folder Tahribat.com Forumları
linefolder C#, Asp.Net, .Net Core
linefolder Asp.Net & Entityframework Hk.

Asp.Net & Entityframework Hk.

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Selam dostlar,

Aşağıdaki gibi bir marketSummaryEntities var elimde. İçinde BlkMarketSummaies, BtcdMarketSummaries vs vs bir sürü tablo var. Burada yapmak istediğim aşağıdaki if gibi değil de tip = BTCD ise btcdMarketSummaries tablosuna add delete vs işlemleri yaptırmak istiyorum. Bu if ten nasıl kurtulurum reflection vs var mı bir öneriniz?

Paslanmış bir uygulama geliştirici.. #AnalistŞart
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Selam hocam,

burada generic bir yol paylastim

http://www.tahribat.com/forum/c-entityframework6-datagridviewcomboboxcolumn-ile-229756#msg2855232

bu sekilde gidersen her tablon icin gereksiz yere metodlar olusturmazsin

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek

Generic repository çözmedi işimi lakin reflectionla hallediyorum gibi bitince paylaşırım :)

4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    unbalanced
    unbalanced's avatar
    Erkek

Sanirim senin sorunun surrogate classlar ile ilgili. Bunlari istersen dinamik olarak tanimlayabilirsin ya da biliyorsan dependency injection (DI) ile yapabilirsin.  DI bir cok bagimliligi ortadan kaldiriyor ve kendisi cözüyor cogu seyi.

Ayrica paylastigim kod isini görmesi lazim CRUD islemler icin. Ancak senin sikintin entity objesi olusturmak icin farkli surragate class larin var. Bunlarin yapsini falan bilmiyorum ama bir tane converter da yapabilirsin. 

Ülkesini Seven Her Türk Vatandasi, Ülkesinin Sessiz Istilasi'na karsi durmak zorunda.
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    LuCiFeR
    LuCiFeR's avatar
    Erkek

hepsi aynı base den mi türüyor ? 

edit : tam anlayamadım galiba :/

LuCiFeR tarafından 20/Haz/17 18:41 tarihinde düzenlenmiştir
  6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    LuCiFeR bunu yazdı

hepsi aynı base den mi türüyor ? 

edit : tam anlayamadım galiba :/

aynı base derken hocam?

Bunlar db first ile oluşturduğum database tabloları.

7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    unbalanced bunu yazdı

Sanirim senin sorunun surrogate classlar ile ilgili. Bunlari istersen dinamik olarak tanimlayabilirsin ya da biliyorsan dependency injection (DI) ile yapabilirsin.  DI bir cok bagimliligi ortadan kaldiriyor ve kendisi cözüyor cogu seyi.

Ayrica paylastigim kod isini görmesi lazim CRUD islemler icin. Ancak senin sikintin entity objesi olusturmak icin farkli surragate class larin var. Bunlarin yapsini falan bilmiyorum ama bir tane converter da yapabilirsin. 

Generic repository verdiğin classı kendi tipinde kaydeder eyv. o mantıkta sorun yok hocam. Lakin benim burada yapmak istediğim şey metoda gelen string "XYZ" parametresine göre context in XYZMarketSummaries tablosuna kayıt atmak. ilk resimde gördüğün Blk, Btcd, Bts,Dgb gibi tüm tabloların adları parametre olarak gelecek ve bende gelen parametreye göre ilgili tabloya kayıt atacağım.

8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Shimarik
    Shimarik's avatar
    Erkek

Selam dostum. EF ile geliştirme yaparken Reflection tabi ki de iş görür. Fakat bu tarz karşılaştırmalar reflection yerine linq ya da daha extend edilmiş hali ile lambda expression ile çözülür. Ben konuyu anlamammışta olabilirim. Ayrıca ORM toolarından farklı olanlara da bak derim, fakat sen baya zaten db yapını kurmuşsun. Stackowerflow un geliştirdiği dapper var o da object oriented geliştirmende yardımcı olabilir. Dediğim gibi konuyu resimlerden tam anlamamış laf salatası da yapmış olabilirim.

Shimarik tarafından 27/Haz/17 12:37 tarihinde düzenlenmiştir

Bir Programcının Parmaklarının ucunda imkansız diye bişey yoktur.
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    override
    override's avatar
    Erkek

bu

g͇̫͛͆̾ͫ̑͆l͖͉̗̩̳̟̍ͫͥͨ
  10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    saybirs
    saybirs's avatar
    Erkek

Konuyu daha yeni görüyorum, eğer çözülmediyse yardımcı olayım abi, Reflection işini çözecektir

11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    rappermcs
    rappermcs's avatar
    Erkek
    Shimarik bunu yazdı

Selam dostum. EF ile geliştirme yaparken Reflection tabi ki de iş görür. Fakat bu tarz karşılaştırmalar reflection yerine linq ya da daha extend edilmiş hali ile lambda expression ile çözülür. Ben konuyu anlamammışta olabilirim. Ayrıca ORM toolarından farklı olanlara da bak derim, fakat sen baya zaten db yapını kurmuşsun. Stackowerflow un geliştirdiği dapper var o da object oriented geliştirmende yardımcı olabilir. Dediğim gibi konuyu resimlerden tam anlamamış laf salatası da yapmış olabilirim.

est. @Shimarik hocam fikirleriniz görüşleriniz her zaman değerli. Laf salatası olduğunu inan bi an bile düşünmedim. Lakin konuyu şöyle çözdüm diyebilirim. Reflectionla o an gelen classın MarketSummaries den önceki basamak sayısını öğrendim :) Mesela BtcdMarketSummaries için 4. yine gelen classın ilk 4 basamağına göre instance çıkardım ve tek bir class içinde CRUD lar ı yaptım. :) 

ilginize teşekkürler dostlar..

Toplam Hit: 2084 Toplam Mesaj: 15
.net entityframework