Back-End Front-End'e Mi Kayıyor?

1. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    Cayan
    Cayan's avatar
    Banlanmış Üye
    Erkek

Başlık biraz mantıksal açıdan komik oldu farkındayım ancak son zamanlarda gelişen js kütüphaneleri react angular vue vs.. ile back-ende ait olması gereken yerlerin işte ne bileyim döngüler db bağlantıları vs gibi back-ende ait unsurların front-endde kodlandığını görebiliyoruz.

Ve bu sistemler sağlıksal açıdan eski tip sistemlere göre oldukça kullanışlı ve hızlı oluyorlar. Siz yakalayabiliyor musunuz back-end ve front-endde gelişen teknolojileri artık her gün x bir kütüphane çıkıyor gibi geliyor bana. 

Konuya görüş bildirecek arkadaşlara; öğrenilmesi gereken dil, kütüphane vs gibi tavsiyelere de açığım tabii sebeplerini yazmanız şartıyla :)) hem de gelen okuyan arkadaşlara katkısı olur :) 

Cayan tarafından 07/Tem/20 21:26 tarihinde düzenlenmiştir

https://www.youtube.com/watch?v=jQk82bpUy1Y
  2. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    balbazar
    balbazar's avatar
    Erkek

Tespitin doğru ancak yeni gelişmeler gösteriyorki kendi kendine kod yazabilen artificial intelligence yapıları(Bayou, openAL, deepmind, DeepCoder v.b.) çıktı ortaya.  Bence herkesin kendini ona göre geliştirmesi gerekiyor.  

balbazar tarafından 07/Tem/20 21:44 tarihinde düzenlenmiştir
  3. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    manglerman
    manglerman's avatar
    Erkek

hocam blazora geçtikten sonra anlıyorsunki backend frontend diye bişey yok.

herkes ana bacı gardaş. Toprak gibiidir.

asp gibi html içinde foreach yazıyorsun.  direk backenddeki değişkeni html attribute olarak veriyorsun filan işler çığrından çıktı.

daha ne kadar gelişebilir diyorsun yine gelişiyor. önünü alamıyorsun. en son webform öğrendiğim zaman "tamam artık bundan ileri teknoloji nasıl olur herşeyi kolayca yapabiliyoruz" demiştim aspden geçen bir insan olarak.

sonra mvc sonra blazora geçtim hala yeni şeyler çıkıyor yetişemiyorum :) allahtan core ile zaman kaybetmemişim direk blazora atladık :) yeryüzündeki hiç bir meslek bu kadardeğişken değildir. fizik kuralları yüzyılalrdır aynı -fizikçi değilim. fizikçi arkadaşlar varsa yaanlışımı dfüzeltebilirler.- araştırma yapanlar yeni şeyler öğrenmek için deneyler yapıyor filan. ama yazılımcılar. iki üç proje yazmadan yeni dil çıkıyor ona adapte olmaya çalışıyor. her gün stackoverflowda githubda yüzlerce makale metin okuyor filan. düzenli olarak hergün yabancı forumlardan günde 1 saata araştırma yapan diğer herhangi bir meslek grubu muhtemelen allame-i cihan olur. ama biz anca elimizdeki projeyi bitirebiliyoruz. garip bir meslek seçmişim gibi geliyor :)

amma dolmuşum he okuyunca yazıverdim tek solukta :D

türk kızlarından sabun yapalım, rus kızları elini yıkasın.:)
  4. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    wert
    wert's avatar
    Erkek
    manglerman bunu yazdı

asp gibi html içinde foreach yazıyorsun.  direk backenddeki değişkeni html attribute olarak veriyorsun filan işler çığrından çıktı.

daha ne kadar gelişebilir diyorsun yine gelişiyor. önünü alamıyorsun. en son webform öğrendiğim zaman "tamam artık bundan ileri teknoloji nasıl olur herşeyi kolayca yapabiliyoruz" demiştim aspden geçen bir insan olarak.

sonra mvc sonra blazora geçtim hala yeni şeyler çıkıyor yetişemiyorum :) allahtan core ile zaman kaybetmemişim direk blazora atladık :) yeryüzündeki hiç bir meslek bu kadardeğişken değildir. fizik kuralları yüzyılalrdır aynı -fizikçi değilim. fizikçi arkadaşlar varsa yaanlışımı dfüzeltebilirler.- araştırma yapanlar yeni şeyler öğrenmek için deneyler yapıyor filan. ama yazılımcılar. iki üç proje yazmadan yeni dil çıkıyor ona adapte olmaya çalışıyor. her gün stackoverflowda githubda yüzlerce makale metin okuyor filan. düzenli olarak hergün yabancı forumlardan günde 1 saata araştırma yapan diğer herhangi bir meslek grubu muhtemelen allame-i cihan olur. ama biz anca elimizdeki projeyi bitirebiliyoruz. garip bir meslek seçmişim gibi geliyor :)

başka konudada yazmıştım gene yazıyorum

siktiğimin sektöründe her gün pokemon adı gibi yeni bir şey çıkıyor

|sadece aptalların başarısı ders notu ile ölçülür|
  5. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    esinti
    esinti's avatar
    Erkek
    manglerman bunu yazdı

Hakikaten blazor nimet. Hele webassembly börek baklava.

6. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek

Sektörden takip ettiğim kadarıyla back-end, front-end derken iki popup bir form için eklenen 3249823423894 satırlık 15 kütüphanenin gidişatı iyi değildi. Tabii burada bir de 50 tane ayrı CDN'e bağlantı veriyorlar. Oralardan kütüphaneler indiriliyor vs. Adama el arabası lazım, körüklü otobüs include edip onunla taşımacılık yapıyor. Nereye gidecek orası bilinmez ama artık tüm tarayıcılar Chromium altyapısına geçiyor. Standartlar konusunda avantaj sağlayabilir. İşin diğer tarafı, Türkiye'de adama her işi yaptırırlar. Back-end, front-end anlamazlar. Hepsini yapmayana ekmek yok. 

anonim6918524 tarafından 07/Tem/20 22:46 tarihinde düzenlenmiştir

λ
  7. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo

no-code platformlar baya ilerliyor, bunlar daha da ilerleyecek.

projesi olan adam projenin prototipini no-code platformda faresiyle tıklayarak yapacak, sonra yatırımcı bulursa yazılımcı alacak. eğer para kazanmak isteniyorsa bu platformlara destek olacak toollar yapılabilir. 

29.99cm, titanyum kaplamalı, çift damarlı, su ve yağ soğutmalı.
  8. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    inside
    anonim6918524
    anonim6918524's avatar
    Banlanmış Üye
    Bilgi/Destek Madalyası Üstün Hizmet Madalyası
    Erkek
    yolbulucu bunu yazdı

projesi olan adam projenin prototipini no-code platformda faresiyle tıklayarak yapacak, sonra yatırımcı bulursa yazılımcı alacak. eğer para kazanmak isteniyorsa bu platformlara destek olacak toollar yapılabilir. 

Bunun örneği aslında Unreal Engine var. Blueprint'i bayağı geliştirmişler. Arkaplanda kod generate ediyor. Hiç kod yazmadan oyun yapanlar var. Ama bu işlem tabii programlama külfetini azaltıyor. Yine mantık olarak sürükle bırak da olsa algoritmalara hakim olmak gerekli.

λ
  9. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    FireX bunu yazdı
    yolbulucu bunu yazdı

Bunun örneği aslında Unreal Engine var. Blueprint'i bayağı geliştirmişler. Arkaplanda kod generate ediyor. Hiç kod yazmadan oyun yapanlar var. Ama bu işlem tabii programlama külfetini azaltıyor. Yine mantık olarak sürükle bırak da olsa algoritmalara hakim olmak gerekli.

orası öyle ama , çok kalmaz, bu no-code platformların developerları için de pozisyonlar açılmaya başlar. adam cv sine "bubble biliyorum" yazar. çok uzak bir zaman da değil bence bunun olacağı zaman. bakınca google analytics te  çok basit bir tool, ama onda da uzmanlaşsan bu uzmanlığı isteyen bir pozisyon oluyor 

10. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    RETRET
    RETRET's avatar
    Erkek

Çok uzun bir mevzu bu. Java scriptin php nin bu kadar gelişebileceğini hayal edemezdik. Klasik programcı scripting sevmez daha statik ortam arar, php javascript ikilisiyle başlayanlar da klasik dilleri sevmez. Gidişat enteresan javascript ile php ile desktop ve mobil uygulama yazılabilir noktaya geldik, aynı zamanda type script gibi daha derli toplu javascript kodu üreten bir dilin gelmesi de enteresandı. Sen ihtiyacına göre statiğini bozmadan yaz o sana geri planda javascript kodu üretsin. Sonra ms in daha fazla bütçe ayırdığı xamarin var; sen klasik c# kullan ben her platforma export ederim babacım diyerek kendi popülasyonunu tutabiliyor. Yazılımcının front end mi back end mi den ziyade ben ne yapmak istiyorum benim mahallem neresi sorusunu cevaplaması lazım. Visual Studio ve dillerine hakim bir insanın php ile uğraşması javascript ile uğraşması bana pek mantıklı gelmiyor. Senin .netin typescriptin xamarinin var kendini bölmenin manası yok. Ha linux tarafına servislere de bakayımsa olay python kullan oradada visual studio içinde o da yer alıyor. Veya tersi php ile başlamışsın, javascript jquery ilerlemişsin birkaç frameworke de hakimsin laraveliydi şusuydu busuydu, senin kalkıp bir daha ms ürünlerine bakmana luzum yok, tamamen zaman kaybı. Front end back end olur mu olabilir. Gün gelir sen drop drag add code yaparak front endi bitirirsin kullandığın materyaller senin için back endi hazırlar, ama gün henüz o gün değil.

ulan hepiniz yaşlanmışlınız size inat ben yaşlanmayacam saç da ektirecem pilates de yapacam, götümü yiyin.
  11. KısayolKısayol reportŞikayet pmÖzel Mesaj
    yolbulucu
    yolbulucu's avatar
    Homo
    RETRET bunu yazdı

Çok uzun bir mevzu bu. Java scriptin php nin bu kadar gelişebileceğini hayal edemezdik. Klasik programcı scripting sevmez daha statik ortam arar, php javascript ikilisiyle başlayanlar da klasik dilleri sevmez. Gidişat enteresan javascript ile php ile desktop ve mobil uygulama yazılabilir noktaya geldik, aynı zamanda type script gibi daha derli toplu javascript kodu üreten bir dilin gelmesi de enteresandı. Sen ihtiyacına göre statiğini bozmadan yaz o sana geri planda javascript kodu üretsin. Sonra ms in daha fazla bütçe ayırdığı xamarin var; sen klasik c# kullan ben her platforma export ederim babacım diyerek kendi popülasyonunu tutabiliyor. Yazılımcının front end mi back end mi den ziyade ben ne yapmak istiyorum benim mahallem neresi sorusunu cevaplaması lazım. Visual Studio ve dillerine hakim bir insanın php ile uğraşması javascript ile uğraşması bana pek mantıklı gelmiyor. Senin .netin typescriptin xamarinin var kendini bölmenin manası yok. Ha linux tarafına servislere de bakayımsa olay python kullan oradada visual studio içinde o da yer alıyor. Veya tersi php ile başlamışsın, javascript jquery ilerlemişsin birkaç frameworke de hakimsin laraveliydi şusuydu busuydu, senin kalkıp bir daha ms ürünlerine bakmana luzum yok, tamamen zaman kaybı. Front end back end olur mu olabilir. Gün gelir sen drop drag add code yaparak front endi bitirirsin kullandığın materyaller senin için back endi hazırlar, ama gün henüz o gün değil.

kanka bunlari karavanda mı yazıyon ? 

Toplam Hit: 2826 Toplam Mesaj: 19
front-end back-end