2008 Server R2'ye Genel Bir Bakış

Windows Server 2008 R2 Kurulumu

Windows Server 2008 R2 sürümlerini tanıdık,hangi sürümlerde hangi rollerin olduğunu gördük,donanım gereksinimlerini öğrendik ve daha önceki makalede vermiş olduğum linkten trial versiyonu indirdik.Artık Windows Server 2008 R2'yi kurmaya sıra geldi.

Bunun için ilk yapmamız gereken kuracağımız makinenin donanım gereksinimlerini karşılayıp karşılamadığını kontrol etmek bunun için aşağıdaki resmi incelemeniz yeterli olacaktır.Windows Server 2008 R2 DVD'sini DVD-ROM'a yerleştiriyoruz,gerekirse BIOS'un boot seçeneklerinden CD/DVD-ROM aygıtını ilk sıraya çıkarıyoruz ve kurulum ekranı artık karşımıza geliyor.Windows Vista,Windows 7 ve Windows Server 2008'den alışık olduğumuz kurulum ekranları bizlere karşılamakta.Hatırlayacağınız üzere Text arayüz(Mavi ekran) yeni nesil işletim sistemlerinin kurulumlarında gelmemekte tamamiyle GUI bir arayüzden kurulup yapacağız.

İşletim sistemi dilini,zaman ve bölge ayarının alacağı ülkeyi ve hangi dile göre klavye kullanacağımızı seçiyoruz.Ben daha sonra Hyper-V ve benzeri servisler kullanacağım için herşeyi English(U.S) olarak bırakıyorum.

Install now butonuna tıklayarak kuruluma başlıyorum,sonraki ekranda hangi sürümü kuracağımızı bizlere soruyor.Enterprise Edition (Full Installation) sürümünü seçiyorum.
Eğer donanımınız biraz daha zayıf ise Server Core sürümü kurmak istiyorsanız bu kısımdan Sürümün yanında (Server Core Installation) yazan yeri seçerek komut satır arayüzlü core editionı kurabilirsiniz.(Server Core sürümünün kurulumu için yapılması gereken tek şey budur. )


Bir sonraki ekranda sözleşmeyi kabul ediyorum ve next ile kuruluma devam ediyorum.Çıkan ekran temiz bir kurulum mu yapacağımızı yoksa yükseltme mi (upgrade)yapacağımızı soruyor,Benim kurduğum server üzerinde herhangi bir Windows Server işletim sistemi bu yüzden temiz kurulum yapacağım o yüzden Custom(Advanced) seçeneği ile devam ediyorum.

Tarih:
Hit: 4741
Yazar: UmuT38

Taglar: 2008 server r2'ye genel bir bakış


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.