folder Tahribat.com Forumları
linefolder Android - IOS Programlama
linefolder Android - Optimize Algoritma Tavsiyesi

Android - Optimize Algoritma Tavsiyesi

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek

Hocalar merhaba. Bir Android sipariş uygulaması için optimize bir çözüm üretmeye çalışıyorum. Uygulama bir sipariş alma uygulaması. Satıcı, cihazından önce müşteri seçip daha sonra çoklu şekilde ürün seçimi yapacak.  (Örneklemek için şöyle diyebilirim. Bir kişi markete giriyor, önce marketin adını giriyor, daha sonra marketin istediği ürünleri uygulamaya girecek, 50.000 kalem ürün olduğunu varsayıyoruz.) Şimdi burada ürünler tek tek girilmeyecek yani tek bir sayfada çoklu şekilde ürün ve istenilen ürün adedini girmesi gerekiyor. Veritabanımda kullanıcı, ürün ve hangi kullanıcı hangi üründen ne kadar aldığının bilgileri var. Kullanıcı ürün girerken ürünlerin tamamını gösterip seçim yapmasını sağlamanın mantıklı bir çözüm olmadığında hemfikirizdir sanırım. Düşüncem şu yönde, içinde bir AutoCompleteTextView ve ürün adedi girebileceği bir EditText bulunan bir layout oluşturup, kullanıcı + ya bastıkca listeme demin bahsettiğim layouttan bir adet eklemek. Fakat benden beklenen çözüm ürün seçimi yaparken olabildiğince kolay şekilde seçim imkanı sağlayan akıllı bir sistem. Dolayısıyla AutoCompleteTextView içindeki verilerin alfabetik değil de, daha önceden en çok aldığı ürün en altta, hiç alınmayanlar en altta gelecek şekilde sıralaması. Fakat kullanıcı için daha da kolay olabilecek bir çözüm bulunabileceğini düşünüyorum, fakat bulamadım bir türlü. Uygun olanlardan beyin fırtınası bekliyorum daha güzel çözümler çıkacağına eminim. Herkese kolay gelsin.

since 2005 // tbt
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    JPriest
    JPriest's avatar
    Erkek

Ürünleri kategori ve alt kategorilere ayırarak başlayabilirsiniz.

Sen hiç kaval çaldın mı?
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek
    JPriest bunu yazdı

Ürünleri kategori ve alt kategorilere ayırarak başlayabilirsiniz.

Hocam ürünler benim bilmediğim ürünler. Zaten beklenen çözümde de yalnızca yukarıda yazdığım verilerin kullanılması bekleniyor. Ben olayı AutoCompleteTextView lere bölüp, aramasını da alfabetik ya da geçmiş siparişlere göre yapmak dışında daha basit bir çözüme gidemedim. O yüzden sordum sorumu.

since 2005 // tbt
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    S2kucuk
    S2kucuk's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Inputa girdiğin harfleri içeren sonuçlar filtrelenir. Firma ne üzerine bilmiyorum ama sipariş sırasında verilen adetler 1-2 maximum 5 e kadar çıkıyorsa sola doğru swipe ederek sepete ekleme pratik olabilir. Yok vereceğin kalemler atıyorum 123 tane ise ürün adı tıklandıktan sonra pop-up açıp adedi isteyip siparişi devam ettirebilir. Ben olsam bu şekilde bir uygulama yapardım.

5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    WaffenSS
    WaffenSS's avatar
    Erkek

Ürünlerin tıklanılma sayılarını vs vs log edip daha sonra belirlenen kategoride en çok görülen ürün en üstte gelecek şekilde bir mantık olabilir mi ? 

Birde saatlik dilime falan da ayırabilrsin örneğin 1 saat içinde en çok girilen ürünler gibi. 

Ama hep son kullanıcıyı izlemen gerekir. 

Mağazanın oylanmış ürünlerini de en üste getirirsin.

Hatta şimdi düşündüm de Puan sistemi oluştur hocam ürünlere ait mesela 5 yıldız mı verdi biri 5 puan ekle 1 yıldız mı verdi -5 puan sil görüntülenme başı 3 puan falan ekle . Ürünleri bu şekilde güzel bi algoritmayla alt alta getirirsin . bide üstteki Neymi güzel abimin dediği gibi sağa sola swipe de ettirebilirsin. gibi gibi...

WaffenSS tarafından 11/May/16 20:17 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek
    S2buyuk bunu yazdı

Inputa girdiğin harfleri içeren sonuçlar filtrelenir. Firma ne üzerine bilmiyorum ama sipariş sırasında verilen adetler 1-2 maximum 5 e kadar çıkıyorsa sola doğru swipe ederek sepete ekleme pratik olabilir. Yok vereceğin kalemler atıyorum 123 tane ise ürün adı tıklandıktan sonra pop-up açıp adedi isteyip siparişi devam ettirebilir. Ben olsam bu şekilde bir uygulama yapardım.

35.000-50.000 arası kalem olduğu için 123 case'i daha uygun bana. Sepet mantığıyla yapmayı planlıyordum dediğin gibi ama bu swipe olayını bir yerde kullanarak pratiklik sağlayabilirim belki güzel dedin hocam, teşekkür ediyorum.

WaffenSS bunu yazdı

Ürünlerin tıklanılma sayılarını vs vs log edip daha sonra belirlenen kategoride en çok görülen ürün en üstte gelecek şekilde bir mantık olabilir mi ? 

Birde saatlik dilime falan da ayırabilrsin örneğin 1 saat içinde en çok girilen ürünler gibi. 

Ama hep son kullanıcıyı izlemen gerekir. 

Mağazanın oylanmış ürünlerini de en üste getirirsin.

Hatta şimdi düşündüm de Puan sistemi oluştur hocam ürünlere ait mesela 5 yıldız mı verdi biri 5 puan ekle 1 yıldız mı verdi -5 puan sil görüntülenme başı 3 puan falan ekle . Ürünleri bu şekilde güzel bi algoritmayla alt alta getirirsin . bide üstteki Neymi güzel abimin dediği gibi sağa sola swipe de ettirebilirsin. gibi gibi...

Hocam zaten ilk cümlede dediğin mantıkla çalışıyorum ben de. Bir count_table ım var. count, customerID ve productID leri tutuyorum. Ordan bir sorgu çekip o müşterinin en çok aldığı ürünleri en üstte çıkartıyorum, ancak hepsini değil de AutoCompleteTextView'de aranan harf/kelime neyse onlar içinde en çok alınmışlardan hiç alınmamış ürünlere doğru sıralıyorum. Swipe olayını ben de tuttum valla mutlaka sıkıştırcam bir yere, tek şüphem kullanıcı kitlesini bilmediğim için dokunmatik değil de basmatik çin telefonu kullanan birileri varsa swipe kullanırken sıkıntı yaşar mı acaba. Sana da çok teşekkürler hocam

since 2005 // tbt
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Çalıştığım bi projede zaten log muhabbetini yapmışsınız onu es geçiyorum . Ekstra olarak.

Hocam Adamın mesela girdiği ürenlere baksanıza mesela adam ayakkabıya girmiş 10 gün boyunca Preferances ile veya SQLlite ile bu adamı izleyin ? girdiği her tabloyu vs vs loglayın Mesela adam 1 haftadır full ayakkabı reyonuna mı girmiş ? Bas buna Notification. Şu üründe %20 indirim oldu gel bak reis . Ayakkabıyı. Ürün Kalitesi +++

indirime mi girdi ürün ? Kayıt olanların cinsiyetini al ona göre bas Notification . Ürün Kalitesi +++

Swipe olayını ben sevmiyorum şahsen. Mesela Swipe yapınca alta tablo ekliyorum ona HorizonalScroolView koyuyorum aşağıya inmiyor meret. çok sıkıntı yaşatıyor. bence hiç bulaşmayın ve dediğiniz gibi 30+ yaş üstü pek kimse sağa sola çekmez telefonu. Basmalı şeye odaklanmışlar. Farketti iseniz çoğu sosyal medyada falan hep basmalı hala. 

İyi bir E-Ticaret uygulaması için iyi bir kullanıcı izleme algoritması şart. başka açıklaması yok.

Birde hocam üye olurken bazı karakteristik özellik sorsanıza ? Boy kilo gibi ? Ona göre Fırsat reyonu falan oluşturursun Mesela XL Bi ürün kaldı tek ürün örneğin kadın da mavi rengi çok aramış Mavi kazak kaldı %20 indirim bas Notification. salla gitsin. Fırsat ürününe koy onu ?

Aklıma gelenler bunlar daha da arttırılabilir. Kullanıcı izleme algoritması şart. Aslında basit şeyler de düşünmek gerekiyor. Işletmeci biri olsa daha iyi anlatır. Bu kriterleri :D

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    MhmdAlmz
    MhmdAlmz's avatar
    Erkek

Ekstra olarak abi yaptığın projeyi Github gibi bi platformda geliştiriyorsan takip edebilme şansım var mı ? kod stilini öğreneyim E-Ticaret iyidir. bakarım bende . Ek kötü kullanmış olduğun algoritmayı paylaşırsan iyi olur Karşılştırma yapar kendi yapacağım işlere eklerim . Hem düşünce yapım gelişir :) Şimdiden kolay gelsin hayırlı işler..

Andolsun kuşluk vaktine ve dindiği zaman o geceye ki, Rabbin sana veda etmedi ve darılmadı! Ve kesinlikle senin için sonu önünden (ahiret dünyadan) daha hayırlıdır. ileride Rabbin sana verecek de hoşnut olacaksın! O, seni bir yetim iken barındırmadı mı? Seni, yol bilmez iken (doğru) yola koymadı mı? Seni bir yoksul iken zengin etmedi mi? Öyle ise, sakın yetime kahretme (onu horlama)! El açıp isteyeni de azarlama! Fakat Rabbinin nimetini anlat da anlat!
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek
    MhmdAlmz bunu yazdı

Ekstra olarak abi yaptığın projeyi Github gibi bi platformda geliştiriyorsan takip edebilme şansım var mı ? kod stilini öğreneyim E-Ticaret iyidir. bakarım bende . Ek kötü kullanmış olduğun algoritmayı paylaşırsan iyi olur Karşılştırma yapar kendi yapacağım işlere eklerim . Hem düşünce yapım gelişir :) Şimdiden kolay gelsin hayırlı işler..

Hocam yukarıda yazdıkların benim için pek kullanılabilir değil çünkü sen direkt olarak son kullanıcıya bir uygulama yapıyorum gibi algıladın sanırım. Ben direkt olarak firmaya yapıyorum onlar kendi bünyelerinde bulunan firmaları kullanacaklar müşteri olarak dolayısıyla üye olma vs. gibi işlemler yok. Bunun dışında 1. postta bahsettiğim count muhabbeti dediğin şeye çok benziyor. Şu an prototip geliştiriyorum adamlar için eğer anlaşırsak da uygulamanın kendisini geliştirmeye başlarsam github üzerinden yapıcam zaten pm den mutlaka paylaşırım. Teşekkür ediyorum, kolay gelsin.

since 2005 // tbt
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    ozgunlu
    ozgunlu's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

up olsun :D

Bişeyi merak ediyorum, bu e-commerce firmalarının best case algoritmalarını bir yerlerden bulabilir miyiz ?

Baktım biraz da, bulsam yazacaktım buraya. Ama nafile anca benden sana up :D

En azından bilen biri varsa, şu algoritmaları paylaşırsa işine yarar.

Hello, i am nothing. I come from Neverland.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manyaki
    manyaki's avatar
    Erkek
    ozgunlu bunu yazdı

up olsun :D

Bişeyi merak ediyorum, bu e-commerce firmalarının best case algoritmalarını bir yerlerden bulabilir miyiz ?

Baktım biraz da, bulsam yazacaktım buraya. Ama nafile anca benden sana up :D

En azından bilen biri varsa, şu algoritmaları paylaşırsa işine yarar.

Ya mutlaka vardir da su eldeki verilerle cok bi secenegin de yok. Yukarda yazandan daha iyi bir cozumu bulabilecek bir zihnisinir varsa diye actim konuyu ama bakalim :D

since 2005 // tbt
Toplam Hit: 1860 Toplam Mesaj: 12
android algoritma