folder Tahribat.com Forumları
linefolder Donanım & Driver
linefolder Monitörün Refresh Rate Göz Sağlığını Etkiliyor Mu?

Monitörün Refresh Rate Göz Sağlığını Etkiliyor Mu?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

selamlar

monitör aldım geçenlerde

https://aoc.com/tr/gaming/products/monitors/q24g2a-bk

bu

gözlerim hiç yorulmuyor kızarmıyor vs. baya ciddi fark etti.

şimdi düşündüm de acaba bu yüksek hz li olmasından dolayı mı?

144hz ya da 165hz . lakin benim ekran kartı desteklemediği için (gtx 750ti) pc de 60hz ayarlı.

ama yine de aldığımdan beri gözlerde bi rahatlama oldu.

daha önce deneyimleyeniniz oldu mu? refresh rate bu kadar farkettiriyor mu

sorma sebebim: laptop alma niyetim var, eğer refresh rate farkediyorsa 144hz altına bakmayacağım hiç

yolbulucu tarafından 01/Nis/24 22:44 tarihinde düzenlenmiştir

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    u235
    u235's avatar
    Erkek

Bildiğim kadarıyla 60 kötü yönde etki ediyor ama 72 ve üstü arasında pek fark yok yakın mesafe kullanımda.

Gece 60 hz monitöre 2-3 metre mesafeden bakınca zaten farkediyorsun göz yorucu olduğunu.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Weldox
    Weldox's avatar
    Erkek

Önceki monitör ips değilse muhtemelen ips panelden kaynaklıdır

Yaptık bişiler.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DarkSkull
    DarkSkull's avatar
    Erkek

Aslında tüplülerden sonra hz'in göze etkisinin olmaması lazım. Tüplüler her yenileme arası görüntüyü kestiği için 60 hz'de titreme oluyordu. LCD'lerde 2 yenileme arası ekran görüntüyü karartmıyor önceki görüntü kalıyor o yüzden 30 hz bile olsa titreme olmuyor. Yüksek hz sayfaları kaydırırken falan oluşan bulanıklaşmayı azalttığı için o yönden göz daha az rahatsız olur. Sabit ekrana bakarken hz'in pek etkisi olduğunu düşünmüyorum. 

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Elif - Efe
    rakkoc
    rakkoc's avatar
    Homo

Bro bildiğim kadari ile HZ si değil de led-filtreleme teknolojisi ile ilgili fark var. Gözün görmediği aralıkta da ışık yayan monitörler gözleri hızlı yoruyor. bunu filtreliyip gereksiz analog sinyali göze yollamadiği zaman gözde az yorulup ılık götlü oluyor. mavi ısık filtresi vs de olanlar var biliyorsun.

rakkoc tarafından 02/Nis/24 11:01 tarihinde düzenlenmiştir

Bu aralar fazla yogunum. Unuttugum seyler oluyorsa affola. DM vs atın.
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    nurulmac11
    nurulmac11's avatar
    Erkek

20 yildir gunumun cogunu pcde geciriyorum. 1 kere bile gozumle ilgili problem yasamadim. (zaten bozuk olup gozluk kullanmam disinda)

bence en onemli sey, parlaklik ve renk. kullandigim butun gozlukler mavi isik filtreliydi + flux vs kullanirim her zaman + monitor parlakligini bare minimum'da tutarim hep + asiri beyaz sayfalarla ugrasmam gerekiyorsa, gece ozellikle, dark reader tarzi seyler kullanirim. yani hzle alakali oldugunu sanmam.

black implies white, self implies other, life implies death.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Ekerci
    Ekerci's avatar
    Erkek

gözü yoran şey yakın mesafeye sürekli olarak odaklanmak. göz doğal ortamında hep hareketli. sen onu sabitlersen bir ekrana, yorulmaya başlıyor. bunu aşmak için 20dk 20sn kuralı var. her 20 dk da 20 sn uzağa bak.

bence monitörlerdeki sıkıntı sadece rgb renklerin olması. yani beyaz bi renge baktığında aslında beyaza bakmıyorsun. bu da gözleri ve beyni yoruyor. bi firma mavi renk olmadan monitör yapmıştı , belki o daha iyidir

Konu ID: 112846 Konuyu Acan : Ekerci Konu Başlığı : Tahribatın en sevdiği adam ? Silinme Sebebi : 3 sayfadır takip ediyorum beni seven kimse çıkmadı. alacağınız olsun müridler
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    Weldox bunu yazdı

Önceki monitör ips değilse muhtemelen ips panelden kaynaklıdır

yok hep hep IPS kullandım ya, 

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    nurulmac11 bunu yazdı

20 yildir gunumun cogunu pcde geciriyorum. 1 kere bile gozumle ilgili problem yasamadim. (zaten bozuk olup gozluk kullanmam disinda)

bence en onemli sey, parlaklik ve renk. kullandigim butun gozlukler mavi isik filtreliydi + flux vs kullanirim her zaman + monitor parlakligini bare minimum'da tutarim hep + asiri beyaz sayfalarla ugrasmam gerekiyorsa, gece ozellikle, dark reader tarzi seyler kullanirim. yani hzle alakali oldugunu sanmam.

iyi de her şey aynı işte :p önceki monitörü söktüm yenisini taktım hiç bir ayar da değiştirmedim. bariz bir fark var

ama dediklerine katılmıyorum : 

1. flux olumsuz etki yapıyor ve ekranı görüntüyü baya sikiyor

2. dark mode da okumayı zorlaştırıyor, o da gözümü daha çok yoruyor bence. kontrastı yüksek renkler kullanıyorum. açık gri + siyah mesela

3. bare minimumda gündüz göremem ki ekranı :P 

Toplam Hit: 317 Toplam Mesaj: 9
refresh rate göz sağlığı