Nvidia Optimus Teknolojisi Probleminin Çözülmesi

Dökümanın forum konusu linktedir : http://www.tahribat.com/Forum-Dokuman-Nvidia-Optimus-Teknolojisi-Probleminin-Cozulmesi-157450/


Nvidia Ekran Kartlarında Optimus Teknolojisinden Kaynaklanan, Programları Nvidia işlemcisinde Çalıştıramama Sorununa Çözüm

Nvidianın yeni çıkardığı kartlarda optimus adlı teknolojiyi kullandığını biliyoruz.Bu teknoloji Dizüstü bilgisayarlarda enerji tasarrufu için yapılmış bir teknoloji. Laptopın pilini idareli kullanabilmek için sürekli yüksek performanslı harici ekran kartını çalıştırmaktansa,yüksek performansa ihtiyac duymayan yazılımları intel hd graphics grafik yongasıyla açmayı tercih etmesi gibi.Fakat buda ister istemez  olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.Örneğin Counter Strike’ı intel hd graphics le açmak için dayatıyor , hiç bir şekilde  nvidia işlemcisiyle açmaya izin vermiyor.Buda oyun içerisinde performans kaybına sebep oluyor.

Aşağıda yapıcağımız işlemlerde nvidia control panelde default gelen ayarlar üzerinde nasıl değişiklik yapabileceğimizi göstericem.

Öncelikle  Nvidia Inspector adlı yazılımı indriyoruz. Daha sonra adım adım anlatmaya başlıyorum

1-aşağıdaki resimde gördüğünüz ingiliz anahtarı iconu bulunan butona tıklayın.

2- Açılan pencerede yukarıdan “half life” ‘ı seçiyoruz. (hl.exe’den dolayı)

3- aşağıdan enable appllication for optimius seçeneğini buluyoruz. Hl.exe için default hali  “SHIM_RENDERING_MODE_USER_EDITABLE”

4- Biz bu seçeneği “SHIM_RENDERING_MODE_ENABLE”  olarak ayarlıyoruz.

5- Enable seçeneğini seçtikten sonra sağ üstten apply changes  diyerek. Değişiklik yaptığımız ayarları uygulmaya sokuyoruz.

7-nvidia inspector’deki işlemlerimiz bukadar. Şimdi Nvidia Control Paneli açıyoruz.

Normalde hl.exe için gelen default ayarlar şu şekilde .

Biz değişiklikleri yaptıktan sonra ise  entegre grafik sabit seçili olmuyor ve yüksek performanslı nvidia grafik işlemcisini seçebiliyoruz.

Eğer Nonsteam olarak Counter Strike oynuyorsanız.SXE’yide  mecbur olarak kullanıyorsunuzdur.Şu anki haliyle girmeye çalıştığınızda hem fps te düşüklükyaşamaya devam ediceksiniz hemde sxe çalışmayacaktır. Son olarak bu iki sorunu düzeltmek için ise yapıcağımız basit bir ayar kalıyor geriye.

Son resimde gördüğünüz koyu renkli yerler mutlaka seçili olması gerekiyor.

Bağlantılı optimizasyon : kapalı

Dikey senkronizasyon : zorlama kapalı

Not: Bilgisayarınızı baştan başlattığınızda ayarların sıfırlandığını görebilirsiniz.Tekrar aynı adımları uygulayarak sorunu çözebilirsiniz. Zaten yeterince basit bir yöntem.

Tarih:
Hit: 463086
Yazar: FCNYorumlar


Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.

Yorumlar

HolyOne tarafından yazıldı. Tarih: 28/May/16 23:16
test