folder Tahribat.com Forumları
linefolder Genel
linefolder 2022 DGS Sınavı Hk. Genel Konu

2022 DGS Sınavı Hk. Genel Konu

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek

Merhaba dostlar. 

Bu DGS ile ilgili olarak her yıl çok sayıda konu açılıyor, ben soruların cevaplarını önceki konularda bulamadım ve çok fazla konu açılmış. 2022 yılı için DGS ile ilgili tüm soruları ve cevapları burada toplayalım. Ben öncelikle kendi sorularımdan başlayayım.

2014 senesinde 2 yıllık bir MYO'dan mezun oldum ve makine/endüstri mühendislik bölümlerine DGS'de başarılı olabilirsen geçebiliyorsun. Beb 2014'te mezun olunca DGS'ye girmedim ama açıktan 4 yıla tamamladım işletme fakültesi'nde. 

Şimdi birinci sorum, aradan 8 sene geçti, ben yine de DGS'ye girebilir miyim?

İkinci sorum ise, ben ilk okuldan beri matematikten nefret ederim ve matematik bilgim yok denecek kadar az yani bildiği zero :D

Bu yıl ki DGS sınavına başvuru tarihi 13.05.2022

Sınav tarihi ise bundan 6 ay sonra 03.07.2022 şeklinde.

Şimdi ben bu sınavla ilgili olarak matematiğe 6 ay günde 2-3 saat çalışsam sizde yetişebilir miyim? Sayısal zekam fena değildir sözelimde oldukça iyidir ama işte lisede de söze okuduğumdan matematiğe yabancıyım. 

Hatta gerekirse 2023'teki sınava da hazırlanabilirim. 

Üçüncü sorum; hangi kaynaklardan hangi konulara çalışmalıyım. Az çok araştırdım yaklaşım 30 matemaitk konusu, 10 kadar da geometri konusu var. 

Şimdiden yardımcı olacak herkese teşekkürler. 

Cigu bigule :(
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    KotomineKirei
    KotomineKirei's avatar
    Erkek

İstersen 500 kez de girip bölüm okuyabilirsin, sınır yok. 

matematği gözünde büyütme. DGS çıkmış soruları al, öğrene öğrene çöz. Çözümlü video anlatımlı setler var al çalış. Türkçe okuduğunu anlayabiliyorsan, hızlı isen çok iyi. Bol bol deneme çözerek çalış, sınav süresi kadar süre tut ve hep daha çok soru cevaplayıp daha hızlı olmaya çalış. Dgs'de sayısal alanda tr 200üncüsü olmuş biri olarak tavsiyede bulundum. 

They were crying when their sons left. God is wearing black. He's gone so far to find no hope, He's never coming back. They were crying when their sons left. All young men must go. He's come so far to find the truth, He's never going home.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    Atakan
    Atakan's avatar
    Erkek
    DrKeworks bunu yazdı

Merhaba dostlar. 

Bu DGS ile ilgili olarak her yıl çok sayıda konu açılıyor, ben soruların cevaplarını önceki konularda bulamadım ve çok fazla konu açılmış. 2022 yılı için DGS ile ilgili tüm soruları ve cevapları burada toplayalım. Ben öncelikle kendi sorularımdan başlayayım.

2014 senesinde 2 yıllık bir MYO'dan mezun oldum ve makine/endüstri mühendislik bölümlerine DGS'de başarılı olabilirsen geçebiliyorsun. Beb 2014'te mezun olunca DGS'ye girmedim ama açıktan 4 yıla tamamladım işletme fakültesi'nde. 

İkinci sorum ise, ben ilk okuldan beri matematikten nefret ederim ve matematik bilgim yok denecek kadar az yani bildiği zero :D

Şimdi ben bu sınavla ilgili olarak matematiğe 6 ay günde 2-3 saat çalışsam sizde yetişebilir miyim? Sayısal zekam fena değildir sözelimde oldukça iyidir ama işte lisede de söze okuduğumdan matematiğe yabancıyım. 

Üçüncü sorum; hangi kaynaklardan hangi konulara çalışmalıyım. Az çok araştırdım yaklaşım 30 matemaitk konusu, 10 kadar da geometri konusu var. 

6 ay değil hocam

Bende dgs ye girecem, irtibatta olarım

Atakan tarafından 07/Şub/22 22:59 tarihinde düzenlenmiştir

Çılgın şeyh Müritleri coşturuyor...
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    joe_black
    joe_black's avatar
    Erkek
    DrKeworks bunu yazdı

Merhaba dostlar. 

Hocam matematik problemli olduğunu kanıtlamışsın açıklama yapmana gerek yok :)

çalışima konusuna gelince Genel sınavların ( Belli mesleğe yönelik özel kurum sınavları hariç) genellikle sorular soruların %40ını bast düzeyde bilgi sahibi olan okuma yazması olan, okuduğunu anlayanlar yapabilir.

DGSde illaki matematik yapman gerekmiyor. Okumak istediğin bölüme göre 3 matematik yapsan da yetebilir (!)-farazi konuşuyorum.

Önce bölüm belirle, sonra son 2 3 yılın taban puanına bak, sonra bu puan en az kaç mat kaç türkçe ile yapılabiliyor onu hesala hedefi belirlemiş olursun.

Matematik özürlüyüm diyosan da en kötü çalışa çalışa yetecek kadar yapabilrisin çok gözünde büyütme hocam

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    DrKeworks
    DrKeworks's avatar
    Erkek
    joe_black bunu yazdı
    DrKeworks bunu yazdı

Merhaba dostlar. 

Hocam matematik problemli olduğunu kanıtlamışsın açıklama yapmana gerek yok :)

çalışima konusuna gelince Genel sınavların ( Belli mesleğe yönelik özel kurum sınavları hariç) genellikle sorular soruların %40ını bast düzeyde bilgi sahibi olan okuma yazması olan, okuduğunu anlayanlar yapabilir.

DGSde illaki matematik yapman gerekmiyor. Okumak istediğin bölüme göre 3 matematik yapsan da yetebilir (!)-farazi konuşuyorum.

Önce bölüm belirle, sonra son 2 3 yılın taban puanına bak, sonra bu puan en az kaç mat kaç türkçe ile yapılabiliyor onu hesala hedefi belirlemiş olursun.

Matematik özürlüyüm diyosan da en kötü çalışa çalışa yetecek kadar yapabilrisin çok gözünde büyütme hocam

Ulansna :dd

ben subati saymadim, ama 7. Ayin da basi oldugu icin 6 dedim. Tamam sizi mi kiricaz 5 olsun be :d hatta 4.5 olsun.. bu kadar surede elle tutulur birseyler yapmaya calissam mi yoksa 2023 e kadar bir sene kassam mi

Cigu bigule :(
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    2021 Talihlisi
    dcpromo
    dcpromo's avatar
    Erkek

Bu yıl gir kendini direkt orjin ortamda test etmiş olacaksın girmemezlik yapma.

Matematiğin harbi sıfırsa Antrenmanlarla Matematik 1 ve 2. kitaplarını alıp bitir. Sonra da @KotomineKirei nin de dediği gibi yababilirsin.

Ben de her sene gaza gelip kitap alıyorum çalışıyorum biraz sonra işlerden zaman kalmaması, demoralize olmam nedeni ile bırakıyorum... Bil. Müh. için zorlayacam ben de. 

Bi deneyim diye girip yaptığım puan bu şekil. Bi 30 puan daha alsam sindi muhendistim

dcpromo tarafından 08/Şub/22 09:21 tarihinde düzenlenmiştir

next next next install
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Silvanus
    Silvanus's avatar
    Erkek

Merhabalar hocam, öncelikle girmenizde ve başarılı olmanızda bir sakınca yok, gözünüzde büyütmeyin yeter. DGS'ye 4 kere girip 2 kez yerleşen biriyim. Aşağıya 2018, 2019, 2020 ve 2021 sonuçlarımı paylaşacağım.

2018 yılında 5 dk bile çalışmadan DGS ye girdim, henüz mezun olamadığım için yerleşememiştim. 2019 yılında son 1 hafta çalıştım, beklentim çok yüksekti ama son gün kahve ile sabahlayıp çıkmış soruları çözmeye çalıştığım için sınav ortasında çok fena tuvaletim geldi ve kalan soruları sallayıp koşarak kaçtım ordan 🤣🤣

2020 yılında son gün biraz youtube videoları izledim ve fena olmayan bir puan aldım. Şehirdışı tercih etsem bilgisayar veya endüstri mühendislikleri gelecekti ve covid bahanesi ile uzaktan 2. sınıfta olabilirdim. Ama kafasızlık işte sadece Ankara yazdım ve hiçbir yer gelmedi. Tecil durumundan dolayı ek tercihlerde AÖF İktisata geçiş yaptım.

2021 yılında umutsuzca öylesine girmiştim ve beklediğimin üzerinde baya matematik yaptım. Türkçe çözebilirdim ama sıkılıp çıkmıştım sınavdan. Gelen puan ile az daha örgün giriyordum bir çok yer kıl payı kaçtı. En son Ahmet Yesevi Bilgisayar Mühendisliği gelir sanıyordum o da kıl payı kaçtı ve Ahmet Yesevi Endsütri Mühendisliğine girdim, şuan aöf ile beraber onu da okuyorum.

Diyeceğim o ki sınav çok basit, süre sıkıntrısı oluyor. Çıkmış sorularla çok rahat hazırlanılabilir. 6 ay günde 2-3 saat çalışma ile her yere girebilirsin bence.

Benim şanslığım önceki yıl yerleşmem ve okuldan düşük puan gelmesiydi.

Hatam ise sınavı hiç bir zaman ciddiye almadım ve hiç çalışmadım. 

Silvanus tarafından 08/Şub/22 12:06 tarihinde düzenlenmiştir
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek

bende bu sene girmeyi planlıyorum yani her türlü gireceğim.

çünkü önlisans yetmiyor artık.

mezun olduğumda direk geçiş ile aöf çekü okuordum ama beceremedim sınava bile giremedim abw.

neyse şimdi aöf'ü sildirip mi dgs'ye girmem gerekiyor. AÖF'ü zaten saldım artık ama bu ara tekrar kayıt dönemi açıldı köşede dursun mu diyorum 3-5 yılda bitirirm diye.

aöf ile dgs çakışıyor mu yani. bende bir eğitim vs. bakmayı planlıyorum. halledelim bu işi tbtce

http://www.leyladansonra.com/
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Silvanus
    Silvanus's avatar
    Erkek
    baristbt bunu yazdı

mezun olduğumda direk geçiş ile aöf çekü okuordum ama beceremedim sınava bile giremedim abw.

neyse şimdi aöf'ü sildirip mi dgs'ye girmem gerekiyor. AÖF'ü zaten saldım artık ama bu ara tekrar kayıt dönemi açıldı köşede dursun mu diyorum 3-5 yılda bitirirm diye.

aöf ile dgs çakışıyor mu yani. bende bir eğitim vs. bakmayı planlıyorum. halledelim bu işi tbtce

Hocam hem aöf lisans hem uzaktan eğitim ile mühendislik okuyorum, ikisinede dgs ile girdim.

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    baristbt
    baristbt's avatar
    Erkek
    Silvanus bunu yazdı
    baristbt bunu yazdı

Hocam hem aöf lisans hem uzaktan eğitim ile mühendislik okuyorum, ikisinede dgs ile girdim.

tam benim ihtiyacım olan o uzaktan mühendislik.

çalıştığım için örgün öğrenim çok zor olur benim için.

hangi üniversite hocam bölüm nedir  , benim bilgisayar halletmem gerekiyor.

uzaktan olunca ücretli özel gibimi oluyor. çok sordum kusura bakma :) bu sene bitirmem lazım bu mevzuyu

http://www.leyladansonra.com/
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Silvanus
    Silvanus's avatar
    Erkek
    baristbt bunu yazdı
    Silvanus bunu yazdı
    baristbt bunu yazdı

tam benim ihtiyacım olan o uzaktan mühendislik.

çalıştığım için örgün öğrenim çok zor olur benim için.

hangi üniversite hocam bölüm nedir  , benim bilgisayar halletmem gerekiyor.

uzaktan olunca ücretli özel gibimi oluyor. çok sordum kusura bakma :) bu sene bitirmem lazım bu mevzuyu

Hoca Ahmet Yesevi Üniversitesinin (Kazakistan) TÜRTEP (Türkiye Türkçesi ile Eğitim Programı) isminde bir programı var. Yök'e bağlı bir okul ve denklik problemi yok. Hocalar Türk üniversitelerinden falan. Bende çalışamya devam etmek zorunda olduğum için bunu tercih ettim.

Bölüm Endüstri Mühendisliği benim ama Bilgisayar Mühendisliği de var. Ben birkaç puanla kaçırdım. Ama benim bölüm yks de kontenjan doldurmadı diye biliyorum mesela.

Aöf te ise iktisat okuyorum, o direk 2 sene de bitecek şekilde fark dersleri aldırtıyor.

Ücret her sene değişiyor türtepte ama okul uzamazsa ilk girdiğin senenin ücretini veriyorsun hep. Bu sene 3500 TL + KDV ile 3780 falan oluyor dönemlik. Eskiden çok daha azdı ve memur indirimi falan oluyormuş bu sene kaldırdılar.