folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder Ne Olacak Bu Hayat Pahalılığı?

Ne Olacak Bu Hayat Pahalılığı?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ebter
    ebter's avatar
    Erkek

bayraklar inmedi ezanlar susmadı aç kaldık diye vatanı mı satsaydık reizimiz dururken bizim ne haddimize.

//www.radyosu.org\\//Gerçek Yeraltı\\
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nordic
    Nordic's avatar
    Erkek

Büyük şehirler yerine anadolu şehirlerinde ki dairelere veya arsalara yatırımlar yapılabilir.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NmC
    NmC's avatar
    Erkek

Kapiniza gelen kuryeye sorun bakalim aylik ortalama ne kadar kazaniyor ve ne yogunlukta calisiyor.

Ondan sonra kafanizda bi fikir olusur. Ulkede kimse asgari ile calismiyor nerdeyse. Manyak misiniz olm, nasil gecinir insanlar ayda 12k ile.

There are 10 types of people in the world. Those who knows binary and those who dont...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Herbokolog
    KaptaN
    KaptaN's avatar
    Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Çomar mode on:

Yavv ne bahalılığı alamanyada möllet aj gözöyoo 1 ekmek 5 öro olmuş, şökrödönnn allah babiş 7 bolluk 7 yöll börököttt verirmöşşş 3000 bönnn yılında huzura ereyözzz

Hüloggggg

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    korkarabatak
    korkarabatak's avatar
    Erkek

85 milyon insanı nasil bir meslekle veya kendi çevrenizle çözümleyebiliyosunuz hocalar.

Evet bizde inanamiyoruz ama bu memlekette 11500tl ile yasamaya calisan  milyonlarca insan var.

7500tl maasla yasamaya calisan milyonlarca insan var.

Hatta 3-5 bin lira dul yetim maasi ile engelli maasi ile yaşlılık aylığı ile yaşam savaşı veren milyonlar var.

Toplam yüzdesel rakam kasmak nedir ?

Yaşayamıyor insanlar iste barinamiyor, okuyamıyor, tedavi olamıyor.

Umut edemiyor ulan hayal kuramıyor bütün nesil daha hala neyin muhabbetidir bu.

tabi lan
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    sir bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    sir bunu yazdı

bilmediğimden soruyorum verilerde %35 asgari denmiş ama bir çok sektörde asgari gösterilip kalanı elden alınıyor özellikle işçi operatör gibi işler için. bunları göz önünde bulunduruyor musunuz ülkenin yarısı asgari ücret ile geçiniyor derken? kim alıyor abi o zaman bu kadar her şeyi, bu fahiş fiyata satanlar kime satıyor ürününü evini otelini arabasını ? 

telekominikasyon sektöründe vasıflı olup 12.2k alan adama gidin herhangi bir tekstil makinesini opere etmeyi öğrenmesini söyleyin, 18-20k bandından aşağı çalışmıyor küçük yerlerde bile. ya ben kopuğum halktan ya da siz kopuksunuz tam olarak anlamlandıramıyorum bundan dolayı. 

hocam sence türkiyede kaç tane tekstil makinası var, kaç tane asgari ücretli var?

yeterince insan tekstil makinası kullanmayı öğrenirse o makinayı kullanan adamın maaşı ne kadar olur ? 

sanırım tekstil sektöründesin: sizin sektörde çalışan asgari ücretliler yok mu mesela? 

var fakat gerçekten bedenen bir yoruculuğu olmayan işler ya da herkese yaptırılacak işler.  mesela mal indir kaldır yapacak adamın piyasası bugün 18bin (istanbul) veya tekstik modelleme yapan adamlar 20binden başlayıp tecrübeye göre 30-35 bine kadar alıyorlar. tabi bu adam asgari ücretli kağıt üstünde. yani yanlış anlamayın ben demiyorum ki asgari ücretli yoktur,  bu veriler sgk kaydına göre açıklanıyor fakat sadece kağıt üstünde asgari ücretli çalışıyor gibi düşünüyordum ben kendi çevremden. 15-16 bine çalışacak insan bulamıyoruz diye yakınıyor herkes. ben de emek/ücret skalasında ücretlerin daha yukarı gideceğini savunuyorum çünkü hayat gerçekten pahalı ve insanlar ev geçindiremeyecek paraya çalışmayı reddediyor %bir milyon haklı olarak.

vay amk ya, tekstil sektöründe de asgari alan yoksa demekki baya azalmıştır.

benim tanıdığım 1-2 akraba var asgariyle çalışan ama über vasıfsız işler yapıyolar (temizlik vs).

ama istanbulda olsalar muhtemelen avm temizlikçileri daha çok alıyodur.

ya da armuttan falan temizlik yapsa da kazanırlar heralde.

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Nordic
    Nordic's avatar
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı
    sir bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı
    sir bunu yazdı

bilmediğimden soruyorum verilerde %35 asgari denmiş ama bir çok sektörde asgari gösterilip kalanı elden alınıyor özellikle işçi operatör gibi işler için. bunları göz önünde bulunduruyor musunuz ülkenin yarısı asgari ücret ile geçiniyor derken? kim alıyor abi o zaman bu kadar her şeyi, bu fahiş fiyata satanlar kime satıyor ürününü evini otelini arabasını ? 

telekominikasyon sektöründe vasıflı olup 12.2k alan adama gidin herhangi bir tekstil makinesini opere etmeyi öğrenmesini söyleyin, 18-20k bandından aşağı çalışmıyor küçük yerlerde bile. ya ben kopuğum halktan ya da siz kopuksunuz tam olarak anlamlandıramıyorum bundan dolayı. 

hocam sence türkiyede kaç tane tekstil makinası var, kaç tane asgari ücretli var?

yeterince insan tekstil makinası kullanmayı öğrenirse o makinayı kullanan adamın maaşı ne kadar olur ? 

sanırım tekstil sektöründesin: sizin sektörde çalışan asgari ücretliler yok mu mesela? 

var fakat gerçekten bedenen bir yoruculuğu olmayan işler ya da herkese yaptırılacak işler.  mesela mal indir kaldır yapacak adamın piyasası bugün 18bin (istanbul) veya tekstik modelleme yapan adamlar 20binden başlayıp tecrübeye göre 30-35 bine kadar alıyorlar. tabi bu adam asgari ücretli kağıt üstünde. yani yanlış anlamayın ben demiyorum ki asgari ücretli yoktur,  bu veriler sgk kaydına göre açıklanıyor fakat sadece kağıt üstünde asgari ücretli çalışıyor gibi düşünüyordum ben kendi çevremden. 15-16 bine çalışacak insan bulamıyoruz diye yakınıyor herkes. ben de emek/ücret skalasında ücretlerin daha yukarı gideceğini savunuyorum çünkü hayat gerçekten pahalı ve insanlar ev geçindiremeyecek paraya çalışmayı reddediyor %bir milyon haklı olarak.

vay amk ya, tekstil sektöründe de asgari alan yoksa demekki baya azalmıştır.

benim tanıdığım 1-2 akraba var asgariyle çalışan ama über vasıfsız işler yapıyolar (temizlik vs).

ama istanbulda olsalar muhtemelen avm temizlikçileri daha çok alıyodur.

ya da armuttan falan temizlik yapsa da kazanırlar heralde.

Bizim firma da istanbul da 15k dan aşşağı alan adam yok şirkette 35-40 kişiyiz şuan. Maaşı 17k iken mesai ile 30k alan adam var. Asgari ile çalışan kalmadı istanbulda(suriyeliler dahil)

Nordic tarafından 26/Eyl/23 15:18 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    korkarabatak bunu yazdı

Adamda kafa yokki amk.

Bi gün gelir milyonluk araclardan hangisini alayım der.

Bi gün gelir hangi evi alayım der.

Bi gün gelir kiracima nasil sozlesme yapayim diye sorar.

Ondan sonra da çıkıp calismaktan pert olduk sizin hiç derdiniz yok mu diye sorar.

Ulan 1000 dolar ortalama maas alıyormuşuz iste ne derdimiz olacak amk.

Hakaret etmişsiniz ama tutarlı bir cevap vermeye çalışacağım. 

Biz karadenizli olduğumuz için burada tarım oldukça yaygın. Şuan fındık Ordu'da 100 TL civarında. Dipten söylüyorum 500KG fındığı olan biri 50.000 TL parayı bugün yarın gebine koyar bu da yaklaşık 4 asgari ücret. Kendi çevremde 1 Ton altında fındık toplayanda pek yok. Bu da yaklaşık 9 Asgari ücrete denk geliyor. 

Yani iki casede de adam sadece asgari ücret alıyor olsa tarımla birlikte aylık geliri 1 asgari ücretin üzerine çıkıyor. 

Başka bir örnek vereyim bir yakınım asgari ücret alıyor. Eşi asgari ücret alıyor. Hafta sonu eşi gündeliğe gidiyor. Fındık dönemi ücretler 3 katına çıkıyor(ot biçme gübre atma vs) Aylık ortalama evine minimum 3 asgari ücret giriyor. 

Bu çevremdeki en kötü ailenin durumu. Gerçi ondan kötüsü de bizim aile. Annem ve kız kardeşim asgari ücret kadar para almıyorlar. Sadece benim desteğimde asgarinin üstüne çıkabiliyorlar. :(((

Ben yorumlarımı eve giren para olarak yapıyorum. Düz asgari ücret alan gerçekten çok temel iş yapıyordur. Örneğin düz temizlik işçisi gibi. Bir yakınım bu şekilde bir kurumda çalışıyor ama onun da şöyle ek geliri var. Gelen velileri de karşılıyor vs patron 1,5 asgari ücret veriyor. Bugün lokantalar, lcw gibi yerler prim + tip le çalışıyor. 

Keşke ama keşme refah seviyemiz yüksek olsa. Asgari ücret yoksulluk sınırının üzerinde olsa. Çok az kişi asgari ücretle çalışsa.

Şuan anne baba çoluk çocuk herkes ama herkes evde çalışıyor. Ben aylık gelir 1000 Dolar dedim ama altında yaşamak mümkün olmadığı için söyledim. Bugün 11.500 TL ile bir insanın hayatta kalma şansı çok düşük.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    gremlin
    gremlin's avatar
    Erkek

Asgari çalışan türkiye geneli %20 yi geçmez. İstatistiklere göre %70 görebilirsiniz. Çünkü hemen hemen her iş yeri çalışanını asgari gösteriyor sgk primi çok ödememek için. Ama maaşlar daha yüksek.

Emeklilerin maaşlar düşük. Emeklilerinde en az yarısı aynı zamanda çalışıyor zaten.

Asgari maaş ile istanbulda yaşayanlar var. Çok zor ama var. Genelde bu tarz çalışan ailelere baktığınızda evde en az 2 kişinin çalıştığını veya bir kişinin bir şekilde ek iş yaptığını görürsünüz.

İstanbulda kendine mercedes vito alıp bir şirkete kaydedip kendine çalışan binlerce kişi var mesela. Bunlar şirketlerde sgk lı ve kendi sgklarını kendileri ödüyor. Adamın hem 2 milyonluk aracı var hemde kayıtlarsa asgari ücretle çalışan bir personel. Bunların aylık gelirleri yıllık ortalamada 2k usd oluyor minimum. bu sadece küçük bir ayrıntı.

Etrafıma bakıyorum cafelerde, restorantlarda yer yok. bazı yerlerde sıra bekliyorsun. Evet herşey pahalı herkes şikayetçi. Ama her yer hınca hınç dolu. Araç fiyatları yüksek ev fiyatları yüksek ama noterler full.. burası da ayrı bir muamma

imza.
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    zeybekustasi
    zeybekustasi's avatar
    Erkek
    korkarabatak bunu yazdı

85 milyon insanı nasil bir meslekle veya kendi çevrenizle çözümleyebiliyosunuz hocalar.

Evet bizde inanamiyoruz ama bu memlekette 11500tl ile yasamaya calisan  milyonlarca insan var.

7500tl maasla yasamaya calisan milyonlarca insan var.

Hatta 3-5 bin lira dul yetim maasi ile engelli maasi ile yaşlılık aylığı ile yaşam savaşı veren milyonlar var.

Toplam yüzdesel rakam kasmak nedir ?

Yaşayamıyor insanlar iste barinamiyor, okuyamıyor, tedavi olamıyor.

Umut edemiyor ulan hayal kuramıyor bütün nesil daha hala neyin muhabbetidir bu.

Biri de benim ailem. Ama realitede destek olan ben varım. 

Eğer evladı yoksa yada hayırsızsa yada hayatta her şey test gitti hişç bir destekçisi yok ise yapacak bir şey yok. Geçmiş olsun. Valaddallin amin.

https://www.youtube.com/watch?v=WC3-71NKwPw
Toplam Hit: 4248 Toplam Mesaj: 59
hayat pahalılığı