Ubuntuyu Sildim Pc Açılmıyor

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celik
    celik's avatar
    Erkek

Arkadaslar mrb,

Windows 7 de diski bolerek bos bir alana kurcalamak icin ubuntu kurdum.Pc acılırken ubuntu veya win7 yazısından birini secip o sistemi kullanabiliyordum.Daha sonra bu alan lazım oldugu için direk ubuntu kurulu bolumu sildim.

Artık pc acılırken error yazısı cıkıyor işletim sistemini secebildiğim ekran gelmiyor ve win 7 ye giremiyorum.Nasıl düzeltiriz bu sorunu?

2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ASLIYUCE
    ASLIYUCE's avatar
    Erkek

ubuntunun oldugu bolumu kaldırarak grubu da kaldırmıs oldun dogal olarak win7 nin boot u da gitti..Saglık olsun ((: aynı sorunu bi ara bende yasadım formattan baska care bulamadım ins bulunur bi cozum.

3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celik
    celik's avatar
    Erkek

Aman hocam naptın harddisk azına kadar dolu :)

Acaba win 7 dvdsi ile onarma yapsam boot yeniden yüklenir mi_? yada ubuntuyu o bolume tekrar kursam düzelir mi?

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

win7dvdsi ile onarma yaptığında düzelir, en basit yöntemi bu.

Ehl-i Byte
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    celik
    celik's avatar
    Erkek

yarın bir deneyeyim onarmayıda umarım olur..

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ASLIYUCE
    ASLIYUCE's avatar
    Erkek

celik bunu yazdı:
    -----------------------------

Aman hocam naptın harddisk azına kadar dolu :) 

trampfd bunu yazdı:

win7dvdsi ile onarma yaptığında düzelir, en basit yöntemi bu.

@celik :

sil bastan baslamak gerek bazeeeeeğğn :D

@trampfd :

tecrubeyle sabit mi yoksa teorik olarak mı soyluyorsun bunu cunku aynı sey basıma geldiginde denemedigim yol kalmadı ve ilk denedigim de onarmaydı..onarma baslatılmıyordu bile

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    trampfd
    trampfd's avatar
    Erkek

@ASLIYUCE

Daha önce birkaç kez bu yöntemi kullanmıştım, soruna neden olan olayı anlatayım kafanızda canlansın;

Windowstan sonra Ubuntu kurduğunuzda harddiskin boot bölümüne Grub yerleşir, ve işletim sistemlerini onun üzerinden seçersiniz. Ubuntuyu kaldırdığınızda büyük ihtimalle Grub silineceği için doğal olarak Windows bir daha boot olmaz, Windows MBR ı fixleyebilen çeşitli dos toolları ve live cd alterntifleri var fakat Windows kurulum diski ile onarım yapmak eğer mümkün ise en pratik yöntemdir.

Ehl-i Byte
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ASLIYUCE
    ASLIYUCE's avatar
    Erkek

trampfd bunu yazdı:

@ASLIYUCE

Daha önce birkaç kez bu yöntemi kullanmıştım, soruna neden olan olayı anlatayım kafanızda canlansın;

Windowstan sonra Ubuntu kurduğunuzda harddiskin boot bölümüne Grub yerleşir, ve işletim sistemlerini onun üzerinden seçersiniz. Ubuntuyu kaldırdığınızda büyük ihtimalle Grub silineceği için doğal olarak Windows bir daha boot olmaz, Windows MBR ı fixleyebilen çeşitli dos toolları ve live cd alterntifleri var fakat Windows kurulum diski ile onarım yapmak eğer mümkün ise en pratik yöntemdir.

olayın isleyisiyle ilgili bir sorunum yok aynı sey basıma geldiginde belirttigin butun yolları denedim fakat hic birisi sorunumu gidermedi konuya dusundugun kadar yabancı degilim bu yontemlerin faydasının goremememin sebebi belki benim sistemimle ilgili baska bir sorundan da kaynaklanıyor olabilir..yanlıs hatırlamıyorsam onarma sırasında secebilecegim bir bolum cıkmıyordu..

@celik

bu yontemleri denedikten sonra sonuctan haberdar edersen sevinirim.

[yanlıs anlasılmasın iddaa babında degil eger onarmayla yapabilirsen bir daha karsılastıgımda sorun cıkarabilecek baska seyleri goz onunde bulundurmak icin..]

9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    sniperscope
    sniperscope's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

MBR gitmis. Win7 cd ile MBR yi yeniden yukle. Win 7 de hic basima gelmedi ama XP de tecrubeyle sabittir.

Baslatirken komut satirinda baslat. komut satiri ekrani geldiginde fixmbr komutunu ver. tamamdir

"Yer yuzunde hic bir pislik yoktur ki; altindan bir yahudi cikmasin" Adolf Hitler... "Turkiye de hicbir pislik yokturki altindan cemaat cikmasin" SniperScope "Nerede yavşak, hırsız varsa hepsi Allahçı" Fazil Say
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MaviGozluDev
    MaviGozluDev's avatar
    Erkek

baktın çözemiyosun olayı illa formata gidiyo yol, çalışan pardus cd si indir, tak onu bilgisayarına sililnmesini göze alamayacağın lşeyleri hdd'ye at, sonrada at formatı gitsin :)
    temiz bi sayfa açarsn kendine :) 

.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    imlegend
    imlegend's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Hirens boot cd 11 de mini linux var onunla bilgisayarına gir sağ tıkladığında mount unmount yazan bir yer var oradan disklere erişebilirsin. Harici HDD felan varsa dosyalarını çok rahatlıkla kopyalayabilirsin.  Şöyle birşey de olabilir mi tam bilmiyorum! senin sildiğin yerde önemli dosya olmadığını varsayarak eğer sadece ubuntu kurulmuşsa windows işletim sistemi ni yeniden HDD nin o kısmına kurabilirsin kanımca. Dosyalarına da hiç bir zarar gelmez. Diye düşünüyorum.

Toplam Hit: 5669 Toplam Mesaj: 22