Macro Browser

Macro Browser Nedir?

MacroBrowser gezindiğiniz herhangi bir Internet sitesi üzerinde Javascript çalıştırabileceğiniz, buna ek olarak kendi fonksiyon kütüphanesi ile makrolar oluşturabileceğiniz IE tabanlı bir IDE'dir. Bu şeyde birşeyler yapabilmeniz için temel html ve javascript bilginiz olması gerekmektedir.

İki alanda kolaylık sağlar bunlar Javascript geliştirme, ve web sitelerindeki işlemleri otomatiğe takma olarak özetlenebilir.

  Tahribat.com Macro Browser

  İndirmek için tıklayınız...

.Net Framework 4.0 Web yükleyicisi
http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=17851

MacroBrowser ile neler yapılabilir?

Macro Browser ile

  • Javascript kodlarınızı sitenize upload etmeden yada browserınızı açıp kapamadan direk sayfa üzerinde çalıştırıp deneme yapabilirsiniz.
  • Uzaktaki sayfa üzerinde kolayca XSS denemeleri yapabilirsiniz.
  • Web sitelerine kullanıcı adı ve şifre yazmadan anında giriş yapabileceğiniz şekilde macrolar oluşturabilirsiniz.
  • Dilerseniz Vbuletin gibi yaygın forumlardaki register sayfalarındaki inputların çoğu otomatik olarak dolu gelir. Tek tuşla birçok foruma/siteye register olabilirsiniz.
  • Bir sayfaya yapılan Post işleminin, cookielerin detaylarını alabilirsiniz
  • DOM selector [F12] ile Javascriptte getElementsByID, getElementsByTagName gibi fonksiyonlarla yakaladığınız kontrolleri mouse ile kod pencerenize drag&drop yaparak koda ekleyebilirsiniz
  • Internette gezerken istediğiniz dataları otomatik toplayabilirsiniz. Örneğin gezdiğiniz tüm sayfalardaki emailleri loga yazan bir script oluşturabilirsiniz.
  • Browser üzerinde yaptığınız her türlü amelelikten kurtulabilirsiniz. Örneğin bir web sitesindeki herşeye tick koymak, birşeyleri doldurup bir buttona bastırmak, sayfadan linkleri okumak, emailleri dökmek vs...
  • Js ile yapamaycağınız screenshot alma, upload kontrolunun icini doldurma, external domainden sayfa çağıran inner framelerin kodunu alma vs gibi işlemleri yaptırabilisiniz.

   

MacroBrowser'a nasıl kod yazılır?

Soldaki menuden scripts tabı altında çalıştırabileceğiniz scriptler bulunur. Alttaki panel ise developer bar'dır. Soldaki panelden istediğiniz scripte sağ tıklayarak run ile çalıştırabilir yada çift tıklayarak Developer barda açabilirsiniz.

Macro browsera kod yazabilmek için temel javascript bilgisi gerekir. yazıp kaydettiğiniz scriptler kısaca o sayfanın içindeymiş gibi çalıştırılır.

Scriptlere özel isimlendirmelerle gezdiğiniz tüm sayfalarda otomatik çalışmasını da sağlayabilirsiniz. Örneğin "Auto_Scriptadi.js" seklinde isimlendirirseniz tüm sayfalarda siz çalıştırmadan otomatik çalışacaktır. Bu sayede istediğiniz sayfalarda giriş yapmayı ve çeşitli işlemleri scriptlere dökerek zaman kazanabilirsinz. Program çeşitli açıklamalı örnek scriptler barındırmakta ve üyelerimizin yazdığı scriptlere de sitede yer vermekteyiz.

Developer panele yazdığınız bir scripti F6 tuşuyla run edebilirsiniz.

Javascripte ek kütüphane fonksiyonları

MacroBrowser, IE ve javascriptin yapamayacağı bazı işlemler için ek fonksiyonlar barındırır.

void external.ConsoleOut(String s,[Boolean FocusConsole])
Konsola çıktı göndermek için kullanılır, FocusConsole true olarak verilirse otomatik olarak console tabi one gelir.

void external.include(String s)
Scripts klasoründeki bir dosyayı include eder. Dosya adına path yazılmaz.

void external.ConsoleOut(String s,[Boolean FocusConsole])
//Konsola çıktı göndermek için kullanılır, FocusConsole true olarak verilirse otomatik olarak console tabi one gelir.
void external.include(String s)
//Scripts klasoründeki bir dosyayı include eder. Dosya adına path yazılmaz.
string external.httpGet(String sURL)
//Web sayfası kaynak kodunu çeker
void external.consoleScrollToBottom()
//Konsol penceresini en alta scroll eder
string external.readFile(String fn)
//Herhangi bir dosyanın içeriğini okur
void external.Log(String filename,String content)
//Log dosyasına yazar
void external.SetHttpListenerStatus(Boolean Active)
//Form post bilgilerini yakalayan kendi http sunucusunu aktif hale getirir, sys_LocationReplace.js kullanarak bir web sitesindeki formların post ederken ne gönderdiğini görebilirsiniz.
object external.getFlashObjects()
//Sayfada görüntülenen flash objeler hakkında bilgi çeker


Temel fonksiyonlar bunlardır, Diğer fonksiyonları F1 tuşuna basark öğrenebilirsiniz.

MacroBrowser Konsolu 

MacroBrowserdan çıktı almak için en kolay yöntemdir. external.consoleOut( "test" ) ; şeklinde dilediğiniz değişkeni konsoldan öğrenebilirsiniz.

external.consoleOut fonksiyonu string dışında birçok obje tipinin de çıktısını verebilir. örnek olarak

var beatles= ["Paul","John","George","Ringo"];
external.consoleOut(beatles);şeklinde array tiplerini ve json objelerini de ekrana dökebilirsiniz.

CustomSettings.ini Dosyası

Bu dosya ile kendinize özel username, password yada herhangi bir değişken tanımlayabilir, ve örneğin login gibi herkesin bilgisayarında farklı gönderilmesi gereken değişkenleri scripte gömmeden buradan okutabilirsiniz.

Örneğin customsettings.ini dosyasında

[CUSTOM]
TahribatComEmail=laylaylom@gmail.com

yazıyorsa scriptte bu şekilde kullanabilirsiniz.

 document.getElementById('email').value=external.getValue('TahribatComEmail');

Bu scripti birine verdiğinizde eğer TahribatComEmail değişkeli atanmamışsa ilk çalıştığında sorulacaktır. Daha sonra kullanıcı yine bu ini dosyasından değiştirebilecektir.

Çeşitli kolaylıklar

Macro browserın ek fonksiyonları ile Jquery gibi herhangi bir kütüphaneyi zahmetsizce include eder ve jquery denemeleri de yapabilirsiniz. bunun için scripts tabında Includesdaki herhangi bir librarye sağ tıklayıp include'u seçmeniz yeterlidir.

F7 tuşuyla kolay screenshot alabilirsiniz.

F4 Tuşuyla açılan automate penceresinden seçtiğiniz scripti verdiğiniz url listesinde çalıştırabilir, bu script ile almak istediklerinizi bir log dosyasına yazarak (bkz external.Log ) toplayabilirsiniz.

F12 Penceresinden açabileceğiniz DOM editorden herhangi bir node'u script paneline sürükleyerek javascript selector kodunu otomatik olarak öğrenebilirsiniz. (Bu özellik henüz beta olmakla birlikte yavaş çalışmakta fakat öğrenmek için iyi bir araçtır, bu sebeple release versiyona dahil ettim.) 

Güvenlik

Macro Browser'ın local pc de çalışan ek fonksiyonlarındaki yüksek seviyede yetkilendirmeler sebebi ile default browserınız olarak kullanmanız önerilmez.

Lisanslama

Macro Browser ev ve işyeri kullanımı için tahribat.com tarikatı mensuplarına bedava olarak sunulmaktadır. Müridimiz olana/olmayana bedava dağıtılmalıdır, Başka bir siteden downloada sunulması, ticari bir başka yazılımla birlikte paketlenmesi için özel izin alınması gerekmektedir.

 

 

Tarih:
Hit: 7059
Yazar: HolyOne

Taglar: macro browser javascript browser


Yorumlar


Siftahı yapan siz olun
Yorum yapabilmek için üye girişi yapmalısınız.