ, Entodem, Çukurambar ve Ulus'taki semt polikliniklerinde de yaşanan aynı sorun, gün içinde kısmen çözüldü ancak sadece hasta kayıtlarının yapılması sağlandı. Laboratuvar sonuçlarının alınmasındaki sıkıntının devam ettiği öğrenildi.

Basın ve halkla ilişkilerden sorumlu Başhekim Yardımcısı Dr. Şanal Tosun, bilgisayar sistemindeki sorun nedeniyle yaşanan sıkıntıları en aza indirmeye çalıştıklarını söyledi.

Sistem sorumlusu Başhekim Yardımcısı Uzman Dr. Sinan Korukluoğlu da bilgisayar sisteminin neden çöktüğünü çözemediklerini, bu boyutta bir arızanın ilk kez yaşandığını kaydetti. Korukluoğlu, “Anormal bir durum oldu. Sistemi kuran firma da sorunu çözemedi.

Laboratuvar sonuçları ile ilgili sıkıntı sürüyor. Tahmin edilemeyecek boyutta veri kargaşası oldu. Sistemimizde 5 yıllık veri bulunuyor. Bu verileri kaybetmeden bazı birimleri çalıştırdık. Ancak sorun muhtemelen yarın tam olarak çözülür” dedi.

Haberin linki : Haberin link : http://www.memurlar.net/haber/149949

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAXION
    HAXION's avatar
    Erkek

Asıl notumu buraya yazayım da şenlik gözden kaçmasın...

Bildiğim kadarıyla adıgeçen hastane delphi ile yazılmış programlar ve 

arkaplanda çalışan çok meşhur ve bol parayla satılan bir database sistemi kullanıyordu...

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

http://tr.wikipedia.org/wiki/Minix

adamlar öğrencilerine işletim sistemi yazıyor, kitap yazıyor okutturuyorken;

bizim hocalarımız daha bu gün dot net diye konuştu ilk ders...

böye devam etmek gerek tabi...Sanki bir kazancımız varmış gibi windows yanlısı olmak lazım, açık kaynağa, kendi sistemlerimizi yazmaya teşfik etmek yerine durmak yok windows'a devam....

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAXION
    HAXION's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:
    -----------------------------

http://tr.wikipedia.org/wiki/Minix

adamlar öğrencilerine işletim sistemi yazıyor, kitap yazıyor okutturuyorken;

bizim hocalarımız daha bu gün dot net diye konuştu ilk ders...

böye devam etmek gerek tabi...Sanki bir kazancımız varmış gibi windows yanlısı olmak lazım, açık kaynağa, kendi sistemlerimizi yazmaya teşfik etmek yerine durmak yok windows'a devam....

bu post yanlış yere atılmış gibi geldi bana :)

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

yok hocam devlette sağlam adamarın hastahanelerde veya çeşitli yerlerde sürekli windows kullanması ve delphi postuna attım :)

linux kullansınlarda demiyorum ama sadece o işi yapacak işletim sistemleri geliştirebilirler.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    HAXION
    HAXION's avatar
    Erkek

zumsuk bunu yazdı:

yok hocam devlette sağlam adamarın hastahanelerde veya çeşitli yerlerde sürekli windows kullanması ve delphi postuna attım :)

linux kullansınlarda demiyorum ama sadece o işi yapacak işletim sistemleri geliştirebilirler.

Ben de bu haberi DELPHI için değil de,

arkaplanda göçen ve satın alınmak için bol sıfırlı para ödenen database için atmıştım :)

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ayro
    Ayro's avatar
    Erkek

HAXION bunu yazdı:

zumsuk bunu yazdı:

Ben de bu haberi DELPHI için değil de,

arkaplanda göçen ve satın alınmak için bol sıfırlı para ödenen database için atmıştım :)

haha :D tamma hoca bu düşünceyi onada uyarlayalım

Türkiye de adam gibi işler yapılsa, windows yanlısı okullar yerine cidden minix gibi projelerle uğrşılsa oturup devlet pardus gibi kendi işlerini geliştirse çok ekonomik ve daha akıllıca olur

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ehveniser
    ehveniser's avatar
    Erkek
    hastane sistemi çöktü,avea da çöktü :S

Koca hestiy aya bedenem ?
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    West
    West's avatar
    Erkek

Korukluoğlu, “Anormal bir durum oldu. Sistemi kuran firma da sorunu çözemedi.

Kendi kurduğunu çözemiyor daha neye varsınki o zaman.

west[at]tahribat.com
Toplam Hit: 1350 Toplam Mesaj: 9