W-Lan ADSL Kurulumu

Türk Telekom'un son ADSL promosyonlarından sonra, ADSL modem satışlarında patlama yaşandı. Özel internet servis sağlayıcılar da ADSL bağlantısı ön satışlarına başladılar. İnternet kullanıcıları için ADSL'in yüksek hızı yanında, kablosuz modemlerin sunduğu paylaşım ve kolay erişim de oldukça cazip. Bu tip W-LAN ADSL modemlerin fiyatları ADSL kullanıcılarının bütçesini zorlamayacak kadar uygun. Ayrıca kablosuz modem kurulumuyla, mesela tüm bir ofis katının, hatta binanın internet erişimini sağlamak mümkün. Ancak tüm bu avantajlarına karşın, ağda kablosuz sörf çoğu kullanıcı için tehlikeli gibi görünüyor. Başka W-LAN kullanıcılarının bu sayede kapsama alanı dahilinde ücretsiz olarak internet bağlantısını kullanması, hatta ağda paylaşıma açık gizli dosya ve bilgilere erişebilmeleri ve internette yasadışı faaliyetlerde bulunabilme ihtimali büyük tehlikeler olarak çarpıyor göze. Ancak bu tereddütlere hak vermek pek de mümkün değil. Zira temel bilgilerle bile problemsiz bir şekilde kablosuz ağ kurabilir ve kurduğunuz bu ağı, veri hırsızlarına ve istenmeyen ziyaretçilere karşı koruyabilirsiniz. CHIP, W-LAN ADSL erişiminin profesyonel bir şekilde kurulumunu ve istenmeyen kişilere karşı alınması gereken önlemleri adım adım açıklıyor.

Piyasada satışa sunulan W-LAN ADSL modemler, donanım özellikleri ve konfigürasyon açısından pek de farklı değiller. Buradaki örneğimizde Zyxel Prestige 652/HW W-LAN ADSL modem paketiyle birlikte bir dizüstü bilgisayarın konfigürasyonunu açıklayacağız, ancak bu örnek elbette farklı modemler ve bir masaüstü bilgisayar için temel teşkil edebilir.

1. Adım: Bağlantı için gerekli ek bileşenlerin tespiti

Kablolamadan ve konfigürasyondan önce, dizüstü bilgisayarın veya PC'nin gerekli tüm bileşenlere sahip olup olmadığını kontrol etmelisiniz. ADSL modemlerle birlikte çoğu zaman router ve splitter da gelir, ancak bilgisayar için W-LAN bileşeni genelde çıkmaz. Yeni dizüstü bilgisayarlar ise standart olarak artık dahili bir W-LAN modülüne sahipler, bu yüzden ek bir W-LAN ünitesine gerek yok. Buna karşın, daha eski masaüstü PC'lerde ve dizüstü bilgisayarlarda bir W-LAN arabirimine ihtiyaç var. Bu bağlantı için USB adaptörleri veya dizüstü bilgisayarlar için özel PC Card formunda (PCMCIA) bir W-LAN adaptörü uygun. Bizim örneğimizde, dizüstü bilgisayar için ek bir WLAN kartına ihtiyaç olacak.

2. Adım: Router'ın yerleştirilmesi, kablolama ve montaj

Kullandığımız Zyxel modemle birlikte splitter ve router geliyor. Bu router, aynı zamanda erişim noktası (access point) olarak hizmet görüyor. Splitter ise telefon yuvasına takılıyor ve böylece konuşma kanalından ADSL sinyallerini ayırıyor. Daha sonra router, telefon, faks veya telesekreter gibi diğer tüm cihazları doğrudan splitter'a bağlamak gerekiyor. WLAN router veya erişim noktası, ancak dizüstü PC veya masaüstü PC komple WLAN bileşeni ve yazılımı ile donatılmışsa monte edilebilir. Zira bu durumda router'ı, bilgisayarla arasında optimal bir kablosuz bağlantı sağlanacak şekilde konumlandırmak mümkün olabilecektir.

3. Adım: Bilgisayardaki hazırlıklar: Güncelleme ve yamalar

Güvenilir bir kablosuz ağ işletebilmek için ilgili işletim sistemlerinin en güncel servis paketlerini (service pack) kurmanız tavsiye edilir. Ayrıca tüm güvenlik güncelleştirmelerini ilk kullanımdan önce Windows Update ile sisteminize yükleyin. Ancak bu sayede dizüstü veya masaüstü bilgisayarın ADSL için en uygun şekilde kablosuz sörfe hazırlıklı olduğundan emin olabilirsiniz.

Kaynak: Ufuk Yamankılıçoğlu / Chip
Tarih:
Hit: 3975
Yazar: renegadealienYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.