VmWare Nedir? Nasıl Kullanılır?

VMware Workstation sanallaştırma için kullanılan, Windows ve Linux platformlarında çalışabilen müthiş bir araçtır. Hatta sanallaştırma konusunda rakibi yoktur bile diyebiliriz.

-Sanallaştırma nedir?

Aslında cevabı sorunun içerisinde gizli. Sanallaştırma; bir uygulamanın sanalını yaratmak demektir.Sanal uygulamalar gerçekleri ile birebirdirler.

VMware’de sanallaştır aracıdır.

-Peki neler yapılabilir?

VMware ile bilgisayarınızda işletim sistemleri kurabilir ve bu işlemi yaparken hali hazırda kullandığınız işletim sistemini tehlikeye atmazsınız.

Mevcut işletim sistemi üzerinden “Sanallaştırma” teknolojisi ile kurduğunuz sanal işletim sistemlerinde gerçek işletim sistemi ile gerçekleştirdiğiniz bütün işlemleri gerçekleştirebilirsiniz.

Sanal sistemler fiziki donanımınıza direk erişemediği için tüm testlerinizi buradan yapabilir ve fiziki işletim sisteminizi güvenlik riskinden uzak tutabilirsiniz.

-Peki nasıl sanallaştırıyor?

VMware sanallaştırma esnasında BIOS,HDD,RAM’ı birer dosya halinde yeniden oluşturur.Böylece dosyalar hardware görevi görerek sanal bir sistem meydana gelir.Bu sayede oluşan hatalar fiziki donanıma ve fiziki işletim sistemine zarar vermez.

VMware Workstation Home’a Genel Bakış

1) New Virtual Machine

Yeni bir Virtual Makine oluşturma sihirbazımız.

2)New Team

Genelde topoloji denemelerinde kullanılan, virtual makine grubu oluşturmak için kullanılan sihirbaz.

3)Open Existing VM or Team

Mevcutta bulunan Team ve Virtual Machine(VM)’leri çağırmak için kullanılan sekme.

- New Virtual Machine

Burada oluşturacağımız VM’in configuration ayarlarının Typical(önerilen) mi Custom olarak mı yapmak istediğimizi soruyor. Eğer daha eski VMware sürümüne göre VM hazırlayacaksak Custom seçmemiz gerekmektedir.Ancak ben Typical seçiyorum.

Burada kurulacak olan Operating System(OS) yani işletim sisteminin disc’ini belirtmemizi istiyor. Ben daha sonra ayar gerekebileceğini düşünerek her zaman “I will install the operating system later” sekmesini seçip devam ediyorum.

Tarih:
Hit: 7626
Yazar: TeRRoR

Taglar: vmware nedir? nasıl kullanılır?


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.