folder Tahribat.com Forumları
linefolder Linux ve Diğer İşletim Sistemleri
linefolder Tinyme - Eski Bilgisayarlarınız İçin Linux İşletim Sistemi

Tinyme - Eski Bilgisayarlarınız İçin Linux İşletim Sistemi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celoron
    celoron's avatar
    Erkek

Evdeki eski bilgisayarı kullanmaya mecbur kalınca anladımki 256 ram lik bir bilgisayarla günümüz şartlarında hiçbişe yapılamıyormuş. Hele birde windows kullanıyorsanız. Dün sade-hızlı bi linux dağıtımı ararken bulduğum tinyme yi müridlerede bi gösteriyim dedim.

Bilgisayarın özellikleri;

256 mb ram, 2.26 ghz p4 işlemci

TinyMe hızlı ve birazda görsel olan LXDE arayüzünü kullanıyor. Çok fazla gösrelliğin peşinde değilseniz LXDE tabii çok iyi bir seçenek.

2.6.31 kerneli kullanan tinyme ilk kuruluşta çok basit ve hızlı web tarayıcısı olan midori ile geliyor. tabii smart package manager dan başka tarayıcılarda yükleyebiliyorsunuz. ayrıca tinyme .rpm de destekliyor.

Hız demişken bakalım firefox açıkken kaç ram yiyor?

16mb? evet yanlış görmüyorsunuz sadece 16mb. aslında 20mb den aşağı değilde arka plandayken 16 düşüyor :)

TinyMe 2010 iso indirmek için: http://tinymelinux.com/doku.php/test:download

Usb den denemek için unetbootin le usb ye atıp deneyebilirsiniz.

Microsoft isn't evil, they just make really crappy operating systems. Linus Torvalds
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

iyiymiş moruk.. usb için güzele benziyo.

aa iyi olmuş lan. güncelleme yapayım imzaya bi ara :W
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    7-19
    7-19's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

linux icin oyunlar olsa surekli gecerim fakat oyunlarda cok sorun cikiyor.

buda 7'in bende kullandigi ram

http://img146.imageshack.us/img146/5746/ram7.jpg

la liberte ne meurt jamais.
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

hocam peki buna compiz neyin kurulur mu? belleğimde dursun da birazcık da compizin tadını çıkaralım. bi işe yarasın :W

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celoron
    celoron's avatar
    Erkek

MMB bunu yazdı:
    -----------------------------

hocam peki buna compiz neyin kurulur mu? belleğimde dursun da birazcık da compizin tadını çıkaralım. bi işe yarasın :W

kurulur ama ben denemedim malum :)

Microsoft isn't evil, they just make really crappy operating systems. Linus Torvalds
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Meliksah
    Meliksah's avatar
    Erkek

celoron bunu yazdı:

MMB bunu yazdı:

kurulur ama ben denemedim malum :)

şimdi indi ama nası usbye kurarım bu meleti. backtrack felan kurmuştum önceden ama onların içinde "bootinst.bat" diye bişe vardı onla kurmuştum.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    7-19
    7-19's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

unetbootin

la liberte ne meurt jamais.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    YekteranBaymedir
    YekteranBaymedir's avatar
    Homo

hocam şu lafa gözüm takıldı:

"Evdeki eski bilgisayarı kullanmaya mecbur kalınca anladımki 256 ram lik bir bilgisayarla günümüz şartlarında hiçbişe yapılamıyormuş. Hele birde windows kullanıyorsanız"

modifiye edilmiş xp sistemleri hiç denedin mi? MiniXP adı altında onlarca modifiyeli xp'yi internette bulabilirsin. Max 50-60 mb ram yiyor.

Ki aldığım ilk bilgisayar 32 mb onboard ekran kartlı ve 256 mb ramliydi ve bu sistemi xp ile sorunsuzca 5 sene kullandım.

256 ram 'de linux'de yapabildiğin fakat windows'ta yapamadığın birşey söyler misin?

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celoron
    celoron's avatar
    Erkek

Daft bunu yazdı:

hocam şu lafa gözüm takıldı:

"Evdeki eski bilgisayarı kullanmaya mecbur kalınca anladımki 256 ram lik bir bilgisayarla günümüz şartlarında hiçbişe yapılamıyormuş. Hele birde windows kullanıyorsanız"

modifiye edilmiş xp sistemleri hiç denedin mi? MiniXP adı altında onlarca modifiyeli xp'yi internette bulabilirsin. Max 50-60 mb ram yiyor.

Ki aldığım ilk bilgisayar 32 mb onboard ekran kartlı ve 256 mb ramliydi ve bu sistemi xp ile sorunsuzca 5 sene kullandım.

256 ram 'de linux'de yapabildiğin fakat windows'ta yapamadığın birşey söyler misin?

antivirüssüz güvenli surf :)

edit: mini xp yede en yakın zamanda bakıcam

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    mostwanted
    mostwanted's avatar
    Erkek

teşekkürler

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    NoktaliVirgul
    NoktaliVirgul's avatar
    Erkek

o pcye çok rahat xp kurulur. minixp tarzı sistemlerde değil.normal cd halinde kurdum. eski laptopumda çalışıyor hala. donanımsal bi problemin olmasın?

ama bu TinyME'yi deniycem.hoşuma gitti :) AYrıca minixp yada lite2000 tavsiye ederim.

görsellik önemli değilse ve msn internet küçük çaplı ofis işleri için kullancaksan lite2000 kur keyfine bak. hemn NT çekirdeği kullanıyor hem 98 gibi sade.

If my calculations are correct, when this baby hits eighty-eight miles per hour... you"re gonna see some serious shit.
Toplam Hit: 3879 Toplam Mesaj: 16