XML Nedir?

XML, Extensible Markup Language sözcüklerinin kısa adıdır. Eks-em-el olarak okunur. XML'in teknik ayrıntılarına değinmeden kullanım alanı olarak bir bakalım: Örneğin denizcilik firmaları taşımacılıkla ilgili bütün bilgilerini dünyaya yayılmış acentelerine EDI (Electronic Data Interchange) aracılığıyla ulaştırırlardı. Ancak EDI, yalnızca uyumlu sistemler arasında çalışan bir sistem olduğu için, bilgisayar sistemleriyle bütünleşik değildir.

Belli firmalar tarafından uygulanan EDI iletişimi, faturaları, siparişleri uyumlu bir formatta transfer etmeyi sağlardı. İşte XML'i bu tür gereksinimleri karşılamayı amaçlayan bir teknoloji olarak algılamak gerekir.

Yıllardır firmalar ve uygulama geliştiriciler verilerin temsili (represent) üzerinde çalıştılar. XML, verilerin alış verişiyle ilgili temel sorunları ortadan kaldıran bir ortak dildir ve şu kolaylıkları sağlar:

*XML işaretler içine gömülü olan verilerin yapılandırması için kurallar tanımlar.
*Kendi terimlerimizi (vocabulary) tasarlamayı ve kendi verilerimizi temsil etmeyi sağlar.
*Web datasının (verisinin) depolanmasını ve iletilmesini sağlar.
*Bu durumda XML, kuruluşların aralarında veri alışverişini sağlayan bir "evrensel bütünleşme" aracıdır. Web temelli uygulamaların geleceği olan XML, bir firma temelli olmadan bağımsız olarak veri temsil ve gönderme kuralları ortaya çıkmıştır. Bunun dışında Web data gibi kavramlar ortaya çıkmıştır. Ayrıca Web'in yeni dili ve eski *EDI (Electronic Data Interchange) teknolojisi yerine Web üzerinde veri taşımak için kullanılan yeni bir teknolojiyi ifade eder.

"XML veriyi tanımlamak ve göndermek için tek tip (uniform) bir yöntem sağlar".

Teknolojik özelliklerinin dışında XML, HTML gibi de bir dildir. Bu dil aracılığıyla XML belgeleri oluşturulur. XML, bir meta-dildir. Dil tanımlamayı sağlayan bir dil gibi açıklayabiliriz.

XML verileri değiştirmek için kullanılır. Gerçek dünyada veritabanı sistemleri farklı biçimlerde (formatta) veriler kullanırlar. İşte XML, farklı sistemler arasında verilerin alışverişini sağlar.

XML (Extensible Markup Language), HTML gibi bir işaretleme dilidir (markup language). Ancak HTML gibi veriyi görüntülemek için değil de ana amaç olarak veriyi tanımlamak için (describe) geliştirilmiştir. Kuruluşlar arasında veri alışverişini sağlar.

XML, Web üzerinde veri (data) kullanımı için evrensel bir dildir. XML sayesinde çok değişik uygulamalar arasında veri alışverişi yapılabilmektedir.

XML'in sağladığı yararlar:

Açık standartlar (open standards).
Esnek Web uygulamalarının geliştirilmesi.
Farklı kaynaklar ve uygulamalar arasında verilerin bütünleştirilmesi.
Verilerin değişik görünümlerinin alınmasını sağlar.
Veriler üzerinde yerel olarak hesaplama yapılmasını sağlar. Ulaştırılan veriler tarayıcı tarafından okunur ve ardından sonraki işlem için bir yerel uygulamaya teslim edilir.
Değişik uygulamaların içindeki verileri tanımlamak için kullanılır. Verinin kendisini kendini tanımlayabildiği için (self-describing) gönderen uygulamaya bağlı kalmadan alınıp işlenebilir.
XML sayesinde yalnızca değişen verilerin güncellenmesi sağlanır. Değişen verinin görüntülenmesi bütün sayfanın yenilenmesine yol açmaz.
XML içinde kodlanmış veriler Web üzerinden masaüstlerine taşınır. XML'in ulaştırılması için de HTTP kullanıldığı için bütün veritabanları ve dosyalarla uyumlu hale gelir.

XML, text tabanlı bir formata sahiptir ve uygulama geliştiricilerin uygulamalarla istemciler arasında veri transferini sağlar. XML ayrıca yapısal verilerin sunucular arasında da alışverişini sağlar.

Tarih:
Hit: 3629
Yazar: HolyOneYorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.